Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie

Rodičom, ktorí majú synov, starne mozog rýchlejšie. Prečo?

2.11.2022 - Čo je príčinou, že mozog rodičov synov môže starnúť rýchlejšie?

Pre mnohých rodičov to bude asi malé prekvapenie – ale mať syna môže byť oveľa ťažšie ako mať dcéru.

Vedci totiž zistili, že pri narodení syna váš mozog môže starnúť rýchlejšie.

Štúdia uskutočnená v USA na 13.222 ľuďoch nad 50 rokov zistila, že rodičia s aspoň jedným synom zaznamenali rýchlejší úpadok kognitívnych funkcií v porovnaní s tými, ktorí syna nemali, informuje DailyMail.

Na štúdii sa podieľali vedci z Karlovej univerzity v Prahe a Kolumbijskej univerzity v New Yorku. Ich zistenia boli publikované v Journal of Psychiatric Research.

Rodičia, ktorí sa zúčastnili štúdie, na začiatku uviedli počet detí a ich pohlavie. Počas výskumu absolvovali pravidelné kognitívne testy, ktoré hodnotili ich mentálne schopnosti – pamäť, koncentrácia, myslenie a porozumenie.

Testy zahŕňali napríklad zapamätanie si zoznamu 10 slov či odpočítavanie od 100 po sedmičkách.

Celkom 10 872 účastníkov malo deti mužského pohlavia, pričom 4 862 malo jedného syna, 3 523 dvoch a 2 487 troch alebo viac.

Medzi tými, ktorí nemali synov, 891 malo jednu dcéru, 905 malo dve dcéry a 554 malo tri alebo viac dcér.

syn, otec
Vedci tvrdia, že dcéry poskytujú rodičom väčšiu emocionálnu podporu ako synovia.
Zdroj: Pixabay/PublicDomainImages

Po 14 rokoch výskumu vedci zistili, že rodičia s aspoň jedným synom stratili svoje kognitívne schopnosti rýchlejšie ako tí, ktorí mali iba dcéry.

Vedci z USA a Česka však neskúmali, čo je príčinou, že mozog rodičov starne. Myslia si však, dcéry poskytujú rodičom väčšiu emocionálnu podporu ako synovia a častejšie sa o nich starajú.

Štúdia tiež preukázala, že u rodičov dcér je menšia pravdepodobnosť, že budú piť alkohol, fajčiť či užívať drogy. Matky synov majú tiež väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať vyššiu hmotnosť aj dlhšie po tehotenstve.

Aká je vaša skúsenosť? Súhlasíte so zisteniami českých a amerických vedcov?

Napíšte nám do komentárov na sociálnych sieťach:

Instagram

Facebook

Telegram

Zdroj úvodnej foto: Pixabay/AdinaVoicu


Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.