1.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/exopixel).
Zemiakové šupky sú skutočným pokladom. Hoci ich mnohí z nás stále považujú za kuchynský odpad, majú silu, ktorú by sme nemali podceňovať. Každý záhradkár, ktorý chce mať svieži kvet a bohatú úrodu dobrého ovocia, by sa o tom mal presvedčiť na vlastnej koži. Ja teraz zbieram zemiakové šupky, aby mi počas sezóny nechýbalo prírodné hnojivo.
Hnojivo zo zemiakových šupiek – vlastnosti sú neoceniteľné
Myslíte si, že šúpanie zemiakov nepatrí medzi najpríjemnejšie kulinárske úkony? Pravdepodobne zmeníte názor, keď zistíte výhody použitia zemiakových šupiek vo vašej záhrade. Odpad, ktorý kedysi končil v odpadkovom koši, je pokladnicou živín a minerálov, ktoré posilňujú rastliny a stimulujú ich rast, kvitnutie a úrodu.
Čo obsahuje hnojivo zo zemiakových šupiek?
- Je zdrojom škrobu, ktorý stimuluje vývoj koreňov a klíčenie semien.
- Dôležitým prvkom v jeho zložení je draslík – nevyhnutný pre fotosyntézu a odolnosť voči chorobám. Zlepšuje kvitnutie a zaručuje peknú farbu listov.
- Rastlinám dodáva fosfor – kľúčovú zložku pre rast koreňov aj nadzemných častí.
Okrem toho zemiakové šupky dodajú rastlinám horčík, železo a vápnik. Prírodný pôvod hnojiva zároveň znamená, že nehrozí riziko prehnojenia. Jeho používanie si môžu dovoliť aj tí, ktorí nemajú dostatok záhradníckych skúseností.
Ktoré rastliny majú rady hnojivo zo zemiakových šupiek?
Milovníci ovocných kríkov si už môžu mädliť ruky. Prírodné hnojivo je ideálne pre maliny, ríbezle a egreše. Podporuje aj tvorbu plodov jahôd a rozvoj kvitnúcich okrasných rastlín. Platí to pre záhradné aj balkónové exempláre.
Treba však mať na pamäti, že nejde o univerzálnu živinu – pestované exempláre sa totiž môžu výrazne líšiť svojimi požiadavkami. Ktoré rastliny sú nevhodné pre zemiakové šupky? Vzhľadom na pomerne vysoký obsah vápnika nie je domáce hnojivo zo zemiakových šupiek vhodné pre kyslomilné rastliny vrátane hortenzií, rododendrónov a čučoriedok.
Záhradkári, pamätajte: Hnojivo na zemiaky sa nesmie používať na rastliny z čeľade slnečnicovitých, najmä na paradajky a papriky. Môže totiž viesť k prenosu plesne zemiakov, ktorá je pre ne nebezpečná.
Konajte dopredu
Hoci hnojivo možno pripravovať priebežne počas celého vegetačného obdobia, niekedy je ťažké nazbierať dostatok zemiakových šupiek, keď je potrebné prihnojiť plodiny a okrasné rastliny. Preto je dobré vypestovať si zvyk skladovať hnojivý materiál tak, aby ste po ňom mohli kedykoľvek siahnuť.
Predovšetkým zemiakové šupky je potrebné správne skladovať. Niektorí ľudia ich zmrazujú, ja dávam prednosť sušeniu.
- Hľuzy dôkladne umyte pod tečúcou vodou. Keď ich ošúpete, nakrájajte ich na podobne veľké kúsky.
- Plech na pečenie vyložte papierom na pečenie a rúru nastavte na 100 °C. Šupky rovnomerne rozložte.
- Šupky rovnomerne rozložte na plech a sušte v rúre dve až štyri hodiny.
- Keď sú chrumkavé, nechajte ich vychladnúť a potom ich presuňte do nádoby so vzduchotesným uzáverom. Skladujte na chladnom mieste, napríklad v pivnici.
Ako sa vyrába hnojivo zo zemiakových šupiek?
Úloha je veľmi jednoduchá. Zalejte šupky vriacou vodou v pomere 1:10 – na kilogram zemiakového odpadu budete potrebovať 10 litrov vody. Nechajte vychladnúť. Sceďte a raz za mesiac použite na zalievanie rastlín. Môžete začať skoro na jar. V lete si všimnete, že ovocné kríky sa prehýbajú pod váhou šťavnatých a chutných plodov a okrasné exempláre sú v plnom kvete.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Orezávať alebo nechať? Väčšina ľudí nevie, čo robiť s čiernymi škvrnami na zemiakoch