Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie

Vedci náhodne zistili neuveriteľné: Prehrá sa vám pred smrťou celý život pred očami? Vybavia sa príjemné či nepríjemné spomienky?

26.10.2022 - Otvárajú sa dvere novým výskumom?

Už ste určite častokrát počuli vetu, že pred smrťou sa mu prehral alebo videl celý život pred očami. Niekedy ju povedia aj ľudia, ktorí zažili veľký strach a obavy, pretože sa ocitli v smrteľnom nebezpečenstve.

Tím kanadských vedcov pri svojom neplánovanom výskume zistil, že to môže byť skutočne pravda.

Odborníci sa totiž prvotne pustili do merania mozgových vĺn 87-ročného pacienta, u ktorého sa rozvinula epilepsia. Počas neurologického záznamu však utrpel smrteľný infarkt.

Uvedenou zhodou náhod sa vedci dostali k záznamu, ktorý zobrazuje činnosť mozgu tesne pred smrťou, informuje BBC.

Ukázalo sa, že 30 sekúnd predtým a potom mužove mozgové vlny vytvárali tvary podobné snívaniu či vybavovaniu si spomienok.

Túto mozgovú aktivitu by sme mohli nazvať aj „pred očami mi prebehol celý život“, napísali autori štúdie uverejnenej v časopise Frontiers in Aging Neuroscience.

smrť, mozog
Ilustračné foto.
Zdroj: Unsplash/Mo

Prvá nahrávka umierajúceho mozgu

Doktor Ajmal Zemmar, spoluautor štúdie, vysvetlil, že to bola vôbec prvá nahrávka umierajúceho mozgu.

Dodal, že 30 sekúnd predtým, ako srdce pacienta už neprúdilo krv do mozgu, jeho mozgové vlny vytvárali rovnaké vzorce, ako keď vykonávame kognitívne náročné úlohy. Ide o sústredenie, snívanie alebo vybavovanie spomienok.

Vybavoval si pacient pozitívne či negatívne spomienky? Zemmar vysvetlil, že aktuálne sa to nedá bez pochybnosti vysvetliť. Zašiel však do filozofickej sféry a uviedol, že ak by náš mozog chcel uskutočniť spätný pohľad na život, snažil by sa asi pripomenúť dobré spomienky, nie tie zlé.

„Ale to, čo je nezabudnuteľné, by bolo pre každého jedinečné. Mohlo by to byť posledné pripomenutie si spomienok, ktoré sme v živote zažili a ktoré sa nám prehrávajú v mozgu v posledných sekundách pred smrťou,” dodal.

Vedci teraz dúfajú, že zverejnenie tohto jediného ľudského prípadu môže otvoriť dvere ďalším štúdiám o posledných okamihoch života.

„Myslím si, že na celom zážitku na prahu smrti je niečo mystické a duchovné,“ vysvetlil Zemmar. “A zistenia ako je tento sú momentom, pre ktorý vedci žijú.”

Štúdia zároveň vyvoláva otázky o tom, kedy presne sa končí život – keď prestane biť srdce alebo prestane fungovať mozog?

Zdroj úvodnej foto: Pexels/AnnaShvets


Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Krásne a neprehliadnuteľné! TOP balkónové kvety, ktoré očaria každého

23.3.2023 - Ktoré kvety majú šancu prežiť jarné mrazy?

Ako vyčistiť balkón po zime? Použite domácu zmes a dlažba i škáry budú ako nové

22.3.2023 - Keď sa vonku oteplí, vidina oddychu na balkóne je čoraz reálnejšia.

Aké práce v záhrade netreba odkladať?

22.3.2023 - Čo sa vám už podarilo v záhrad urobiť?