6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Regina M art).
Záhradné ruže dokážu svojím bujným kvitnutím potešiť aj tých, ktorí nemajú žiadnu vášeň pre každodenné záhradkárčenie. Aby ste dosiahli tento efekt, analyzujte požiadavky rastliny z hľadiska pôdy, polohy alebo hnojenia. Aby ruže v záhrade bohato kvitli, je dôležité zamerať sa aj na ich okolie. Všímate si, že kríky slabnú a čoraz častejšie ich napádajú choroby? Pozrite sa na ruže vo vašom okolí.
Ruže nemajú rady tieň
Niekedy sa nazývajú záhradné kráľovné. Nie je to prekvapujúce, pretože ich pestré kvety sú skutočnou pastvou pre oči a naplnia každého záhradkára pýchou. Napriek všetkému úsiliu nie sú vaše ružové kríky v najlepšom stave? Spýtajte sa sami seba, čo ruže nemajú rady.
V tieni rastú zle. Na plný rozvoj potrebujú odľahlé, od vetra chránené, ale slnečné miesto. Z týchto dôvodov by sa nemali vysádzať vedľa vysokých stromov, kríkov a rozrastajúcich sa rastlín, ktoré by im bránili v prístupe k slnečným lúčom. Nedostatok svetla tiež podporuje napadnutie škodcami a chorobami, najmä čiernou škvrnitosťou, múčnatkou a hrdzou ruží.
Ktoré rastliny nemôžu rásť vedľa ruží? Tieto druhy zaberú miesto
Expanzívne rastliny sú zlým susedom ruží. Rýchlym rastom uberajú miesto kvitnúcim kríkom. Tým strácajú možnosť správnej cirkulácie vzduchu, čo je tiež faktor podporujúci choroby. Okrem toho s nimi súperia o životodarné zdroje – vodu a minerály. Vyhnite sa výsadbe vedľa ruží:
- mäta,
- bambusová tráva,
- veternice japonské,
- stavikrv vtáčí,
- zbehovec plazivý,
- čerkáč peniažtekový.
Nevysádzajte v blízkosti ruží, aby nedošlo k poškodeniu koreňov
So záhradnými ružami sa musí zaobchádzať veľmi opatrne. Preto nie je dobré vysádzať v ich blízkosti rastliny, ktoré je potrebné každoročne pred zimou vykopať. Patria sem hľuznaté begónie, gladioly, georgíny a kosatce. Pri ich odstraňovaní sa ľahko môže stať, že chvíľková nepozornosť poškodí korene ruží, čo môže viesť k ich úhynu. Okrem toho príliš veľa rôznych kvitnúcich druhov na jednom mieste v jednom čase nemusí pôsobiť veľmi esteticky a vyvoláva dojem chaosu v záhrade.
Nadmerná vlhkosť im neprospieva
Pri výbere miesta a substrátu na výsadbu ruží sa zamerajte na miesto s úrodnou, humusovitou a priepustnou pôdou. Ťažká, ílovitá pôda alebo zamokrené oblasti rýchlo vedú k zhnitiu koreňového systému. Podobne sa budú ruže zle vyvíjať, ak budú obklopené rastlinami, ktoré vyžadujú časté zavlažovanie a stálu vlhkosť. Určite si „nerozumejú“ s čemericou, záružlím a jazyčníkom. Nezabudnite záhradné ruže zalievať s mierou.
Kompatibilita požiadaviek na pôdu – na to sa v záhrade nesmie zabúdať
Ak chcete vytvoriť pôsobivú ružovú záhradu, musíte vziať do úvahy, že kríky uprednostňujú pôdu s takmer neutrálnym pH (pH 6-7). Na kyslej pôde nebudú môcť nerušene rásť a vytvárať dekoratívne kvety.
Preto si nenamýšľajte, že ružiam sa bude dariť na miestach vhodných pre azalky alebo hortenzie. Každý z týchto kvitnúcich druhov má svoje vlastné požiadavky a nemôžete predpokladať, že na jednom mieste má kultúra rovnaké šance na úspech.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ničia ruže rýchlym tempom. Musíte konať rozhodne. Pomôže vám prípravok z obchodu so zeleninou
Na záchranu ruží pred nákazou stačia len 2 eurá. Neodkladajte toto ošetrenie