30.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Izf).
Drobné plody s intenzívnou červenou farbou v sebe skrývajú bohatstvo cenných zložiek. Bobule goji sa oplatí zaradiť do svojho jedálnička pre ich pozitívne účinky na organizmus. Aké vlastnosti majú a prečo sa ich oplatí zaradiť do svojho jedálnička?
Goji bobule – aké sú tieto plody?
Plody goji sú plody trnky obyčajnej a trnky čínskej. Patria do čeľade bôbovitých rastlín rovnako ako zemiaky, paradajky alebo baklažány.
Goji sa vyskytuje v severozápadnej Ázii. Plody goji sú malé a málo odolné voči poškodeniu. Po zbere sa plody sušia, okrem iného aj pomocou slnečného žiarenia, až kým šupka nie je dostatočne tvrdá a vnútro mäkké.
Vlastnosti plodov goji
Bobule goji sa považujú za superpotravinu. Pozostávajú najmä zo sacharidov, ale obsahujú aj malé množstvo tukov a bielkovín. Jednou z najväčších výhod je vysoký obsah vlákniny.
Bobule goji obsahujú veľké množstvo vitamínu C. V 100 g ovocia je ho až 2 500 mg. Konzumácia plodov goji môže nielen zlepšiť našu imunitu, ale pôsobí aj ako obranný štít proti voľným radikálom. Obsah vitamínu A a zeaxantínu tento účinok zvyšuje. Užívanie plodov goji tak chráni naše bunky pred poškodením a spomaľuje proces starnutia. Zároveň chráni pred vznikom rakoviny.
V zložení plodov goji nájdeme aj množstvo minerálov. Táto superpotravina obsahuje meď, železo a selén. Tieto prvky zohrávajú dôležitú úlohu pri podpore kardiovaskulárneho systému a tvorbe krvných buniek. Selén je mimoriadne dôležitý pre hormóny štítnej žľazy. Je nevyhnutný pre ich syntézu, aktiváciu a metabolizmus.
Na čo sú dobré bobule goji?
Bobule goji sú mimoriadne cenné a sú súčasťou zdravej výživy. Sú vhodným občerstvením pre ľudí s cukrovkou a inzulínovou rezistenciou, pretože hladina cukru po ich konzumácii rýchlo nestúpa. Majú nízky glykemický index a polysacharidové zlúčeniny, stimulujú pankreas a pomáhajú znižovať hladinu cukru v krvi.
Bobule goji sa odporúčajú aj pri redukčných diétach. Vysoký obsah vlákniny podporuje trávenie a činnosť čriev. Podporuje tak metabolizmus a môže uľahčiť a zefektívniť chudnutie.
Bobule goji majú tiež pozitívny vplyv na zrak a zdravie očí. Vďaka vysokému obsahu okrem iného luteínu a karotenoidov chránia sietnicu pred poškodením a voľnými radikálmi.
Bobule goji sa môžu používať na podporu pečene. Pomáhajú čistiť pečeň od toxínov a zlepšujú trávenie. Okrem toho chránia organizmus pred poškodením, ktoré môže byť dôsledkom stravy s vysokým obsahom tukov.
Koľko bobúľ goji môžete zjesť?
Denne by sa malo skonzumovať približne 5-12 g sušených plodov. To je optimálna dávka, ktorá nám dodá potrebné zložky bez toho, aby spôsobila hypervitaminózu.
Nezáleží na tom, kedy konzumujete bobule goji. Stojí za to zaradiť ich malé množstvo do svojho jedálnička každý deň, bez ohľadu na čas.
Ako jesť bobule goji?
Bobule goji sa najčastejšie vyskytujú v sušenej forme. Je možné sa stretnúť aj s ich čerstvou formou a šťavou vylisovanou z bobúľ. Ide však o ťažko dostupné výrobky a v slovenských obchodoch ich pravdepodobne nenájdete.
Môžu sa jesť ako sultánky. Sú chutným doplnkom jogurtov, müsli, ovsených vločiek a dokonca aj suchých jedál. Bobule goji sa hodia k chudému bravčovému a hydinovému mäsu.
Z plodov goji sa dá pripraviť aj nálev. Hrsť bobúľ jednoducho zalejte vriacou vodou a nechajte niekoľko minút lúhovať. Bobule sa môžu pridať aj do hotových čajových zmesí.
Môžu sa bobule goji kombinovať s liekmi?
Pred zaradením plodov goji do jedálnička je vhodné poradiť sa s lekárom. Zložky v plodoch môžu interagovať s niektorými antikoagulačnými liekmi.
Tehotným a dojčiacim ženám sa neodporúča konzumovať plody goji v čerstvej forme. Môžu viesť k otrave. V takýchto prípadoch si jednoducho vyberte ich sušenú formu.
Niekedy sa po konzumácii bobúľ goji môže objaviť alergická reakcia, ktorá sa prejavuje žihľavkou alebo dýchavičnosťou. To je znamenie, že by ste sa mali zdržať užívaniu ovocia.
Redakcia Vášeň v tebe .
Súvisiace články:
Pred spaním si namočte nohy do studenej vody. Účinok vás prekvapí
Kedy piť kávu na chudnutie? Zvyčajne robíte presný opak
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.