14.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Barillo_Picture).
Hovorí sa, že majitelia psov sa delia na tých, ktorí spia so svojimi miláčikmi a na tých, ktorí to nepriznajú. Keď máme v opatere milovaného maznáčika, niet divu, že veľa ľudí s ním chce tráviť každú chvíľu, dokonca aj pri spánku. O kritikov však nie je núdza. Kvôli choroboplodným zárodkom, kvôli chorobám. Môže nám spánok so psom uškodiť?
Niektorí ľudia si nevedia predstaviť, že by nechali svojho psa spať na zemi alebo v inej miestnosti. Hovorí sa, že je milovaným členom rodiny, a preto si zaslúži miesto v ich posteli. Iní sa chvejú pri pomyslení na zdieľanie postele so zvieraťom. Obe skupiny majú svoje argumenty. A na ktorú stranu sa prikláňajú vedci?
Má spanie so psom svoje výhody? Vedci vysvetľujú
Ľudia, ktorí pozývajú svojich psov do postele bez toho, aby mu dávali príkaz, v prvom rade hovoria, že to má pozitívny vplyv na väzbu, ktorú majú so svojím miláčikom. Navyše spia lepšie, pokojnejšie, hlbšie a cítia sa bezpečnejšie. Aj keď sa zdá, že dodatočný člen rodiny, ktorý sa nám pohybuje pri nohách a berie nám slobodu pohybu, je počas spánku skôr rušivý, v celkovej analýze prináša viac výhod. A to potvrdzuje aj veda.
„Zistili sme, že srdcové rytmy majiteľa aj psa boli konzistentné. Od momentu stretnutia [napr. keď sa majiteľ vrátil z práce – pozn. red.], sa oba rytmy takmer okamžite vyrovnali a spomalili.“
– povedala výskumníčka Mia Cobb pre Huffington Post.
Spomalenie tepu je spojené so znížením stresu a pocitom uvoľnenia.
„Výrazne ovplyvňuje našu celkovú pohodu“
– vysvetlila odborníčka.
Spať so psom znamená zdieľať baktérie, blchy a choroby?
Odporcovia spánku so psami hovoria predovšetkým o choroboplodných zárodkoch, ktoré si prinášajú do domácností. Chodia po zemi, čuchajú rôzne predmety, aj tie „označené“ inými živočíchmi, zbierajú nielen baktérie, ale aj vírusy, plesne a iné mikroorganizmy. Niekedy je problém aj s blchami. Ako sme sa dočítali na stránke Sleep Foundation, spať so psom, ktorý má príživníkov, sa asi neodporúča. Podobne aj v prípade chorôb, ktoré na nás môže preniesť. Na druhej strane, určité vystavenie sa široko chápaným „baktériám“ aktivuje náš imunitný systém a zlepšuje našu imunitu.
Ľuďom, ktorí majú výrazne oslabený imunitný systém, sa odporúča, aby sa zdržali zdieľania postele s domácim miláčikom.
Ak sa však nemôžeme sťažovať na svoje zdravie, spánok so psom môže byť bezpečný. Existuje niekoľko podmienok. Uviedli ich odborníci z nadácie Sleep Foundation:
- Pravidelná výmena podstielky (znižuje riziko rozvoja patogénnych mikroorganizmov).
- Pravidelné návštevy veterinára (vrátane hodnotenia celkového zdravotného stavu a očkovania).
- Prechádzka so psom pred spaním (umožní mu to „cvičiť“ a starať sa o svoje potreby vopred, a nie uprostred noci).
- Udržiavanie spánkového režimu (je to dôležité pre ľudí aj psov).
A vy ste na ktorej strane? Je pre vás spánok so zvieraťom v poriadku alebo vôbec nie?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zistili, čo sa psom v noci sníva. Vedci nepochybujú
Prečo mačka kýcha? Môže to byť nebezpečná choroba