12.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@chiccousababy).
Prevážate dieťa v aute? Tento malý úkon počas nehody môže zachrániť život vám aj im. Väčšina rodičov si neuvedomuje, aké dôležité to môže byť, a pritom stačí len kúsok papiera.
Nikto z nás v bežnom každodennom živote nemyslí na to, že by sa mohol stať obeťou dopravnej nehody. Žiaľ, takéto situácie sa môžu stať každému. Táto metóda vám zaberie 2 minúty a môže zachrániť život vášmu dieťaťu aj vám.
Prilepte špeciálnu kartičku na autosedačku vášho dieťaťa. Môže mu zachrániť život
Zabezpečenie bezpečnosti vášho dieťaťa v prípade núdze v aute je prioritou každého rodiča. Preto je dobré pripraviť a následne v dostatočnom predstihu nalepiť špeciálnu kartičku na zadnú časť autosedačky. Ten by mal obsahovať dôležité údaje o dieťati a rodičoch. Prečo je to také dôležité? V niektorých situáciách sa záchranná služba môže stretnúť s rodičmi v bezvedomí a deti môžu byť príliš malé na to, aby im odovzdali dôležité informácie. Čo by na ňom malo byť uvedené:
- meno dieťaťa,
- dátum narodenia
- krvnú skupinu,
- mená rodičov.
- kontaktné údaje dôveryhodných osôb, ktoré môžu byť o incidente informované,
- informácie o zdravotnom stave dieťaťa, alergiách a užívaných liekoch.
Je tiež dobré uviesť telefónne číslo všeobecného lekára a jeho osobné údaje, aby záchranné služby mohli rýchlo získať potrebné informácie.
Ako prepravovať dieťa v autosedačke umiestnenej proti smeru jazdy? Týmto spôsobom chránime jeho krk a chrbticu.
Ďalším dôležitým prvkom na zaistenie bezpečnosti vášho dieťaťa je jeho nosenie proti smeru jazdy. Táto technika poskytuje lepšiu ochranu hlavy, krku a chrbtice v prípade náhleho zastavenia alebo nehody. Dieťa by sa malo takto nosiť, kým nedosiahne príslušnú hmotnosť alebo vek, ako odporúčajú výrobcovia detských autosedačiek a odborníci na bezpečnosť cestnej premávky. Zvyčajne je to minimálne do veku dvoch rokov.
Do akého veku musí mať dieťa v aute autosedačku? Odpoveď vás možno prekvapí
Ďalšou dôležitou vecou je samotná autosedačka. Platná legislatíva stanovuje, že deti do výšky 150 cm alebo do 12 rokov musia rodičia prepravovať v autosedačke vhodnej pre ich vek, hmotnosť a výšku. Až keď dieťa meria aspoň 150 cm alebo má viac ako 12 rokov, môže používať bezpečnostný pás pre dospelých. Odporúča sa však, aby sa používali dovtedy, kým sa dieťa fyzicky nezačne dobre prispôsobovať bezpečnostnému pásu pre dospelých.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rodičia pozor! Pri lieku pre vaše deti dochádza k podstatnej zmene
5 overených spôsobov, ako konečne prestať kričať na deti