02.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Simol1407).
Nádherne sfarbené, charakteristické listy sú znakom, ktorý odlišuje dífenbachiu. Polievanie a hnojenie sú kľúčom k tomu, aby rastlina vyzerala atraktívne. Predtým, ako ho položíte na parapet, skontrolujte však jednu vec.
Dífenbachia (Dieffenbachia) je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín. V prírode sa vyskytuje v tropických dažďových pralesoch Strednej a Južnej Ameriky. Jej charakteristické farebné listy sú nádhernou, ale aj nebezpečnou dekoráciou. Ako sa starať o dieffenbachiu a ako ju zalievať?
Je dífenbachia jedovatá? Dávajte si na ňu radšej pozor nielen vtedy, keď máte mačku
Dífenbachia má veľké, široké a ostro špicaté listy. Ich typ a stupeň vyfarbenia závisí od druhu, najčastejšie sú však tmavozelené so svetlejšími, svetlozelenými alebo krémovými škvrnami v strede. Je to tiež rastlina na čistenie vzduchu. A hoci sa pestuje ľahko, oplatí sa venovať pozornosť niekoľkým detailom. Ktorým?
POZOR! Ľudia, ktorí majú mačky alebo psy, by si ju nemali vyberať. Opatrní by mali byť aj ľudia s malými deťmi. Je to prudko jedovatá rastlina. Jej šťava je dráždivá, vedie k paralýze hlasiviek a môže byť nebezpečná pre zdravie zvierat aj ľudí. Z tohto dôvodu by sa všetky ošetrenia súvisiace napr. s orezávaním listov mali vykonávať v rukaviciach.
Čo nemá dieffenbachia rada? Zálievka a hnojenie sú nevyhnutné, no nevenujte pozornosť len im
Dieffenbachia má nároky typické pre tropické rastliny. Dôležité je okrem iného aj pozícia. Kvetináč by nemal byť umiestnený na priamom slnku. Na okennom parapete orientovanom na juh budú listy väčšie, ale aj bledšie a môžu sa objaviť hnedé fľaky. Rastlina preferuje rozptýlené svetlo, ktoré zabezpečí vhodnú farbu listov a nespôsobí ich spálenie. Preto bude najlepšie okno smerujúce na sever alebo východ. Črepník môžete umiestniť aj kúsok od južného okna, nie však na zatienené miesto. Čo ešte stojí za zapamätanie? To je to, čo dieffenbachia potrebuje.
- Zalievanie. Malo by byť mierne. Určite je lepšie rastlinu výdatne zalievať, v lete raz alebo dvakrát týždenne. Po niekoľkých minútach prebytočnú vodu zo vylejte. Pred aplikáciou vždy skontrolujte vrchnú vrstvu zeminy. Ak je pôda už v hĺbke 1 cm suchá, dieffenbachiu zalejte.
- Hnojenie. Počas vegetačného obdobia treba dieffenbachiu každé dva týždne prihnojovať hnojivom na rastliny s ozdobnými listami alebo biohumom. Skvele tu poslúži rýchly banánový hnoj alebo domáce želatínové hnojivo. Stačí rozpustiť lyžicu želatíny v pohári horúcej vody a potom ju zriediť tromi pohármi studenej vody.
- Vlhkosť. Ide o tropickú rastlinu, ktorá vyžaduje pomerne veľkú vlhkosť v miestnosti, najmä v lete. Je lepšie nestriekať listy, pretože to môže zvýšiť riziko hubových chorôb. Pre zvýšenie vlhkosti zvoľte zvlhčovač vzduchu alebo posaďte rastilinu do črepníka s keramzitom a vodou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto kvety vysádzajte v blízkosti ružových kríkov. Chráňte ich pred chorobami
Po uvarení tejto pochúťky nevylievajte vodu. Muškáty ju milujú