12.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Doteraz som z práčky vždy vyťahovala intenzívne voňajúcu bielizeň, čo ma veľmi tešilo. Všimla som si však, že uteráky časom začali strácať svoju charakteristickú mäkkosť a nadýchanosť. Netušila som, ako ju obnoviť, až kým mi kamarátka nenavrhla dva profi tipy na mäkké uteráky. Mierna zmena spôsobu prania spôsobila, že sú opäť mäkké, nadýchané a príjemné na dotyk.
Ako prať uteráky, aby zostali mäkké – domáce prostriedky
Čerstvo vyprané uteráky, ktoré voňajú čistotou a obľúbenými vôňami, by mali zostať príjemné aj na dotyk. Ak tomu tak nie je, pravdepodobne to znamená, že používate nesprávnu techniku prania alebo pridávate do bubna prací prostriedok, ktorý namiesto toho, aby vlákna chránil, ich navyše zaťažuje, stužuje a robí tvrdými. Raz poškodená štruktúra vlákien sa ťažko opravuje, preto by ste mali vedieť, ako prať uteráky, aby zostali mäkké.
Domáce spôsoby udržiavajú aj jemné tkaniny mäkké a pružné, pričom slúžia aj na dlhšie zachovanie farieb. Odkedy sa o svoje uteráky starám pomocou techniky, ktorú som sa naučila od kamarátky, nemusím sa obávať, že už po niekoľkých praniach budú tvrdé a nepríjemne budú drhnúť pri kontakte s pokožkou.
Obľúbený prací prostriedok som vyradila v prospech domácej náhrady – takýto „prací prostriedok“ neobalí vlákna a nezlepí ich a problém drsnosti po vybratí z bubna zmizne.
Chceli by ste opäť cítiť príjemnú mäkkosť látky na pokožke? Vyskúšajte túto metódu a vaše uteráky budú opäť ako nové. A nemusíte sa vzdať svojej obľúbenej vône, hoci nepoužijete ani mililiter aviváže.
Poškodzuje aviváž uteráky?
Uteráky používané na utieranie rúk a uteráky na telo by sa mali prať v priemere každé 2-3 dni, to odporúčajú odborníci. Uteráky na tvár alebo utieranie vlasov po praní môžete do práčky hádzať menej často, pokiaľ ich pravidelne vetráte a sušíte a nenechávate vlhkosť dlho pôsobiť – potom stačí prať raz za týždeň. Nech už periete akokoľvek často, nezabudnite, že najhoršou voľbou pri starostlivosti o mäkké a nadýchané tkaniny je pridávať do bubna aviváž.
Zaujíma vás, či aviváž poškodzuje uteráky? Téma ich prania a používania chemických zmäkčovadiel je skutočne opradená mýtmi, preto som sa rozhodla podeliť sa s vami o techniku, ktorá ma zatiaľ nesklamala. Zachováva ideálnu štruktúru vlákien uterákov a po zavesení a usušení sú voňavé, mäkké a príjemné na dotyk.
Po prvé – vzdajte sa aviváže
Nie je to mýtus, aviváž skutočne poškodzuje uteráky. Po prvé, znižuje prirodzené absorpčné vlastnosti tkaniny, takže uteráky neabsorbujú vodu z pokožky tak dobre ako pri prvom alebo druhom utieraní. Navyše, chemicky namáhané vlákna stvrdnú, stratia svoju pružnosť a už nefungujú tak dobre ako na začiatku, preto pôsobia drsným dojmom.
Po druhé, používajte správny prací prostriedok.
Udržanie mäkkosti uterákov si vyžaduje správnu techniku prania, najmä preto, že ide o často opakovanú činnosť. Ak chcete zachovať odolnosť vlákien, udržať ich pružnosť a nadýchanosť, dávajte pozor na to, aký prací prostriedok pridávate do bubna. Namiesto prášku siahnite po kapsuliach s odmeraným množstvom tekutiny, tak si môžete byť istí, že na jeden prací cyklus nepridávate príliš veľa pracieho prostriedku.
Po tretie – obnovte mäkkosť pomocou sódy
Vaše uteráky budú po vypraní mäkšie, ak namiesto pracieho prostriedku alebo iného prípravku s vysokou koncentráciou silných chemikálií pridáte sódu bikarbónu. Stačí nasypať do dávkovača pol šálky jedlej sódy a tá bude pôsobiť ako prírodný zmäkčovač. Zbavíte sa aj nepríjemných pachov.
Po štvrté – nevzdávajte sa svojich obľúbených vôní
Vzdanie sa zmäkčovača tkanín neznamená, že vaša bielizeň nebude voňať. Existuje jednoduchý spôsob, ako osviežiť vaše tkaniny, stačí esenciálny olej zmiešaný s vodou. Pridajte niekoľko kvapiek oleja do dávkovača spolu s pracím prostriedkom a vaše uteráky budú po vybratí šíriť vašu obľúbenú vôňu, a to úplne prirodzeným spôsobom. Pri vhadzovaní snehobielych tkanín do práčky buďte opatrní – olej starostlivo odmerajte, aby ste ho náhodou nepridali príliš veľa, alebo ho pre vlastný pokoj a bezpečnosť vašich tkanín môžete už vopred zmiešať (zriediť) s vodou.
Po piate – na pranie používajte športové doplnky
Pravidlom správneho prania je nikdy nepreplňovať bubon, najmä ak chcete, aby tkaniny, ktoré periete, zostali pružné a nadýchané. Zachovanie správnej štruktúry vlákien je ešte jednoduchšie, ak do bubna naplneného do polovice uterákmi vložte tenisovú loptičku. Je to dômyselný spôsob, ako sa zbaviť žmolkov a rozbiť lepkavé vlákna – budú rovnako mäkké, ako keď ste ich kúpili.
Textúra uteráka sa môže zhoršiť praním s inými tkaninami. Upozorňujeme, že uterák je vlastne kus látky, ktorý vznikol spletením hustých zväzkov. Tie môžu trením o iný typ tkaniny pri praní vytiahnuť z tkaniny čiastočky vlákien, čo spôsobí jej upchatie a stratu pružnosti.
Navyše vaše uteráky nebudú mäkké, ak ich budete prať pri príliš vysokej teplote, silno odstreďovať a ešte k tomu ich hodíte do sušičky. Sušičku môžete raz za čas použiť, ale nech sa nestane pravidlom – vaše uteráky zostanú mäkké a príjemné, keď ich vysušíte tradičným spôsobom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pranie kuchynských utierok v práčke? To je chyba! Babičky vedeli, ako ich správne čistiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.