Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie,

Robíme to stále, keď ideme spať. Odborník hromží: Nie je nič horšie

17.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik/freepik). Ľudia nemôžu spať. Myslí si to jeden nemecký expert. Lekár už roky skúma príčiny porúch spánku u pacientov. Je presvedčený, že na rozšírený...

17.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik/freepik).

Ľudia nemôžu spať. Myslí si to jeden nemecký expert. Lekár už roky skúma príčiny porúch spánku u pacientov. Je presvedčený, že na rozšírený nedostatok spánku a jeho kvalitu má vplyv niekoľko základných faktorov.

žena trpí nespavosťou
Nespavosť – čo ju spôsobuje? Nemecký odborník sa domnieva, že je to civilizačný problém.
Foto: freepik/freepik

Dlho sa nevedelo, že spánok je mimoriadne dôležitým prvkom v ľudskom živote. Ide o regeneračný proces, ktorý by mal podľa odborníkov optimálne trvať 8 hodín za noc. V skutočnosti však, ako ukázali početné štúdie, spíme oveľa menej, kratšie a – predovšetkým – horšie. Nespavosť sa stala civilizačnou chorobou a prispieva k tomu mnoho faktorov. Jedným z najdôležitejších je určite chronický stres (vyplývajúci napríklad z práce, povinností atď.) a vystavenie stovkám rôznych podnetov súčasne.

Je zaujímavé, že veda sa spánkom v plnom zmysle slova zaoberá relatívne nedávno. V rozhovore pre nemecký denník Bild to uviedol doktor Hans-Guenter Weess, autor knihy Spánok robí zázraky a vedúci kliniky Interdisciplinárne centrum spánku v Porýní-Falcku.

Nespavosť je postrachom našej doby? Toto si myslí odborník

Lekár už mnoho rokov skúma účinky nerušeného spánku na ľudské zdravie. Spolu so svojím výskumným tímom sa tiež snaží nájsť príčiny, prečo toľko ľudí trpí nedostatkom spánku alebo jeho zlou kvalitou. Odborník s 25-ročnou praxou sa podelil o niekoľko tipov, ako si zabezpečiť zdravý spánok a ako si „dopriať“ hlboký, regeneračný spánok. Prezradil tiež, akých chýb by sme sa mali vyvarovať tesne pred spaním.

„Kedysi sa predpokladalo, že počas spánku telo „vypína“ všetky svoje procesy. Dnes je známe, že to nie je pravda“

– vyhlásil v rozhovore pre novinárov denníka Bild. – „Spánok je veľmi aktívny proces a najdôležitejší „ozdravný program“ človeka“, zdôraznil.

Spánok je veľmi aktívny proces a najdôležitejší „ozdravný program“ človeka.
Foto: shutterstock/Realstock

POZRI TIEŽ: Zníži úroveň únavy a vnímaného stresu. Takto dlho by mal trvať ideálny spánok

„Čoraz viac ľudí pracuje na zmeny alebo číta e-maily v noci“

Aké sú teda hlavné dôvody nedostatočného spánku? Prvou z nich je podľa odborníka z Nemecka „neschopnosť zastaviť kolotoč myšlienok“. A ďalším sú starosti, ktoré si ľudia „berú so sebou do postele“ – a zároveň na seba vyvíjajú tlak, aby sa v tú noc určite dobre vyspali. Už len to spôsobuje, že proces zaspávania začíname už v strese.

„Nie je nič horšie ako neschopnosť zastaviť kolotoč myšlienok“

– vysvetľuje lekár. Tvrdí, že čím viac sa sústredíme na to, aby sme zaspali, tým je pravdepodobnejšie, že upadneme do nespavosti. Neskôr poukazuje na vonkajšie faktory – napríklad plnenie pracovných úloh pred spaním, sledovanie seriálov na streamovacích platformách neskoro večer, rolovanie sociálnych sietí na našich smartfónoch tesne pred zaspaním. Kto to nerobí? Pravdepodobne sa nájdu aj takí, ktorí dbajú na to, aby tesne pred spaním vypli modré svetlo, ale napriek tomu ide o veľmi časté činnosti.

„Stali sme sa „non-stop spoločnosťou“. Čoraz viac ľudí pracuje na zmeny alebo číta e-maily v noci. Deti chodia spať so smartfónom namiesto plyšovej hračky“

– vysvetlil. Okrem toho dodal, že značná časť ľudí zaspáva pri zapnutej televízii. Ich mozog sa nesústredí na upokojenie a relaxáciu, ale na to, čo sa deje na obrazovke. Takýto spánok nie je hlboký ani pokojný,“.

Mnoho ľudí roluje sociálne siete na svojich smartfónoch alebo číta e-maily tesne pred zaspaním.
Foto: shutterstock.com/SB Arts Media

Nespavosť. K čomu môže viesť?

