16.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/InnerVisionPRO).
Enzymatický peeling je skvelý spôsob starostlivosti o pokožku tváre. Jeho jemné, ale účinné pôsobenie vás môže príjemne prekvapiť. Presvedčte sa sami, že sa ho oplatí používať!
Enzymatický peeling alebo „čo to znamená“?
Enzymatický peeling je peeling, pri ktorom sa na odstránenie bielkovín z epidermálnych buniek používajú syntetické aj prírodné enzýmy. Je to skvelý spôsob, ako sa zbaviť odumretej kože. Má povrchový účinok. Enzýmy totiž urýchľujú proces, ktorý vedie k odlupovaniu starej epidermy. Tým sa zlepšuje prekrvenie, a teda sa regeneruje a obnovuje pokožka. Ideálny pre jemnú a citlivú pleť.
Aké existujú typy peelingov?
Na trhu je množstvo exfoliačných produktov. Ako si vybrať ten správny pre naše potreby? V prvom rade sa oplatí poznať typy peelingov.
- Chemické peelingy
Chemické peelingy sú založené na chemických látkach (zvyčajne kyselinách alebo enzýmoch), ktoré sú zodpovedné za exfoliáciu a regeneráciu epidermy tým, že stimulujú pokožku k produkcii kolagénu a elastínu.
- Mechanické peelingy
Ide o peelingy, pri ktorých sa používajú rôzne častice na obrusovanie odumretej zrohovatenej epidermy. Počas umývania sa stará epiderma doslova „zotrie“. Takéto peelingy možno rozdeliť na jemnozrnné a hrubozrnné. Nie sú šetrné, a preto ich nemôžu používať ľudia s citlivou pokožkou. Neodporúčajú sa ani pri akné.
- Lekársky peeling
Lekársky peeling nemôžete vykonávať sami doma, pretože použité látky sú vo vyšších koncentráciách a nemôžete ho vykonávať sami bez toho, aby ste si ublížili. Potrebu takéhoto zákroku musí posúdiť lekár.
- Enzymatický peeling
Vykonáva sa pomocou enzýmov. Je šetrný, takže je skvelý pre citlivú alebo cievnu pokožku.
- Gommage peeling
Ide o nový typ peelingu, ktorý využíva vlastnosti enzymatického aj mechanického peelingu. Obsahuje totiž enzýmy a abrazívne častice zároveň.
Ako vidíte, existuje veľa možností, ako si čistiť pleť. Vďaka rôznym typom peelingov môžete výrobok ľahko prispôsobiť svojim potrebám. Vždy sa tiež môžete poradiť s dermatológom alebo profesionálnym kozmetickým salónom. Určite sa však oplatí vykonať tento typ ošetrenia, pretože pomáha oddialiť starnutie a zlepšuje kvalitu pokožky.
Aký peeling na tvár si mám vybrať?
V prvom rade je dôležité určiť typ vašej pleti a jej potreby. Existujú rôzne požiadavky na citlivú, jemnú, cievnu, normálnu, suchú alebo mastnú pleť. Potom sa pri výbere peelingu na tvár musíte rozhodnúť, ktorý typ najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Môžete to urobiť sami alebo sa napríklad poradiť s kozmetológom. Nie každý typ peelingu je totiž vhodný pre každého človeka. Nevhodne zvolený kozmetický prípravok môže napáchať veľa škody, preto je lepšie nekonať naslepo, ale aplikácii predchádzať dôkladnou analýzou alebo konzultáciou s odborníkom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zmiešajte tri zložky a naneste ich pod oči. Po tmavých kruhoch nebude ani stopy
Dôkladne premiešajte a naneste na tvár. Domáce prostriedky na redukciu vrások
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.