16.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Alehandra13).
Pijete kávu s mliekom? Dávajte si pozor, môžete veľmi zaťažiť pankreas, ktorý je okrem iného zodpovedný za produkciu inzulínu potrebného na metabolizmus cukru. Prečo? Pretože káva s mliekom má oveľa vyšší glykemický index ako čierna káva. Ak ju budete popíjať celý deň, vaša slinivka brušná si takmer nikdy neodpočinie. Pozrite si, prečo by ste nemali piť kávu s mliekom príliš často.
Kombinácia mlieka a kávy zaťažuje pankreas
Diabetológovia a odborníci na výživu zdôrazňujú, že káva s mliekom by sa mala piť len s jedlom – napríklad ako to robia Taliani – len s raňajkami. Jej pitie počas celého dňa sa rovná neustálemu jedeniu malých pochutín. Pre pankreas je každá, aj malá dávka sacharidov signálom k práci a znamená, že inzulín sa musí produkovať nepretržite. Keď hladina inzulínu nemá čas klesnúť, je to priama cesta k inzulínovej rezistencii, t. j. necitlivosti telesných buniek na inzulín. Ďalším dôsledkom je okrem iného ľahké priberanie na váhe a z dlhodobého hľadiska dokonca cukrovka. Ak teda chcete schudnúť a záleží vám na vašom zdraví, vzdajte sa tohto druhu kávy.
Niekoľko káv s mliekom denne narúša produkciu inzulínu
Zdá sa, že káva, do ktorej sa pridáva len mlieko, má málo kalórií, a preto neovplyvní nadváhu. Mlieko je však z veľkej časti tvorené tukom a cukrom (konkrétne mliečnym cukrom, t. j. laktózou), ktoré nie sú pre telo neškodné. Je dôležité vedieť, že požitie akejkoľvek potraviny, či už v pevnej alebo tekutej forme, spôsobuje zvýšenie glykémie, t. j. hladiny cukru v krvi.
Aj jedna sušienka, orech, jogurt alebo dva dúšky mlieka, ako v prípade kávy s mliekom, spôsobujú, že pankreas je nútený produkovať inzulín – potrebný na metabolizovanie cukru a zníženie jeho hladiny v krvi.
Najvyššiu hladinu cukru v krvi máme bezprostredne po jedle. Najmä ak ide o jedlá s vysokým glykemickým indexom, s vysokým obsahom sacharidov, obsahujúce múčne výrobky, ryžu, cestoviny, kaše, chlieb, ako aj ovocie a varenú koreňovú zeleninu – pretože práve v nich je pomer sacharidov najvyšší.
Telo zdravého človeka po metabolizovaní živín prijatých s jedlom pomerne rýchlo utlmí tvorbu inzulínu – jeho hladina v krvi klesá a cukor sa premieňa na energiu. Pri inzulínovej rezistencii – hladina inzulínu zostáva stále vysoká. Pitie nápoja na báze mlieka, často aj s ďalším cukrom, smotanou alebo šľahačkou – situáciu len zhoršuje.
Nie nadarmo je preto jedným z hlavných pravidiel zdravého chudnutia a diéty pri cukrovke pravidlo nejesť medzi jedlami. Avšak zatiaľ čo ľudia na diéte sa skutočne sledujú a vyhýbajú sa občerstveniu, na nápoje sa veľmi často zabúda. Káva je toho častým príkladom.
Káva s mliekom – kalórie
Čierna káva vo verzii bez cukru nemá žiadne kalórie a má nulový glykemický index, takže nenarúša metabolizmus cukru. V skutočnosti niektoré štúdie preukázali, že káva má na tento proces pozitívny vplyv tým, že zlepšuje postprandiálnu glykemickú reakciu. Káva s mliekom a cukrom má už glykemický index 70!
250 ml kávy s melkom s 3,2 % tuku má približne 40 kcal. Pridaním čajovej lyžičky cukru sa obsah kalórií zvýši na 56 kcal. Mali by ste si uvedomiť, že veľký pohár latte s plnotučným mliekom a ochuteným sirupom môže obsahovať až 188 kcal – čo zodpovedá veľkému sendviču so šunkou alebo croissantu s čokoládou.
Ktorá káva bude najzdravšia?
Máte radi kávu? To je skvelé, pretože je veľmi zdravá. Naučte sa však vyberať rozumne. Kávu s mliekom (nech už si vyberiete akékoľvek mlieko, rastlinné alebo kravské, s vysokým alebo nízkym obsahom tuku) pite len s jedlom, najlepšie s raňajkami, pretože glykemická reakcia organizmu je zvyčajne najlepšia ráno. Potom sa snažte piť kávu bez akýchkoľvek prísad, ktoré by zvyšovali jej glykemický index.
Čierna silná káva v množstve troch až maximálne štyroch šálok denne sa odporúča na prevenciu cukrovky a má pozitívny vplyv na činnosť pečene a srdca. Takže nie je potrebné sa jej vzdávať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vylúčte jednu prísadu do kávy. Stratíte brušný tuk rýchlejšie ako v posilňovni
Nalejte to do hrnčeka namiesto kávy. Rýchlo sa zbavíte brušných pneumatík
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.