Dieťa nastúpi zdravé do škôlky a po pár dňoch už riešite začervenaný upchatý noštek, kýchanie, kašeľ. Sú to nepríjemné príznaky, ktoré sprevádzajú nádchu.
Ochorenie má vírusový pôvod a postihuje horné dýchacie cesty. Veľmi rýchlo sa šíri kvapôčkami – kašľom a kýchaním, stykom s už nakazenou osobou, ale aj infikovanými predmetmi. Škôlka a kolektív detí je ideálne prostredie pre šírenie vírusov, a tak s nádchou musíme rátať kedykoľvek.
Určite všetci poznáte staré známe „liečená nádcha trvá presne toľko dní, koľko neliečená.“ Toto pravidlo malo platnosť v období, keď ešte ľudia nemali dostatok informácií ako si pomôcť. Dnes už existuje množstvo spôsobov a rád, či už odborných alebo ľudových, ako predchádzať nádche, prípadne ako ju liečiť.
Keďže na vírusy antibiotiká neúčinkujú, dáme vám pár tipov ako zatočiť s nádchou iným spôsobom.
Prevencia proti nádche, ktorú sprevádza kýchanie, upchatý nos, kašeľ…
V období, keď je dieťa zdravé, sa snažíme dodržiavať základné hygienické návyky a k tomu vedieme aj dieťa. Umývanie rúk by malo byť samozrejmosťou. Častejšie vetranie miestnosti, pohyb na čerstvom vzduchu, optimálny prísun vitamínov a dostatočný spánok sú spôsoby, ako nás môže nádcha obísť.
U detí je samozrejmé, že od jedného sa infikujú ostatní členovia rodiny a vírus sa v domácnosti stane neželaným hosťom. Čo robiť, ak už naše dieťa vírus zasiahol?
Nádcha nemá šancu
Detská doktorka Mudr. Monika Michňová radí na svojom Instagrame, ako úspešne predísť ťažkostiam pri nádche, ku ktorým patrí už spomínané kýchanie, upchatý nos či kašeľ.
Toaleta nosa
Toaleta nosa je základný kameň správnej starostlivosti a prevencie respiračných ochorení u detí. Pani doktorka upozorňuje: „Keď zahájite prevenciu, uvidíte neskôr výsledok pri akútnom infekte, len zvýšite frekvenciu.“ Prevencia je jednoduchým a účinným riešením. Použiť môžete izotonický roztok ako preventívne opatrenie, v čase ochorenia je to už nutnosť.
Správna technika fúkania nosa
Čím skôr vaše dieťa naučíte správne fúkať nos, tým lepšie. Môžete si pomôcť rôznymi hrami a aktivitami, pri ktorých bude dieťa nenásilne a prirodzene fúkať.
Odsávanie
Vyvoláva kontroverzné diskusie. Odborníci odporúčajú odsávať v čase ochorenia, určite nie preventívne, varuje detská lekárka. Odsávačku si môžete zadovážiť akúkoľvek. Podstatné je, že dieťaťu sa uľaví od upchatého nosa.
Doktorka Michňová odporúča praktizovať odsávanie vtedy, keď dieťa nevie fúkať nos, má objemnú sekréciu nosa, má problém so saním pri dojčení a s príjmom potravy alebo keď potrebuje, aby sa mu uľavilo pred spaním. Keď sa sekrét nedostane z dutín von, môže sa ochorenie skomplikovať a vyvolať až zápal stredného ucha, upozorňuje pediatrička.
Inhalovanie
Znamená menej liečiv a samotný liek sa dostane na presné miesto, kde je potrebný jeho účinok.
Spreje a kvapky
Sú povolené, ale doba ich užívania je obmedzená, aby sa predišlo nežiadúcim účinkom.
Doktorka Michňová dvíha varovný prst: “Jediné na čo chcem upozorniť je, že dekongestíva (kvapky do nosa) sa nesmú používať dlhodobo. U detí 3-5 dní a u dospelákov maximálne týždeň.“
Spánok a zdravá domácnosť sú dva nevyhnutné záležitosti, ktoré treba zabezpečiť, aby sa vírus nešíril ďalej, uzatvára detská doktorka.
Kvalitný spánok poskytne telu odpočinok a regeneráciu. Udržiavať zdravú domácnosť by malo byť samozrejmosťou. Dať pozor, aby použité vreckovky neboli pohádzané po zemi či na stole, dodržiavať základnú hygienu, meniť posteľné prádlo, vetrať.
Keď vaše dieťa skolí choroba v podobe soplíkov, spomeňte si na týchto pár krokov, ktoré vás istotne zbavia vírusov. Po nástupe do škôlky síce zaklopú znova na vaše dvere, ale vy už budete pripravení poradiť si s nimi rýchlo a účinne.
Monika Mikolajová
Súvisiace články
Rodičia pozor! Pri lieku pre vaše deti dochádza k podstatnej zmene
Rodičia, ovládate jednoduché pravidlo prvých 3 minút?
Zdroj úvodnej foto: Unsplash