24.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Čo by ste mali zasiať v marci, aby ste sa začiatkom leta mohli tešiť zo zdravej a ekologickej úrody? Mrkva je klasika, ktorá sa pri správnom výseve krásne ujme na záhonoch alebo aj v debničkách na terase či balkóne. Kľúčom k úspechu je však dodržiavať niekoľko zlatých pravidiel.
Ako hovorí stará slovenská pranostika, „Kto nenasial hrachu v marci , nebude ho variť v hrnci.“, ale to by nás nemalo zastaviť pred prvými prácami v záhrade. S príchodom jari je čas začať s výsevom – vyberte si však správne odrody zeleniny, ktoré sa neboja mrazov a nízkych nočných teplôt. Práve tu si mrkva pôjde pre zlatý kov.
Zasejte mrkvu v marci a v júni budete žať úrodu
Marec je nielen časom na upratovanie záhrady, ale aj ideálnym časom na prípravu prvých sadeníc alebo dokonca na výsev semien do pôdy. Ako naznačuje kalendár záhradkárov, je to ideálny čas na výsev zeleniny. Jednou z hlavných pochúťok je, samozrejme, mrkva, ktorej sa nízke teploty nezľaknú. Je dobré vedieť, že rastlina klíči už pri teplote pôdy nad 3 stupne Celzia.
Výsev mrkvy nie je žiadna veľká filozofia. Tu sa však dokonca oplatí dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré zaručujú zdravú úrodu a hlavne ideálnu chuť či absenciu chorôb. Skorá jar je ideálny čas na výsev mrkvy. Stačí len poriadne pripraviť záhon a vhodiť semená do pôdy do hĺbky 1 – 2 cm. Netreba zabúdať ani na rozostupy, ktoré by sa mali pohybovať od 15 do 30 cm.
Pestovanie mrkvy od A po Z. Nie je tu žiadna veľká filozofia, ale dôležité sú detaily
Okrem dátumu sejby je rovnako dôležitá aj samotná pôda, do ktorej semená zasievate. Pôdu nie je potrebné správne hnojiť a pripravovať. Odporúča sa však vybrať slnečné a vzdušné miesto – to zase pomôže odradiť škodcov, ako je napríklad mrkvová muška. Korene rastliny sa budú najlepšie vyvíjať v piesočnato-hlinitom substráte, ktorý umožní rýchly rast. Treba dodať, že mrkva má rada teploty od 15 do 21 stupňov Celzia. Príliš chladné podnebie spôsobí, že jej korene budú dlhé a extrémne tenké, zatiaľ čo horúce počasie nám poskytne krátku a neprirodzene hrubú mrkvu.
Pri výsadbe mrkvy sa oplatí myslieť aj na dobré susedstvo. Spoločnosť niektorých rastlín totiž môže podporiť vývoj koreňov a dokonca odpudzovať určitý hmyz a škodcov. Ideálnym susedom by preto bola cibuľa, cesnak alebo reďkovka.
Nakoniec je potrebné spomenúť starostlivosť o záhony, na ktorých rastie mrkva. V závislosti od dátumu výsevu a odrody bude plodina pripravená na zber už od júna do októbra. Predtým by sa mala pôda starostlivo vypleť a aplikovať hnojivo bohaté na vápnik. Tieto opatrenia zabezpečia, že vaša vlastnoručne vypestovaná mrkva bude zdravá, zachová si svoj krásny tvar a hlavne bude šialene chutiť bez ohľadu na to, na čo sa bude podávať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysievať môžete už v marci. Ako docieliť, aby mrkva prerástla do koreňov?
Túto zeleninu nesaďte vedľa cibule. Okamžite zničí vaše sny o dobrej úrode