Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie

Syndróm vianočného stromčeka. Jedným z príznakov sú vyrážky

7.12.2022 - Vyrážky + 6 ďalších prejavov.

Pomaly sa blíži 24. december a čoskoro príde čas vybrať si ten správny stromček. Živý či umelý?

Ak sa rozhodnete tento rok vyskúšať živý, mali by ste si všímať, či sa u vás nezačnú prejavovať niektoré nepríjemnosti. Každoročne sa totiž u niektorých objaví kašeľ, škrabanie v hrdle, dýchavičnosť či slzenie.

Počuli ste už o syndróme vianočného stromčeka?

Názov znie tajomne. O čo teda ide? Syndróm vianočného stromčeka nie je alergia na Vianoce. Ide o alergiu na prírodné zlúčeniny, plesne alebo chemikálie, ktoré môžu prísť k vám domov s vianočným stromčekom, informuje portál Interia.

Alergia na vianočný stromček?

Alergia na vianočný stromček sa veľmi často prejavuje vyrážkami. Z tohto dôvodu sa jej hovorí aj vianočná dermatitída.

Nepríjemné príznaky môžu vyvolať rôzne alergény. Jednoznačne najbežnejšími z nich sú však plesne prítomné na ihličí a medzi konármi živého stromu.

Vyššia teplota v dome či byte spôsobuje, že sa huby začnú rýchlo a intenzívne množiť. To môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov.

Spolu so živým vianočným stromčekom prichádza do bytu aj peľ zo stromov. Kontakt s ním môže tiež spôsobiť nepríjemné príznaky – najmä u ľudí, ktorí sú alergickí.

stromček, Vianoce, umelý stromček
Ilustračná fotografia.
Zdroj: Pexels/Olena Bohovyk

A umelý stromček?

Portál upozorňuje, že syndróm vianočného stromčeka môže vzniknúť aj v dôsledku kontaktu s umelým vianočným stromčekom.

Alergické reakcie vyvolávajú najmä vianočné stromčeky skladované v nevhodných podmienkach – na povalách či pivniciach, kde je vysoká vlhkosť vzduchu. Tieto stromy sú plné prachu. Medzi umelými ihličkami sa môžu hromadiť aj roztoče a plesne.

Najčastejšie príznaky alergie na vianočný stromček sú:

  • kašeľ,
  • výtok z nosa,
  • pocit škriabania v hrdle,
  • slzenie a pálenie očí,
  • svrbenie očí a nosa,
  • dýchavičnosť,
  • vyrážky.

Prevencia

Aby ste odstránili pleseň, peľ a nečistoty, vystriekajte živý stromček šetrne hadicou ešte predtým, ako ho prinesiete dovnútra. Následne ho nechajte niekoľko dní vyschnúť v garáži, odporúča portál Health&Discovery.

Umelý stromček a ozdoby oprášte a stojan umyte. Na prach vyskúšajte vysávač alebo fúkač lístia.

Pri zdobení živého stromčeka môžete použiť rukavice, aby ste sa vyhli priamemu kontaktu s ihličím a miazgou. Keď stromček dozdobíte, prezlečte sa.

Do budúcnosti zvážte zmeny v uskladnení umelého stromčeka či ozdôb. Kartónové škatule a otvorené vrecká plné svetiel umožňujú hromadenie prachu. Prejdite na skladovacie nádoby, ktoré zadržiavajú prachové roztoče. Umelý stromček uskladnite na miesto, kde je vyššia teplota a nižšia vlhkosť.

Zuzana Franková

Súvisiace články:

Vedeli ste, že vianočná ruža nesmie byť pri ovocí? Čo by ste mali ešte vedieť, aby vám robila radosť čo najdlhšie?

Ako prestať jesť sladkosti? Osobná trénerka prezradila svojich „7 dní bez cukru“

Zdroj úvodnej foto: Pexels/cottonbro studio


Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.