7.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:freepik.com/@freepik).
Najnovší výskum určite nepoteší majiteľov plastových dosiek na krájanie. Hoci sú veľmi pohodlné a dajú sa ľahko udržiavať v čistote, ukázalo sa, že nemusia byť bezpečné pre zdravie. Vedci z Americkej chemickej spoločnosti dokázali, že pri krájaní sa uvoľňuje škodlivá látka.

Je ťažké predstaviť si prípravu jedla bez krájania surovín. Ak ich teda potrebujete krájať, potrebujete dosku na krájanie, ktorých je na trhu dostatok. Kamenné, drevené alebo plastové, v rôznych farbách a tvaroch. Bohužiaľ, nie všetky sú pre človeka bezpečné, hoci sú schválené na predaj. Je však lepšie ich nepoužívať, alebo to aspoň radia americkí vedci.
Pri krájaní sa uvoľňujú mikroplasty
Podľa štúdie uverejnenej na webovej stránke ACS Publications sa zdá, že keď krájame na plastových doskách, prispievame k tvorbe mikroplastov a nanoplastov, ktoré potom končia na našich tanieroch. Škodlivé častice môžu byť viditeľné aj voľným okom, ale drvivá väčšina z nich takto unikne, takže je ťažké vôbec posúdiť, koľko mikroplastu sa dostane do nami pripravovaných jedál. Podľa inej štúdie, ktorú vypracoval Mohammad Islam, priemerný človek vdýchne za jednu hodinu približne 16 častíc mikroplastu. Na lepšiu ilustráciu je problém predstavený priamočiarejšie. Každý z nás vdýchne za týždeň množstvo plastov rovnajúce sa jednej platobnej karte. Stačí sa pozrieť na svoju debetnú alebo kreditnú kartu a uvedomíte si, aký závažný je problém mikroplastov v životnom prostredí.
Výskumníci preto porovnávali krájanie na plastových a drevených doskách. Pri rezaní sa v oboch prípadoch uvoľňujú mikročastice, ktoré sa potom dostávajú do ľudského tela. Zaujímavé však bolo, že práve drevené dosky mali tendenciu zvyšovať uvoľňovanie malých častíc. Tie však podľa štúdie nemajú žiadne negatívne účinky na zdravie a sú úplne bezpečné, na rozdiel od mikroplastov, ktoré sa uvoľňujú pri krájaní na plastových doskách.
Vplyv mikroplastov na zdravie
Časté vystavenie mikroplastom má, žiaľ, nezanedbateľný vplyv na naše zdravie. Práve z tohto dôvodu vedci nabádajú k výmene dosiek na krájanie z plastových za drevené. Nikto zatiaľ nepozná celé spektrum škodlivosti mikroplastov a nanoplastov, už teraz však možno určiť, na čo nepriaznivo pôsobia, a zoznam je pomerne dlhý. V prvom rade ide o materiály, ktoré sa rozkladajú na mikročastice:
- polyetylén (PE),
- polypropylén (PP),
- polystyrén (PS),
- polyuretán (UR),
- polyvinylchlorid (PVC),
- polyetyléntereftalát (PET).
Mikroplasty vznikajúce rozkladom týchto materiálov ovplyvňujú predovšetkým fungovanie endokrinného systému. Poruchy, ku ktorým prispievajú, môžu priamo ovplyvniť plodnosť bez ohľadu na pohlavie. Môže tiež spôsobiť poruchy vo vývoji plodu a čoraz častejšie sa hovorí o jeho neurotoxicite a imunotoxicite. Skutočné účinky pravidelného vdychovania a požívania mikroplastov však budú známe až o niekoľko rokov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Akú zeleninu by ste nemali jesť s chorou pečeňou? Pozrite si zoznam
Odkiaľ pochádzajú “starecké škvrny”? V lete sa môžu výrazne zhoršiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.