19.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Drazen Zigic).
Každý asi vie, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. A čo večera? S ňou zaobchádzame trochu ľahkomyseľne. Často skončíme tak, že schmatneme čokoľvek, čo máme po ruke, alebo sa toho úplne vzdáme. Takto škodíme len sebe.
Aj keď z nejakého dôvodu nevečeriame striktne, často si večer niečo zahryzneme. Sladké ku sladkému, chrumkavé ku chrumkavému a ukázalo sa, že sme skonzumovali veľa kalórií. Napriek tomu sa necítime obzvlášť plní a rýchlo máme chuť zjesť viac. Nie je tomu inak ani v prípade ľudí, ktorí sa zameriavajú na „diétne“ jedlá. Pretože sa v noci nemôžete prejedať, musíte niečo malé zjesť. Problém je, že príliš ľahké jedlá budú pôsobiť podobne ako čipsy spomínané vyššie. Čoskoro nám opäť škvŕka v žalúdku. Čo teda jesť, aby ste sa cítili sýto, no necítili sa v noci ťažko?
Po 18:00 nejete? Dietológovia kričia o populárnom omyle
Po prvé, stojí za to rozptýliť populárne mýty okolo témy večere. Hádam už každý počul, že by ste večeru mali zjesť najneskôr do 18:00, žiaľ, pokiaľ nejdeme spať o 21:00, toto pravidlo môžeme odložiť.
Kto dokáže prežiť 6 hodín bez jedla, ak ide spať o polnoci? Dietológovia sa už roky snažia tento mýtus vyvrátiť a vysvetľujú, že najdôležitejšie je večerať 2-3 hodiny pred spaním.
Ďalšou otázkou je, že by večera mala byť „diétna“, teda super ľahká a bez sacharidov. Áno, jednoduché cukry nie sú pre nás najlepšie, ale zložité cukry sa určite oplatí zaradiť do jedálnička aj na noc. Dôležité je udržiavať rovnováhu z hľadiska živín – večera by mala pozostávať z (dobrých) sacharidov, tukov a bielkovín.
Čo jesť na večeru, aby ste sa cítili nasýtení?
Čo by ste teda mali jesť na večeru, aby ste sa necítili sýti, no ani sa neprejedli? Dietológovia upozorňujú na niekoľko pravidiel, ktorých by sme sa mali držať. Rozprávajú sa o tom, čo jesť a ako a kedy pripraviť večeru.
- Večeru si dáme 2-3 hodiny pred spaním.
- Vyberajme suroviny, ktoré sú ľahko stráviteľné a nezaťažujú tráviaci systém.
- Vyberme si vhodné spracovanie. Aj to najchudšie mäso hodené do panvice či grilu môže zaťažiť žalúdok. Je lepšie zvoliť varenie v pare, pečenie alebo pokrmy, ktoré nevyžadujú tepelnú úpravu.
- Vyhýbajte sa malým pochutinám bohatým na jednoduché cukry. Patria sem aj nápoje: káva, čaj, energetické nápoje a sladké nápoje. Pred spaním pite vodu alebo bylinkové čaje.
- Zamerajme sa na zdravé produkty. Namiesto bieleho chleba/cestovín – celozrnné produkty, namiesto tučných údených rýb – chudé, namiesto masti alebo slaniny – olivový olej, namiesto žltých syrov alebo nivy – tvaroh, cottage cheese, skyr.
Čo zvyčajne jedávate na večeru Vy – ak vôbec niečo? Dajte nám vedieť do komentára.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vzdávate sa pitia kávy? Budete prekvapení, ako rýchlo vaše telo zareaguje
Podľa renomovaného lekára je to najlepší čas na večeru. Dávajte si na to pozor a nepriberiete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.