2.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/GamePixel).
Hnojivo z kávovej usadeniny môže byť pre rastliny prospešné. Je bohaté na dusík, fosfor, draslík a horčík a zaručuje správny vývoj. Avšak to, čo bude pre niektoré rastliny živinou, bude pre iné hnojivo z kávovej usadeniny prekliatím. Nie každej rastline kávové zvyšky pomôžu. Ba čo horšie, môžu ich vážne poškodiť. Ako sa dá kávová usadenina správne použiť v záhrade a ktoré rastliny kávové hnojivo nemajú rady?

Foto: shutterstock/GamePixel
Prečo používať kávovú usadeninu v záhrade?
Používanie kávovej usadeniny môže priniesť mnoho výhod.
- Pretože obsahujú množstvo pre rastliny prospešných prvkov. Kávová usadenina je zdrojom dusíka, draslíka, fosforu alebo horčíka. Navyše obsahujú aj stopové prvky. Ide o najmenšie čiastočky, ktoré musia byť prítomné v potrave rastlín pre ich optimálny rast. Patrí medzi ne napríklad meď, zinok, mangán, bór, železo alebo chlór. Stopové prvky obsiahnuté v zemine zohrávajú dôležitú úlohu počas metabolického procesu rastliny.
Prečo by sa mala kávová usadenina používať v záhrade?
- Kávové zvyšky nielenže zlepšujú štruktúru pôdy tým, že stimulujú mikrobiálnu činnosť, ale sú aj potravou pre dážďovky. Ako vieme, tie sú cennými spojencami našej záhrady.
- Na druhej strane vďaka svojej silnej vôni odpudzuje niektorý hmyz, napríklad mravce a vošky.
- Kávová usadenina pre rastliny môže byť aj prirodzeným spôsobom, ako odradiť slimáky v záhrade. Keď ich rozsypeme okolo rastlín, odradí ich ich silná vôňa a účinok kofeínu.
Kávovú usadeninu možno použiť aj na kompostovanie.
- Dusík v kávovej usadenine totiž urýchľuje celý proces rozkladu. Takže do kompostu môžeme pridať kávovú usadeninu aj s papierovým filtrom, ktorá sa bude rozkladať.
- Je to tiež prirodzený prostriedok na okyslenie pôdy, pretože kávová usadenina má mierne kyslú reakciu. Je dobré ich primiešať do pôdy, aby sa lepšie prevzdušnila a zlepšila sa schopnosť pôdy absorbovať vodu.
Ktoré rastliny majú rady kávovú usadeninu?
Zoznam rastlín, ktorým kávové zvyšky prospievajú, je naozaj dlhý. Prírodné hnojivo bude dobre fungovať tam, kde majú rastliny rady mierne kyslé prostredie.

Foto: shutterstock/DGLimages
- V tejto skupine dominujú okrasné rastliny. Kávovú usadeninu možno preto úspešne použiť na hortenzie, vresy, rododendrony, japonské azalky, paprade, magnólie, orchidey a kamélie.
Ktoré rastliny majú ešte rady kávovú usadeninu?
- Nezabudnite na čučoriedky, brusnice, maliny alebo egreše, ktoré majú tiež rady kyslý substrát.
- Ten prospieva aj ihličnatým drevinám všetkých druhov. Tuje, cyprusy, smrekovce, borievky alebo borovice Wejut s radosťou prijmú akúkoľvek kávovú usadeninu.
- Niekedy ich možno použiť aj pri zelenine, napríklad pri zemiakoch alebo fenikli. Treba to však robiť s mierou, aby nedošlo k nadmernému prekysleniu pôdy.
Ako správne použiť kávovú usadeninu v záhrade?
Kávová usadenina, ako každé organické hnojivo, sa musí používať rozumne. Ak nechceme poškodiť naše rastliny, musí sa aplikovať správne, a to z hľadiska množstva aj formy. Ako správne používať kávovú usadeninu v záhrade?
Oplatí sa dodržiavať niekoľko pravidiel:
- Nepoužívajte hrudky kávovej usadeniny, ktoré sú príliš kompaktné a môžu na povrchu kvasiť alebo plesnivieť.
- Kávová usadenina by mala tvoriť tenkú vrstvu okolo rastlín, aby pôsobila ako ľahký mulč a zároveň jemne vyživovala pôdu.
- Je dobré premiešať kávovú usadeninu s pôdou, čím sa zabráni jej prekysleniu a pôda ju lepšie absorbuje.
Kávovú usadeninu možno použiť aj ako domáce tekuté hnojivo. Stačí zriediť malé množstvo usadeniny vo vlažnej vode.
Pri používaní kávovej usadeniny v záhrade je však potrebné byť opatrný. Nie všetky rastliny reagujú na kávovú usadeninu rovnako a niektoré sú voči nej dokonca odolné.
Ktoré rastliny nemajú rady kávové hnojivo?
Kávová usadenina v záhrade je cenným spojencom, ak ju používame rozumne. Pred obohatením pôdy zvyškami z „malej čiernej“ je dôležité poznať individuálne potreby každej rastliny. Ktoré rastliny nemajú rady kávové hnojenie?
Sú to napríklad:
- Paradajky – tie nemajú rady príliš kyslú pôdu, pričom zemina poškodzuje listy na úkor plodov a môže zhoršiť niektoré hubové ochorenia.
- Levanduľa – rastlina typická pre suché a vápenaté pôdy, neznáša kyslé prostredie. Kávová usadenina môže narušiť kvitnutie a spôsobiť hnilobu koreňov.
- Tymián – aromatická rastlina má rada ľahkú, chudobnú, takmer suchú pôdu. Príliš veľa dusíka by spôsobilo, že listy by boli mäkké, menej aromatické a krehkejšie.
- Muškát- ich kvitnutie závisí od zloženia pôdy a príliš veľa dusíka v zemine by blokovalo tvorbu kvetov a stimulovalo by len rast stoniek.
- Hrach/fazuľa – strukoviny viažu dusík v pôde a príliš veľa zeminy by mohlo narušiť ich vývoj a brániť tvorbe plodov.
- Mrkva – mrkva nemá rada pôdu príliš bohatú na dusík. To podporuje vývoj listov na úkor vývoja podzemku.
- Kaktusy a sukulenty – tieto rastliny neznášajú vlhkosť a zemina zadržiava príliš veľa vody, pričom hrozí rýchle hnitie.
Ktoré rastliny ešte neznášajú hnojenie kávou?
- Na zozname je aj stredomorský rozmarín. Táto rastlina tiež nemá rada nadmernú vlhkosť.
- Kávovú usadeninu sa neoplatí hádzať pod begónie vo významnom množstve. Tie uprednostňujú neutrálnu alebo mierne kyslú pôdu. Prílišná kyslosť brzdí rast rastliny a výrazne znižuje kvitnutie.
Ak si nie ste istí, ktoré rastliny nemajú rady hnojenie kávou, môžete kávovú usadeninu bez obáv pridať do kompostu. Tá sa jemne rozloží a prospeje celej záhrade bez zbytočného rizika.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kávová usadenina z kávovaru neprávom skončí v odpadkovom koši. Je to bezpečnejšia náhrada soli
Žihľavové hnojivo je záhradnícky trik. Uhorky budú zdravé a bude sa im dariť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.