30.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stock-Asso).
Vplyv času stráveného pri večeri na zdravie a hmotnosť je už roky predmetom vedeckých diskusií. Niektorí odborníci na výživu sa domnievajú, že čas večere môže mať vážny vplyv na to, ako priberáme, iní však tvrdia, že všetko závisí od toho, čo jeme, nie od toho, kedy. Teraz sa objavil nový výskum. Ukazujú, že nočné jedlá môžu ovplyvniť náš deň.
- Výskumníci z Monash University v Austrálii zostavili najnovší výskum o vplyve času večere na priberanie na váhe u dospelých a zistili, že čas jedla súvisí s rizikom priberania
- Jedenie neskoro večer nie je hlavným dôvodom, prečo priberáme
- Môže však spustiť procesy, ktoré menia spôsob stravovania a spôsobujú, že zjeme viac, ako potrebujeme
Denný harmonogram a časy jedál
„Je všeobecne známe, že je dôležitejšie, čo jete, než kedy jete. Nedávno sa však objavili dôkazy, ktoré naznačujú, že jedenie neskoro večer môže ovplyvniť náš črevný mikrobióm a metabolizmus glukózy,“
– upozorňuje odborníčka na výživu Jenna Hopeová, ktorá analyzuje zistenia austrálskych výskumníkov.
Pravidelný čas jedla zodpovedá dennému rytmu tela, čo sú 24-hodinové vnútorné hodinky, ktoré riadia všetko: hlad, metabolizmus, vstrebávanie živín a citlivosť na inzulín. Jedenie mimo ôsmich (až 12) denných hodín môže spôsobiť, že telo spracúva kalórie inak a menej efektívne, čo následne môže viesť k priberaniu.
Dôležité črevné baktérie
Mnoho ľudí stále podceňuje význam čriev. Náš črevný mikrobióm je regulovaný týmito vnútornými hodinami, ale aj naším stravovacím správaním.
„Ak je zdravie nášho črevného mikrobiómu narušené, nemusíme správne vstrebávať a využívať živiny. To môže zvýšiť množstvo energie, ktorú si ukladáme, a tým zvýšiť riziko priberania na váhe“
HOVORÍ JENNA HOPEOVÁ
Narušenie hladiny hormónov sýtosti
„Večerné a nočné jedenie môže narušiť naše hladiny hormónov sýtosti“
VYSVETĽUJE JENNA HOPE
Účastníci jednej analyzovanej štúdie, ktorí jedli o štyri hodiny neskôr ako ich rovesníci, mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú počas dňa hladní. Vedci zistili, že to bolo spôsobené znížením hladiny hormónu sýtosti leptínu a zvýšením hladiny hormónu hladu grelínu počas 24-hodinového cyklu.
Súvisiace články:
Čo robiť, ak vás uštipne včela? “Vďaka cibuľovému triku nebola žiadna nemocnica”
Najlepší čas na kávu? Mnoho Slovákov robí túto chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.