24.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/K.-U. Haessler).
Ružové kríky sú najkrajšou ozdobou domácej záhrady. Preto nie je prekvapením, že každý záhradkár sa chce z ich krásy tešiť čo najdlhšie. Aj ja som hľadala spôsob, ako dosiahnuť, aby moje ruže kvitli výdatne a dlho. Zdá sa, že som ho našla – jednoduchý prostriedok z lekárne. Ako používať ricínový olej na kvitnúce ruže?
Dĺžka kvitnutia ruží
Ružiam sa nie nadarmo hovorí kráľovné záhrad. Kvitnú veľkolepým spôsobom, potešia nás rozmanitosťou farieb a príjemnou vôňou. Každý, kto si pri svojom dome vysadil ružový ker, sa chce z jeho krásy tešiť čo najdlhšie. Čas kvitnutia týchto rastlín ovplyvňuje niekoľko faktorov, najmä ich druh a odroda. Kvety záhonových ruží (La Sevillana) alebo prízemných ruží (Heidetraum) vydržia pôsobivo dlho. Avšak bez ohľadu na to, ktoré ruže si vyberiete do svojej záhrady, dĺžka ich kvitnutia závisí aj od toho, ako sa o nich staráte a aké podmienky im zabezpečíte.
Čo ovplyvňuje dĺžku kvitnutia ruží?
- Poloha – ruže kvitnú najdlhšie a najbohatšie tam, kde majú prístup k plnému slnku.
- Pôda – ruže uprednostňujú priepustnú piesočnato-hlinitú pôdu s pH 6,5, ktorá je bohatá na humus a minerály. V takejto pôde kvitnú najlepšie.
- Rez – pravidelný a správne vykonávaný rez stimuluje intenzívne kvitnutie ruží. Počas sezóny sa odporúča skrátiť kvitnúce ruže, aby vytvorili viac nových púčikov (toto sa nerobí v prípade divých ruží a vráskavých ruží, ktoré rodia plody).
- Hnojenie – ak chcete, aby vaše ruže dlho kvitli, musíte im dodať živiny.
- Ochrana proti mrazu – väčšinu ruží pestovaných v našom podnebí je potrebné pred zimou prikryť a okopávať, aby sa zabezpečilo dlhé kvitnutie každú sezónu.
- Ochrana proti chorobám a škodcom – ruže oslabené patogénmi a škodcami kvitnú oveľa kratšie.
Ricínový olej pre kvitnúce ruže
Jednotlivé odrody ruží môžu kvitnúť pôsobivo dlho, dokonca od začiatku leta až do prvých jesenných mrazov, ale treba im k tomu pomôcť. Je mimoriadne dôležité zabezpečiť im vhodné podmienky na pestovanie, t. j. úrodnú a priepustnú pôdu s optimálnym pH a slnečné stanovisko. A nezabudnite na starostlivosť – rez a ochranu pred chladom. Rovnako dôležité je ruže hnojiť a chrániť ich pred chorobami a škodcami.
Zaujímavé je, že existuje jednoduchý a lacný prostriedok z lekárne, ktorý ruže nielen vyživuje, ale pôsobí na nich aj ako ochranný dáždnik. Ricínový olej, lebo práve o tento produkt ide, je jedným z najlepších prírodných pesticídov používaných v záhradníctve. Používa sa na odpudzovanie hrabošov a krtkov a na boj proti voškám alebo pavúkom. Vďaka svojim protiplesňovým vlastnostiam zabraňuje múčnatke a iným hubovým chorobám postihujúcim ruže. Používanie ricínového oleja zlepšuje stav kríkov, posilňuje ich korene a podporuje bujné a dlhotrvajúce kvitnutie.
Kondicionér a postrek pre kvitnúce ruže pripravujem veľmi jednoducho. Do 1 litra vody pridám 1 čajovú lyžičku ricínového oleja a nalejem do fľaše s rozprašovačom. Celú zmes silno pretrepem a potom postriekam ružový krík prípravkom. Zvyšný prípravok používam ako kondicionér na zalievanie rastliny. Takúto zmes používam každé 2 až 3 týždne počas jasných, ale nie slnečných dní. Udržuje ruže zdravé a intenzívne kvitnúce, čím si dlho zachovávajú svoje krásne kvety.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo nekvitnú ruže? Môže za to okolie
Ničia ruže rýchlym tempom. Musíte konať rozhodne. Pomôže vám prípravok z obchodu so zeleninou