10.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: YouTube.com/SkutecznieTv).
Paradajky jedia Slováci s obľubou po celý rok, ale práve teraz sú najzdravšie a najchutnejšie. Napriek ich mnohým zdraviu prospešným vlastnostiam a mimoriadne priaznivým účinkom na organizmus ich nemôže jesť každý. Komu sa neodporúča zaradiť paradajky do svojho jedálnička? Zistite, či patríte do tejto skupiny.
Prečo jesť paradajky?
Sezóna paradajok na Slovensku práve začala. Môžeme si vybrať z mnohých dostupných odrôd a vychutnať si ich sladkú chuť, ako aj použiť ich na prípravu osviežujúcich polievok alebo zaváraniny na zimu. Práve v lete by sme mali po paradajkách siahať najčastejšie – sú pokladnicou vitamínov, minerálov a ďalších živín, ktoré im dodávajú mnohé zdraviu prospešné vlastnosti. Interia poukázala na viacero dôvodov prečo sa ich oplatí jesť .
- Sú zdrojom vitamínov C, A, E, K a vitamínov skupiny B,
- Sú bohaté na draslík, vápnik, horčík, železo, mangán, meď, kobalt a bróm,
- Obsahujú lykopén, ktorý znižuje riziko aterosklerózy a infarktu, ako aj niektorých druhov rakoviny,
- Sú zdrojom vlákniny, ktorá prispieva k dobrému tráveniu,
- Okrem toho obsahujú veľa vody a majú nízky obsah kalórií.
Kto by nemal jesť paradajky?
Hoci sú paradajky chutné a zdraviu prospešné, nie každý po nich môže siahnuť. V priebehu rokov sa odborníkom na výživu podarilo zostaviť zoznam kontraindikácií ich konzumácie. Kto by teda paradajky nemal jesť?
- Ľudia trpiaci reumatoidnou artritídou – medzi príznaky tohto ochorenia patrí bolesť, stuhnutosť a opuch kĺbov rúk a nôh, ktoré sa konzumáciou paradajok môžu zhoršiť.
- Ľudia s refluxom a opakovaným pálením záhy – nízke pH paradajok môže u niektorých ľudí podráždiť žalúdočnú sliznicu, čo spôsobí, že sa jedlo vráti späť do pažeráka.
- Ľudia s ochorením obličiek – kvôli vysokému množstvu draslíka v paradajkách
- Ľudia s diagnózou divertikulózy hrubého čreva – keďže paradajky majú malé semienka, ktoré pri tomto ochorení môžu viesť k zápalu a zhoršiť príznaky ochorenia.
- Ľudia, ktorí sú alergickí na paradajky a u ktorých sa po konzumácii paradajok vyskytne erytém na koži, žihľavka, svrbenie, opuch úst, ako aj nevoľnosť, bolesť brucha, hnačka, kýchanie, výtok z nosa alebo opuch hrtana.
Ak máte akékoľvek pochybnosti o konzumácii paradajok, spracovaných paradajok a množstve paradajok vo vašej strave, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Akú zeleninu by ste nemali jesť s chorou pečeňou? Pozrite si zoznam
Používate takúto dosku na krájanie? Radšej sa jej rýchlo zbavte. Vedci varujú, že môžu byť škodlivé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.