06.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A).
Ak si myslíte, že starí rodičia, ktorí sa dožili úctyhodného veku, sú vaším lístkom k dlhovekosti, neotvárajte ešte šampanské. Vyhrať genetickú lotériu nestačí. Nová štúdia dokazuje, že na naše starnutie a dĺžku života má oveľa väčší vplyv tzv. expozóm. Tieto štyri jednoduché návyky môžu zmeniť veľmi veľa.

Foto: shutterstock/PeopleImages.com – Yuri A
Podľa štúdie publikovanej v časopise Nature Medicine je dĺžka a kvalita nášho života najviac ovplyvnená niečím úplne iným ako génmi. Tieto, samozrejme, tiež zohrávajú dôležitú úlohu a môžu súvisieť s predispozíciou k rozvoju určitých ochorení, ale kľúč k úspechu leží niekde inde.
Toto je vlastne veľmi dobrá správa, pretože existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť pre to, aby ste prevzali kontrolu nad svojím osudom, pokiaľ ide o dlhovekosť, bez ohľadu na to, ako dlho žili vaši príbuzní.
Ak nie gény, tak čo? Zaujímavé objavy vedcov
Výskumníci z Oxfordskej univerzity sa pomocou údajov od takmer pol milióna ľudí vo Veľkej Británii rozhodli preskúmať, čo skutočne ovplyvňuje našu dlhovekosť. Závery nenechali žiadne ilúzie. Spôsob, akým žijeme, známy ako naše gény, má oveľa väčší vplyv na starnutie a dĺžku života. odhalenie!
„Hoci gény zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochoreniach mozgu a niektorých druhoch rakoviny, naše zistenia poukazujú na príležitosti na zmiernenie rizika chronických ochorení pľúc, srdca a pečene, ktoré sú hlavnými príčinami invalidity a úmrtí na celom svete“
– vysvetlili autori štúdie.
To, ako dlho budeme žiť, ovplyvňuje doslova všetko, dokonca aj štvrte, v ktorých žijeme, a kvalita vzduchu, ktorý dýchame, a dokonca aj naše povolanie či socioekonomické postavenie.
Podľa výskumníkov genetika predstavovala menej ako 2 percentá. rozdiel v riziku predčasného úmrtia. 23 z 25 environmentálnych premenných, ktoré výskumníci skúmali, možno ovplyvniť našimi rozhodnutiami a správaním. Mnohé z odporúčaní sú celkom jednoduché.
„Aj keď vás vaša genetická výbava predisponuje k chorobám, ktoré by vám mohli skrátiť život, vo väčšine prípadov môžete toto riziko zmierniť životným štýlom, správaním alebo užívaním rôznych liekov či liečebných postupov“
– povedal jeden z výskumníkov pre yahoo.com.
Tieto štyri veľmi jednoduché zmeny vám môžu skutočne predĺžiť život.
Vedci potvrdili recept na dlhovekosť
Jedzte zdravo dlhšie
Toto sa dá interpretovať dvoma spôsobmi! Štúdia zistila, že to, čo ľudia jedli, predpovedalo ich riziko úmrtia. Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina ľudí robí zdravé zmeny vo svojom stravovaní v dôsledku konfrontácie s chorobou alebo poklesu fyzickej kondície – najčastejšie sú veľké pozitívne zmeny spojené s prediabetom, cukrovkou 2. typu alebo ochoreniami obehového systému, ktoré sa vyskytujú so starnutím tela.
Podľa výskumníkov sa neoplatí čakať na podnet v podobe choroby! Jedzte zdravo vždy, bez zjavného dôvodu. Výskum tiež ukazuje, že strava bohatá na zeleninu a ryby a zníženie množstva konzumovaného červeného mäsa je dobrý nápad.
Neponáhľajte sa ani s jedlom, pretože pokojné a pomalé jedenie je tiež receptom na zdravie, lepší a dlhší život. Vedomé stravovanie znamená menej stresu, nižšie riziko obezity, lepšie trávenie a zdravšie črevá. Toto sú ďalšie faktory, ktoré môžu predĺžiť alebo skrátiť váš život.

Foto: shutterstock/SunCity
Doprajte si dostatok spánku
Ľudia, ktorí sú často unavení alebo v noci dostatočne nespia, majú väčšiu pravdepodobnosť rýchleho starnutia a predčasného úmrtia – to je samozrejmé. Vedci majú niekoľko ďalších sťažností na nedostatok spánku – od hormonálnych problémov až po problémy s hmotnosťou. Hoci množstvo spánku je veľmi individuálna záležitosť, nedostatok spánku je vždy skutočným zločinom na našom tele. Neignorujte nočné prebúdzania ani nespavosť – je to zdravotný problém, ktorý treba riešiť.

Foto: shutterstock.com/SB Arts Media
Pohybujte sa
Ste príliš unavení na trochu cvičenia? Toto je klamlivé – čím menej sa hýbete, tým rýchlejšie sa budete cítiť unavení a proces starnutia a riziko vzniku určitých chorôb sa šialene zvyšujú. Nízka úroveň fyzickej aktivity ide ruka v ruke s kratším životom. Medzi faktormi ovplyvňujúcimi biologické starnutie a riziko úmrtia zaujímajú popredné miesto chronické kardiometabolické ochorenia, ako sú srdcové choroby, cukrovka a mozgová príhoda.
„Obezita zvyšuje riziko týchto stavov, zatiaľ čo cvičenie v kombinácii so zdravou stravou ich môže znížiť“
– hovorí Argentieri.

Foto: shutterstock/goodluz
Nefajčite
Tento bod nikoho neprekvapuje, ale treba ho opakovať donekonečna – fajčenie je pre nás veľmi, veľmi škodlivé. Nie vždy máte kontrolu nad kvalitou ovzdušia vo vašej oblasti alebo inými faktormi prostredia, ale naozaj nemusíte fajčiť, je to vaša voľba.
„Druhým najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim riziko úmrtnosti po veku boli tzv. roky fajčenia, t. j. počet krabičiek cigariet vyfajčených danou osobou za deň počas určitého počtu rokov“
– zdôrazňujú výskumníci.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto je najlepší čas ísť spať, aby ste sa dostatočne vyspali. Okrem toho sa postaráte o svoje srdce
Po incidente v lietadle sa rozhodla schudnúť. Schudla takmer 50 kg. Je na nepoznanie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.