27.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jane McLoughlin).
Čoraz viac ľudí sa rozhoduje pestovať rebarboru v záhrade. Oplatí sa ju pestovať, pretože je ideálnym doplnkom koláčov a dodáva im kyselinku. Túto rastlinu tiež najčastejšie používame do džúsov, kompótov a do limonád. Ako sa staráte o rebarboru? Pozrite si najdôležitejšie pravidlá starostlivosti. Pripravte si aj expresný kondicionér z dvoch ingrediencií.

Foto: shutterstock/Jane McLoughlin
Rebarbora je rastlina so širokým spektrom využitia. V kuchyni ju používame na jar a začiatkom leta. Najlepšie sa hodí k sladkým jedlám, hoci jej kyslá chuť dodáva jedinečný charakter aj slaným pokrmom.
Skôr ako sa rozhodnete pestovať túto rastlinu, musíte nájsť vhodné miesto na jej výsadbu. Dôležité je aj hnojenie, ale nie nevyhnutne živinami z obchodu. Tu je recept na domáce hnojivo.
Kde vysadiť rebarboru? Najdôležitejšie zásady pestovania
Rebarbora rastie najlepšie na slnečnom mieste. Nakoniec ju môžete vysadiť aj do polotieňa. Pôda musí byť úrodná, vlhká a vápenatá. Piesočnatá a zamokrená pôda je najhoršou voľbou.
Dôležitú údržbu rebarbory predstavuje jej pravidelné zalievanie počas obdobia kvitnutia. Rastlina je citlivá na nedostatok vody, preto je potrebné udržiavať substrát neustále vlhký. Zalievanie sa vykonáva skoro ráno alebo večer.

Foto: shutterstock/Mariana Serdynska
Okrem toho by ste mali pravidelne odstraňovať burinu z rebarbory. Vďaka tomuto ošetreniu jej narastú nové listy a menej často ju postihujú hubové choroby.
Expresný kondicionér na rebarboru z prasličky a vody. Jednoduchý recept
Ďalšou dôležitou údržbovou činnosťou je hnojenie. Hnojenie rebarbory sa začína skoro na jar a opakuje sa v júni a auguste. Najlepšie je zvoliť hnojivo s veľkým množstvom dusíka, preto sa oplatí pripraviť si hnojivo z prasličky. Ako ho pripraviť?
Jednoducho vložte 0,5 kg prasličky do vedra alebo nádoby a zalejte ju 5 l vody. Kondicionér odložte na 24 hodín na tmavé miesto. Ak chcete dosiahnuť lepšie výsledky, necháte hnojivo z prasličky tri týždne odpočívať. Po tomto čase začne kvasiť.

Foto: shutterstock/Martina Unbehauen
Takto pripravená výživa stimuluje rast rastliny a zároveň ju chráni pred chorobami a škodcami. Aplikujte maximálne raz za dva týždne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.