06.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Chris_69).
Keď pes počas spánku začne hýbať labkami, hovoríme, že sa mu sníva, že beží. Koľko pravdy je v tomto? Naozaj psy snívajú o behu, prechádzkach a plných miskách s jedlom? Vedci sa pozreli na sny našich domácich miláčikov a tu sú závery z ich výskumu.
Tajomstvo psieho spánku
Že pes sníva, to je isté. Naznačujú to ich pohyby počas spánku, zášklby končatín, viečok a zvuky, ktoré vydávajú. Človek nie je jediný tvor, ktorý prežíva sny.
Rovnako ako ľudia, psy a iné zvieratá prechádzajú niekoľkými spánkovými cyklami. Existujú obdobia bdelosti, po ktorých nasleduje spánok s rýchlym pohybom očí (REM) a spánok bez rýchleho pohybu očí.
REM spánok je obdobie, kedy sa dejú najpamätnejšie a najživšie sny. Predpokladá sa, že je to súčasť spôsobu, akým telo spracováva situácie, ktoré zažilo. Vedci dokážu pomocou špecializovaných zariadení sledovať spánkové cykly ľudí a iných zvierat a súvisiacu mozgovú aktivitu.
Vďaka takémuto výskumu vedci z Massachusettského technologického inštitútu dospeli k záveru, že zvieratá majú zložité sny, a keď spia, dokážu si zapamätať a reprodukovať dlhé sledy udalostí.
Ale o čom presne psy snívajú, keď už teraz vieme, že je to možné?
„Snový cyklus u psov sa zdá byť podobný vzoru snov u ľudí.“
Vedec Matthew Wilson zistil, že dôvod, prečo sú REM a non-REM spánkové cykly u psov také bežné, má zrejme niečo spoločné s ich úlohou pri učení a pamäti. Spánok napomáha tvorbe pamäti a prerušený spánok môže sťažiť zapamätanie a spracovanie informácií.
Zdá sa, že non-REM spánkový cyklus naznačujú typ kategorizácie denných aktivít. Na druhej strane, REM spánok môže byť pre mozog príležitosťou na skúmanie v prostredí bez následkov.
Pri výskume mozgu spiacich psov Stanley Coren, emeritný profesor psychológie na University of British Columbia a autor knihy „Snívajú psy? Takmer všetko, čo váš pes chce, aby ste vedeli“, zistil, že psy snívajú o… psích veciach.
„Niektorým psom sa bude snívať o vtákoch a dobermany budú vyháňať zlodejov v svojich snoch. Cyklus snov u psov sa zdá byť veľmi podobný cyklu snov u ľudí“
– povedal vedec v rozhovore pre Live Science.
Sny psov budú preto odrážať ich každodenné skúsenosti. Ak sa v nich objavíme aj my, áno – nášmu psovi sa môžeme snívať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Psy rozumejú tomu, čo im hovoríme. Je to vedecky dokázané. „Psí mozog sa správa ako ľudský“
Päť znakov, že vaša mačka je vysoko inteligentná. Test spravíte za pár okamihov