22.03.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ORION PRODUCTION).
Spomedzi rôznych foriem fyzickej aktivity by sa nemali vynechávať ani silové cvičenia. Niekedy je ich dôležitosť zľahčovaná, inokedy ich začínajúci členovia fitness klubu ignorujú kvôli nedostatku nápadov na tréning alebo znalostí, ako ho vykonávať. Aké sú výhody silového tréningu? Nárast svalovej hmoty je len vrcholom ľadovca výhod tohto druhu aktivity.
Silový tréning spaľuje kalórie aj po opustení posilňovne
Akákoľvek fyzická aktivita má pozitívny vplyv na rýchlosť spaľovania kalórií. Ak používate športové hodinky, môžete si všimnúť, že počet spálených kalórií pri silovom tréningu je oveľa nižší ako pri kardio tréningu. Neberte to však ako jediný determinant, ktorý vás vedie pri cvičení.
Tréning celého tela zvyšuje silu a svalovú hmotu, ktorá sa vyznačuje väčšou metabolickou účinnosťou. Ak sa zameriame na tento druh aktivity, časom sa kalórie budú spaľovať rýchlejšie, a teda aj odbúravanie tukov bude efektívnejšie. Navyše bolo dokázané, že po silovom tréningu môže zvýšené spaľovanie kalórií pretrvávať až 72 hodín po skončení silového tréningu.
Spôsob, ako sa vyhnúť nadváhe a zlepšiť vzhľad svojej postavy
Efektívnejšie spaľovanie tukov sa premieta do zlepšeného vzhľadu tela. Ak o tom potrebujete dôkaz, bude spoľahlivejšie merať obvod konkrétnych častí tela, než kontrolovať hodnotu na stupnici. Svalové tkanivo je hustejšie ako tukové tkanivo. Vaše telo bude vyzerať štíhlejšie, aj keď pri vážení nepostrehnete výrazný rozdiel.
Pri plánovaní cvičení nezabudnite precvičiť celé telo. Treba však zdôrazniť, že silové cvičenia majú veľmi dobrý vplyv na redukciu viscerálneho tuku, ktorý sa hromadí v brušnej dutine a tesne pokrýva vnútorné orgány.
Prečo sa oplatí silový tréning?
V tomto kontexte je kľúčové zvýšenie sily. Cvičenie zapája veľa svalových skupín, čo vedie k ich spevneniu a zvýšeniu vytrvalosti. Pravidelný silový tréning sa premieta do citeľného nárastu fyzickej sily, lepšieho výkonu a efektívnosti pri každodenných, aj tých najvšednejších činnostiach, ako je bezproblémové nosenie ťažkých nákupov domov.
Menšie riziko zranenia
Silový tréning pomáha zlepšiť držanie tela – najmä pokiaľ ide o cviky zahŕňajúce trup a chrbát. Tým sa znižuje riziko bolesti chrbtice. Ale to nie je koniec.
Pravidelné cvičenie v posilňovni pomáha zlepšovať svalový tonus, čo sa časom premieta do lepšieho uvedomenia si polohy tela v priestore. Získavame lepšiu stabilizáciu a schopnosť udržať rovnováhu, čo je dôležité nielen v kontexte zdravia seniorov či ľudí doliečujúcich sa po úrazoch. Zlepšuje sa pohyblivosť a sila svalov, šliach a väzov, čím sú menej náchylné na zranenia.
Cvičenie v telocvični a choroby životného štýlu
Dobre si premyslite plán fyzickej aktivity. Zaradenie silového tréningu medzi ne zlepší stav kardiovaskulárneho systému. Priaznivo pôsobí na udržanie stabilnej hladiny krvného tlaku a parametrov krvných lipidov. Stáva sa tak jedným zo spôsobov, ako znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, napr. ateroskleróza.
Dobrý tréning znamená šťastnú hlavu
Mentálne výhody silového tréningu nemožno ignorovať. Spokojnosť sa netýka len uspokojenia zo zmeny vzhľadu alebo zvýšenia pohyblivosti. Pri cvičení sa v tele vyplavujú endorfíny, ktoré pôsobia ako prirodzené antidepresívum, odbúravajú stres a zlepšujú náladu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zoštíhľujúce prísady do čaju. Čo sa oplatí pridať do vášho teplého nápoja?
Čo jedáva vojvodkyňa Kate na raňajky? Už roky to isté! Poznáme tajomstvo jej štíhlej postavy