11.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/blacograf).
Mnoho ľudí si vyberá tradičný pohreb do rakvy a berú ho ako symbolický koniec života. Obyvatelia istého českého mesta však takúto možnosť nemajú. Úrady nariadili ich spopolnenie, čo sa medzi občanmi stretlo s nespokojnosťou a smútkom.
V srdci Českomoravskej vrchoviny – Žďári nad Sázavou – sa rozpútal spor, ktorý ovplyvnil pochovávanie.
- Obyvatelia viazaní na tradíciu obhajujú právo na odpočinok v rakve, ale miestne úrady to vo väčšine oblastí cintorína zakázali.
Nájomníci hrobov sú proti rozhodnutiu, pretože kremácia porušuje ich presvedčenie a dlhoročné zvyky. Ako je možné, že cintorín, ktorý mal byť miestom posledného odpočinku, sa stal bojiskom obyvateľov a úradov?
Ako pochovávajú ľudí v Česku? V Žďári o pohrebe rozhodujú úrady
Aj keď 65 percent Čechov sa hlási k ateizmu, ich pripútanosť k tradícii zostáva silná. Aj preto rozhodnutie Žďárskych úradov zakázať pochovávanie do rakvy vyvolalo medzi obyvateľmi veľké sklamanie. Zavedením kremačného poriadku úradníci zasiahli emocionálne a kultúrne základy mnohých ľudí. Obyvatelia z toho majú zlý pocit. Nielen, že samotná smrť je dostatočne bolestivou skúsenosťou, ale spôsob rozlúčky vzbudzuje smútok a frustráciu. Prečo také kontroverzné rozhodnutie úradov?
Ukazuje sa, že dôvod je mimoriadne prízemný a rozhodnutie úradu spôsobujú hydrogeologické problémy.
- Vedenie mesta vysvetľuje, že za zlé prúdenie vzduchu môže špecifická štruktúra pôdy, presnejšie ílovitá materská hornina. Bohužiaľ to práve zabraňuje správnemu rozkladu tiel.
Ako zdôrazňuje hovorkyňa úradu Blanka Sobolová, hrobári opakovane našli pozostatky, ktoré ani po mnohých rokoch neprešli prirodzenými procesmi rozkladu. Z tohto dôvodu sa rozhodlo, že 80 percent cintorína musí byť určených výlučne na kremáciu. Hoci sa rozhodnutie zdá praktické, pre mnohých obyvateľov je to bolestivá rana, ktorá spochybňuje ich tradičný prístup k pochovávaniu.
Obyvatelia Žďáru nad Sázavou sa rozhodli pre vážne kroky. Niektorí ľudia presúvajú hroby blízkych
Väčšina z nás chce nájsť večný odpočinok po boku svojich blízkych, na mieste, ktoré symbolizuje rodinné väzby a generačnú kontinuitu. Pochovanie vedľa blízkych je prejavom lásky a spomienky, ktorá trvá aj po smrti.
„Sľúbil som svojej žene, že keď zomrieme, budeme spolu, ale nebudeme, pretože ma musia spáliť“
– povedal s ľútosťou František Leopold v rozhovore pre CNN Prima NEWS.
O budúcich aktivitách plánuje radnica informovať nájomcov hrobov, no niektorí nečakajú nečinne a rozhodnú sa pre vážny krok. Príkladom je Oldřich Patek, ktorý sa aj napriek enormným nákladom na projekt rozhodol exhumovať rodinné hroby a premiestniť pozostatky na iný cintorín. Muž prezradil, že 28 rokov po pohrebe jeho príbuzných zostali kosti a hrob bol suchý, čo je v rozpore s argumentmi vedenia mesta.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Touto vodou zalejete vosk a bude dobre. Pomník sa zmení pred očami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.