2.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pixel-Shot).
Káva s pastou tahini má svojich zástancov nielen medzi ľuďmi na ketogénnej diéte. Vyznačuje sa príjemnou orechovou chuťou a hustou konzistenciou. Je výborným doplnkom raňajok pre tých, ktorí držia redukčnú diétu, ale aj pre tých, ktorým záleží na svojom zdraví. Zistite, aké vlastnosti má pasta tahini a ako si z nej pripraviť kávu.
Tahini pasta – čo to je a aké sú jej vlastnosti?
Tahini – pod týmto tajomným názvom sa skrýva vysoko výživný produkt pochádzajúci z Blízkeho východu. Čo je pasta tahini? Inak známa ako sezamové maslo. Jej hlavnou a jedinou zložkou sú sezamové semienka, ktoré sa pražia a následne melú na hladkú pastu. Tahini sa môže vyrábať z lúpaných sezamových semienok alebo bez nich, v takom prípade má mierne horkú chuť.
Pasta tahini sa skladá predovšetkým z tuku – 60 % – a bielkovín – 20 %, takže je výborným produktom pre ľudí, ktorí držia ketogénnu diétu. Je tiež dôležitým zdrojom živín pre vegánov a vegetariánov. Je pasta tahini zdravá? Za svoje vlastnosti vďačí predovšetkým sezamovým semienkam, ktoré:
- podporuje fungovanie obehového systému, chráni ho pred tvorbou aterosklerotických plátov, znižuje hladinu cholesterolu a normalizuje krvný tlak;
- vďaka obsahu antioxidantov zmierňujú zápaly a má ochranný účinok proti rakovine;
- vysoký obsah vitamínov skupiny B a horčíka v tahini paste podporuje nervový systém a zlepšuje koncentráciu;
- obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá zlepšuje trávenie a pomáha pri chudnutí;
- reguluje hormóny.
Tahini pasta je tiež zdrojom minerálnych látok: železa, vápnika, horčíka, mangánu alebo zinku a selénu. Už jedna čajová lyžička tahini pasty denne vám pomôže nielen schudnúť, ale aj pocítiť pozitívne účinky na vaše zdravie.
Do čoho môžete pridať pastu tahini?
Tahini pasta je produkt, ktorý je na Blízkom východe veľmi dobre známy už tisícky rokov. Pridáva sa do polievok, omáčok, dipov alebo sendvičov. Nájdete ju aj v mnohých japonských alebo čínskych receptoch. Na čo používate pastu tahini každý deň?
Pokojne nahradí maslo do vašich sendvičov. Obohatí ich o jemne orieškovú chuť a dodá im mnoho cenných ingrediencií. Chystáte doma oslavu pre priateľov? Nakrájajte zeleninu a tahini podávajte ako dip. Dokonalé zdravé občerstvenie je pripravené! Alebo máte radi zeleninové šaláty? Omáčka na báze pasty tahini je dokonalým doplnkom takmer každého šalátu. V poslednom čase je čoraz populárnejšia aj káva s pastou tahini, ktorá vytláča módnu nepriestrelnú kávu.
Tahini pasta do kávy – ako to funguje?
Káva s pastou tahini je veľmi známy nápoj v Grécku, kde sa pripravuje v špeciálnej nádobe – brike. Vypitý hneď ráno vás nielen postaví na nohy, ale okamžite naštartuje aj váš metabolizmus a dodá vám veľkú dávku energie, čím sa zníži chuť na jedlo. Je preto skvelou voľbou pre ľudí, ktorí chudnú, ale aj pre športovcov alebo ľudí na keto diéte.
Recept na kávu s pastou tahini
Recept na kávu s pastou tahini nie je veľmi zložitý. Stačí pridať čajovú lyžičku tahini pasty do nápoja pripraveného obľúbeným spôsobom – môže byť z kávovaru alebo to môže byť sypaná káva. Jej prítomnosť v káve nevylučuje ani iné prísady. Môžete ju ochutiť trochou cukru a mlieka.
Ak chcete výrazne krémový nápoj – vyskúšajte recept na grécku kávu s tahini. Na to však budete potrebovať brika, takzvanú kávovú kanvicu. Je to malá nádoba na varenie kávy. Stačí do nej nasypať kávu a zaliať vodou izbovej teploty. Potom budete kávu variť na miernom ohni, kým neuvidíte jemné bublinky. Potom kávu premiešajte a odstavte ju z ohňa. Do šálky pridajte jednu čajovú lyžičku tahini a potom pomaly vylejte kávu z kanvice. Nápoj na raňajky alebo dezert – hotovo!
Kto môže piť a kto by sa mal vyhnúť?
Káva s pastou tahini je oveľa zdravšia ako populárna nepriestrelná káva. Obsahuje cenné mono- a polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré vykazujú oveľa lepší účinok na ľudský organizmus ako živočíšne tuky. Káva s pastou tahini však nie je pre každého. Vyhnúť by sa jej mali najmä ľudia s alergiou na sezam.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na srdce, črevá a pečeň. Nevyhnutnosť v kuchyni
Vymetá usadeniny z čriev a znižuje cholesterol. Dve polievkové lyžice denne stačia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.