24.02.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/maxmann).
Medvedí cesnak, je veľmi zdravá rastlina, ktorá obsahuje množstvo cenných látok, preto sa po ňom oplatí siahnuť. Nezabúdajte však, že medvedí cesnak je čiastočne chránený, preto sa v lese zberať nedá. Nič vám však nebráni v tom, aby ste si ho vypestovali vo vlastnej záhradke.
Medvedí cesnak – zdravotné vlastnosti
Medvedí cesnak je rastlina, ktorá divo rastie v lesoch a možno ju nájsť takmer všade v Európe. Rastie ho hojne aj na Slovensku.
Má viac zdraviu prospešných látok ako cesnak obyčajný, no je čiastočne chránený.
„Za nezákonné natrhanie snežienok, či medvedieho cesnaku v treťom až piatom stupni ochrany hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 3 300 eur.“
– dočítali sme sa na webe Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.
V iných oblastiach je však zber povolený a to je podstatné.
Medvedí cesnak je navyše podobný jedovatej konvalinke voňavej, a preto by sme v žiadnom prípade nemali siahať po tejto rastline divo rastúcej v lese.
Listy medvedieho cesnaku sú bohaté na antioxidanty a fenolové kyseliny, ktoré majú veľmi pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Okrem toho je rastlina výborným zdrojom horčíka, železa, draslíka, fosforu, vitamínu A, C a vitamínov B.
Posilňuje organizmus, znižuje riziko infekcie. Konzumácia tejto rastliny zlepšuje činnosť tráviaceho systému, preto sa odporúča okrem iného: pri gastrointestinálnych ťažkostiach. Listy medvedieho cesnaku bohaté na zlúčeniny síry pomáhajú udržiavať správnu bakteriálnu flóru v črevách.
Rastlina tiež pomáha znižovať cholesterol a znižuje vysoký krvný tlak. Nie je to však koniec, pretože medvedí cesnak pôsobí zdraviu prospešne na kĺby a podporuje činnosť pečene – najmä v procese detoxikácie.,
Ako pestovať medvedí cesnak v záhrade?
Ako sme už spomínali, je čiastočne chránený, preto je jeho zber na územiach v 3.-5. stupni ochrany zakázaný. Túto rastlinu si však môžeme úspešne pestovať aj vo vlastnej záhrade
Bude sa mu najlepšie dariť, ak ho umiestnite do polotiena alebo tieňa. Dobré umiestnenie pre rastlinu bude v tesnej blízkosti listnatých stromov. Medvedí cesnak potrebuje mierne kyslú, priepustnú, úrodnú a neustále mierne vlhkú pôdu. Na jar ho nezabudnite pravidelne zalievať.
Rastlinu je možné vysádzať v kvetináčoch a naplniť ich obyčajnou kvetinovou zeminou. Taktiež sa oplatí naplniť kvetináč jemným štrkom do 1/3 jeho objemu. Črepník položíme na parapet vedľa okna orientovaného na sever.
Výsadba cibúľ medvedieho cesnaku by mala prebehnúť koncom leta alebo začiatkom jesene Listy rastliny treba zbierať od marca do apríla. Vtedy sú mladé listy, dosahujúce 10-12 cm, najchutnejšie a najzdravšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vaše pivonky budú krásne a bohato kvitnúť. Ako stimulovať ker na jar?
Najlepšie korenie rastie na Slovensku. Dobre sa hodí nielen v kuchyni