06.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Shadow Inspiration).
Čím posilniť sansevierie, aby rýchlo a zdravo rástli? Zabudnite na chemické živiny kúpené v obchode. Namiesto toho použite domáce hnojivo, ktoré si vyrobíte zo zvyškov. Bude fungovať senzačne a navyše vás nebude nič stáť.
Sansevieria je krásna črepníková rastlina s výraznými listami zelenej farby so svetlejším okrajom. Bežne sa označuje ako serpentína alebo svokrine jazyky. Poteší nielen svojou krásou, ale aj pomerne jednoduchým pestovaním. Ak ju budete hnojiť domácim hnojivom, bude rásť naozaj silno.
Môže sansevieria stáť v spálni? Je to rastlinná čistička vzduchu
Ak hľadáte atraktívnu rastlinu do domácnosti alebo kancelárie, ktorá sa ľahko udržiava a zároveň výborne čistí vzduch, určite si vyberte sansevierie. Je nenáročná na pestovanie aj pre začínajúceho záhradníka, pretože odpustí veľa chýb a dobre si poradí aj v mimoriadne nepriaznivých podmienkach. Ak však chcete, aby rástla zdravo a bujne, majte ju na svetlom a dobre osvetlenom mieste. Pokiaľ ide o pôdu, mala by byť ťažká a veľmi úrodná, najlepšie s prídavkom hliny alebo piesku. Nezabudnite na drenáž na dne.
Ako často zalievate sansevierie? Nešetrite vodou
Pri pestovaní sansevierie je najdôležitejšie pravidelne a výdatne zalievať. Zalievajte tak, aby bola pôda neustále vlhká, ale nie premočená. Len v zime je vhodné ju z času na čas trochu vysušiť. Použitie už spomínanej drenáže na dne kvetináča zabezpečí, že sa nemusíte obávať hniloby koreňov spôsobenej státím vo vode.
VAROVANIE! V prípade sansevierie sa vyhnite aj kropeniu listov, pretože rastlina to nemá rada. Listy čistite jemne navlhčenou mäkkou handričkou.
Čím posilniť sansevierie? Využite odpad
Sansevierie presádzajte každé dva až tri roky do o niečo väčšieho kvetináča. Okrem toho nezabudnite na pravidelné hnojenie, ideálne každé 3 – 4 týždne. Namiesto živín zakúpených v obchode zvoľte domáci roztok, napríklad vaječné škrupiny. V prípade predvarených dbajte na to, aby neprišli do kontaktu so soľou. Nájdete v nich vápnik, síru a kremík, navyše sú dobré pre zásaditosť pôdy, ktorú majú rastliny rady. Môžete ich použiť dvoma spôsobmi.
- Očistené škrupiny rozdrvte, nasypte ich do kvetináča a jemne ich vmiešajte do vrchnej vrstvy.
- Škrupiny vložte do nádoby, zalejte ich teplou vodou a odložte asi na dva týždne. Po uplynutí tejto doby rastlinu sceďte a zalejte. Použite ju celú, pretože je lepšie ju neuchovávať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Používajte na zalievanie raz za mesiac. Sansevieria bude plodná