K čomu môžu viesť poruchy spánku? Pravidelný nedostatok spánku znamená nedostatočnú regeneráciu nášho tela a mozgu. Dlhodobá nespavosť vedie predovšetkým k ťažkostiam v každodennom fungovaní, a to prostredníctvom zhoršenej koncentrácie, zhoršenej pamäti a zhoršenej výkonnosti pri učení.

To však nie je koniec príbehu. Dlhodobý účinok takéhoto procesu môže v extrémnych prípadoch viesť k vážnym zdravotným následkom, ako je poškodenie obličiek, srdcové zlyhanie a infarkt, mŕtvica. Nedostatok spánku podporuje aj vznik obezity, cukrovky a porúch menštruačného cyklu. Negatívne ovplyvňuje aj vzhľad našej pleti a urýchľuje proces starnutia. Má vplyv aj na libido – znižuje sa pud a u mužov môže vyústiť do erektilnej dysfunkcie. Okrem toho človek, ktorý sa neregeneruje spánkom, má slabší imunitný systém a častejšie chytá rôzne infekcie.

„Iba tí, ktorí sú oddýchnutí, môžu podávať dobré výkony“

– sa domnieva Dr. Hans-Guenter Weess.

Pravidelný nedostatok spánku znamená nedostatočnú regeneráciu nášho tela a mozgu.
Foto: shutterstock.com/Ground Picture

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Sľubujú vedomý spánok na požiadanie, stačí nosiť čelenku. Vedci varujú

Používate na budíku odloženie budíka? Lekár varuje


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Kedy potrebujete vypiť pohár vody? Tu je najlepší čas, kedy po nej siahnuť

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pics five). Zdravé návyky pravidelnej hydratácie by nás mali sprevádzať v každej situácii. Je to obzvlášť dôležité počas fyzickej…

Nedá vám v noci myšlienka na sladkosti spať? Nápoj, ktorý zastaví vašu chuť do jedla

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pegasene). Aj keď zjedenie jednej sušienky, keď vás prepadne chuť na sladké, vás okamžite nepripraví o štíhlu postavu, zvyk…

Slabosť a neustála únava? Jedzte šalát 2-3-krát týždenne, rýchlo získate späť energiu.

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/voloshin311). Cítite sa ako zombie aj po ôsmich hodinách spánku? Denná káva vám už nepomáha a energie máte len…

Zázračný sirup na vlasy aj zdravie: Má však jednu chybu

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Esin Deniz). Melasa, prírodný sladidlový zázrak, ktorý nielenže osladí váš čaj, ale môže pomôcť aj s rastom vlasov či…

Sú to jedny z najzdravších orechov, ale musíte byť striedmi. Uplatňujte „pistáciové pravidlo“

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yevhen Prozhyrko). Pistáciové dezerty si v posledných rokoch získali veľkú popularitu. Pistáciový krém sa používa do rôznych pochúťok, ale…

Auto Trendy

Spaľovací motor a elektromobil v dokonalej harmónii

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Zdalo sa, že spaľovacie motory sú odsúdené na zánik, no nemecká spoločnosť ZF ukázala, že benzín má stále svoje miesto! Nový systém elektrického predĺženia dojazdu,…

Nový vesmírny rekord: Šesť rakiet za 24 hodín!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Vesmírna história sa prepisuje! Počas 28. a 29. apríla sme boli svedkami rekordného počtu raketových štartov v priebehu 24 hodín. Šesť rakiet, množstvo satelitov a…

Noc v oblakoch: Najvyššie položená hotelová izba na Slovensku vás dostane do kolien

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že sa ráno zobudíte vo výške 2634 metrov nad morom, otvoríte oči a prvé, čo uvidíte, sú majestátne štíty Tatier zaliate zlatým svetlom…

Jednoduchšie, rýchlejšie, ekologickejšie – budúcnosť leteckej dopravy!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si svet, kde vás pri letiskovej kontrole nesprevádza stres z hľadania palubného lístka či pasu. Technologická revolúcia v cestovaní klope na dvere a s…

Budúca generácia BMW i3 bude dostupná aj vo verzii Touring, čím poteší rodinných vodičov.

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Fanúšikovia rodinných modelov od BMW majú dôvod na radosť! Nemecký automobilový gigant potvrdil, že jeho nové elektrické vozidlo i3 sa predstaví aj vo verzii Touring.…

Novinka na štyroch kolesách: Stellantis štartuje novú éru batérií

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Automobily s prelomovou technológiou už na obzore! Prvá flotila vozidiel vybavených revolučnými batériami so stabilným elektrolytom vyrazí na cesty už v roku 2026. Čaká nás…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov