11.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Na čistenie zvyčajne používame papierové utierky a rôzne handričky. Medzi ne zvyčajne patria utierky z mikrovlákna. Jedna bežná chyba však môže rozhodnúť o tom, či budú povrchy čistiť efektívne a ako dlho vydržia. Čo s nimi nerobiť? Tu je to, čo si treba zapamätať pred ich prvým použitím.
Keď hľadáme ekologickejšie alternatívy papierových utierok, zvyčajne siahame po utierkach z mikrovlákna. Ich mäkká vláknitá štruktúra je ideálna nielen na utieranie prachu z povrchov, ale aj na odstraňovanie náročnejších nečistôt a dokonca aj na leštenie skla alebo zrkadiel. Ak však urobíte jednu bežnú chybu, rýchlo ich zničíte, a tak už nebudú pri čistení fungovať tak efektívne.
Pri používaní utierok z mikrovlákna to nerobte. Rýchlo ich poškodíte
Pri čistení zvyčajne používame rôzne čistiace prostriedky, ktorých nadbytok môže poškodiť utierky z mikrovlákna. Sú vyrobené z nylonových, savých vlákien, ktoré samy o sebe výborne odstraňujú prach a nečistoty. Pri výbere utierok z tohto materiálu by sme sa preto mali zdržať ich používania spolu s bežnými čistiacimi prostriedkami, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť štruktúru tkaniny, poškodiť ju a upchať vlákna. V dôsledku toho sa handrička rýchlejšie znehodnotí a už po jednom použití s množstvom tekutín zistíte, že nie je taká účinná pri čistení povrchu.
Pri čistení utierkami z mikrovlákna by sme mali používať len čistú vodu. Prípadne môžete použiť vodu s malým množstvom prírodného, jemného čistiaceho prostriedku alebo trochu liehového octu. Ak však nejde o odolné škvrny, je lepšie použiť handričku navlhčenú v čistej, studenej vode.
Ako prať utierky z mikrovlákna? Zapamätajte si tieto pravidlá, aby vám dlho vydržali
Ako teda čistiť utierky z mikrovlákna bez poškodenia ich vlákien? Ak vám majú dlho slúžiť, je potrebné pamätať na niekoľko pravidiel. V prvom rade utierky perte v studenej, prípadne vlažnej vode. Čím vyššia je teplota, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa utierka zrazí alebo sa poškodia jej vlákna. Preto sa ich oplatí prať ručne. Látky prelejte studenou vodou a odložte ich na 30 minút. Po tomto čase ich prepláchnite v rukách, opláchnite a máte hotovo. Ak je však utierka špinavá alebo potrebuje dôkladné vypranie, vložte ju do práčky spolu s ostatnými utierkami z mikrovlákna. Do priehradky na prášok nalejte len polievkovú lyžicu jemného pracieho prostriedku a do priehradky na plákanie kvapku octu. Nastavte práčku na cyklus ručného prania alebo jemného prania s najnižšou možnou teplotou a maximálnym odstreďovaním pri 800 otáčkach za minútu. Takto vydržia utierky oveľa dlhšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
10 prípadov, keď by ste nemali používať antibakteriálne utierky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.