Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zaujímavosti, Zdravie,

7 bežných návykov, ktoré ničia pamäť. Mozog sa mení na sito

12.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ImYanis). Na našu pamäť môže mať významný vplyv viacero každodenných návykov. Za pozornosť stoja aspekty, ako je životný štýl, spánok, strava, fyzická a duševná...

12.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ImYanis).

Na našu pamäť môže mať významný vplyv viacero každodenných návykov. Za pozornosť stoja aspekty, ako je životný štýl, spánok, strava, fyzická a duševná aktivita alebo stres. Všetky tieto prvky môžu negatívne aj pozitívne ovplyvniť schopnosť pamätať si – konečný efekt závisí od nás samotných.

Čo má negatívny vplyv na našu pamäť?
Foto: shutterstock/ImYanis

Naše zvyky majú obrovský vplyv na naše každodenné fungovanie vrátane kognitívnych schopností, ako je napríklad pamäť. Existuje množstvo návykov, ktoré, hoci sa môžu zdať neškodné, ju môžu poškodiť. Čomu sa oplatí venovať pozornosť?

Nedostatok spánku

Nedostatok spánku je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré poškodzujú pamäť. Spánok je kľúčový pre proces konsolidácie, počas ktorého mozog prenáša informácie z krátkodobej do dlhodobej pamäte. Pravidelný nedostatok spánku môže viesť k narušeniu tohto procesu, čo negatívne ovplyvňuje schopnosť zapamätať si.

Nadmerná konzumácia alkoholu

Alkohol má vo všeobecnosti negatívny vplyv na nervový systém, čo môže viesť aj k poruchám krátkodobej a dlhodobej pamäte. Nadmerná konzumácia alkoholu môže poškodiť nervové bunky, najmä v oblastiach mozgu zodpovedných za pamäť a učenie.

Nevhodná strava

Strava s vysokým obsahom jednoduchých cukrov a vysoko spracovaných potravín môže viesť k metabolickým problémom vrátane inzulínovej rezistencie. To môže ovplyvniť funkciu mozgu vrátane pamäte. Výskum naznačuje, že strava s vysokým obsahom cukrov môže viesť k problémom s udržaním kognitívnych schopností.

Stres a neustále napätie

Dlhodobý stres môže viesť k zvýšeniu hladiny kortizolu, stresového hormónu, ktorý následne poškodzuje mozgové bunky. To môže viesť k problémom s pamäťou, najmä pokiaľ ide o koncentráciu a sústredenie.

Stres nie je dobrý pre pamäť.
Foto: shutterstock/Prostock-studio

Nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity

Fyzická aktivita prospieva nielen celkovému zdraviu, ale má pozitívny vplyv aj na kognitívne funkcie vrátane pamäti. Nedostatok pravidelného cvičenia môže viesť k zníženiu prietoku krvi do mozgu, čo môže negatívne ovplyvniť výkonnosť mozgu.

Nedostatok pravidelnej duševnej činnosti

Myseľ potrebuje neustály tréning, rovnako ako telo. Nedostatok pravidelných mentálnych výziev, ako je učenie sa novým zručnostiam, čítanie alebo riešenie problémov, môže viesť k strate flexibility mozgu a zhoršeniu pamäti.

Príliš veľa informácií

V dobe informačného preťaženia sú naše mozgy často bombardované obrovským množstvom údajov. Snaha spracovať všetky tieto informácie naraz môže viesť k preťaženiu a strate koncentrácie, čo následne negatívne ovplyvňuje schopnosť zapamätať si.

Zvyky podporujúce dobrú pamäť

Čo teda môžete urobiť, aby ste si udržali dobrú pamäť? Schopnosť pamätať si závisí od mnohých genetických faktorov, ale aj od faktorov prostredia. Existuje niekoľko návykov a postupov, ktoré prispievajú k udržaniu a zlepšeniu pamäti. Patria medzi ne:

  • vyvážená strava – konzumácia rôznych potravín bohatých na živiny, najmä tých, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny, prispieva k zdravej funkcii mozgu,
  • pravidelná fyzická aktivita – cvičenie zlepšuje krvný obeh, čo podporuje kognitívne schopnosti vrátane pamäti,
  • primerané množstvo a kvalita spánku – spánok je pre proces konsolidácie kľúčový, preto je dôležité zabezpečiť primeranú dĺžku a kvalitu spánku,
  • učenie sa novým veciam – mentálne výzvy, ako je učenie sa novým zručnostiam, čítanie, riešenie matematických problémov alebo logické hry, môžu udržať myseľ v dobrej kondícii,
  • boj proti stresu – relaxačné cvičenia, meditácia alebo joga môžu pomôcť znížiť stres, čo následne prospieva kognitívnym funkciám vrátane pamäti,
  • spoločenská aktivita – pravidelný spoločenský kontakt, rozhovor a spolupráca s inými ľuďmi môžu stimulovať myseľ a udržiavať pamäťové schopnosti,
  • organizácia a plánovanie – efektívne plánovanie a organizácia každodenných úloh pomáhajú udržiavať jasnú myseľ a predchádzať informačnému preťaženiu,
  • zdravé návyky na koncentráciu – cvičenia všímavosti môžu pomôcť zlepšiť koncentráciu, a tým podporiť schopnosť zapamätať si informácie,
  • pravidelné testovanie vizuálno-priestorových schopností – hry, ktoré vyžadujú priestorové myslenie, riešenie problémov a stratégiu, môžu stimulovať rôzne oblasti mozgu,
  • pitie dostatočného množstva vody – hydratácia má dôležitý vplyv na funkciu mozgu a udržiavanie hydratácie môže podporiť kognitívne procesy.
Čítanie trénuje a zlepšuje pamäť.
Foto: pexels.com/olia danilevich

Kombinácia zdravého životného štýlu, správnej stravy, fyzickej a duševnej aktivity alebo boja proti stresu podporuje udržanie dobrej pamäte. Dôležitá je aj vedomá starostlivosť o duševné a fyzické zdravie ako neoddeliteľná súčasť udržiavania optimálnych pamäťových schopností.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zaradením do svojho jedálnička zlepšíte funkciu mozgu. Účinky vás rýchlo prekvapia

5 návykov, ktoré zlepšujú funkciu mozgu. Rozvíjajú jeho štruktúry a zlepšujú pamäť


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Klíčky obľúbenej zeleniny sú jednou z najzdravších ingrediencií. Tu sa dozviete, ako pôsobia na organizmus

11.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marc Belair). Sú malé a jemné, ale ukrývajú v sebe množstvo zdraviu prospešných vlastností. Klíčky brokolice sú vynikajúcim zdrojom…

Jedzte túto zeleninu a vysoký krvný tlak bude minulosťou

11.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tijana Simic) Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia je jedným z najčastejších zdravotných problémov na svete. Nevhodná strava, stres a…

Stačia tri denne, aby ste pocítili rozdiel už po jednom týždni.

11.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/dotshock). Sú sladké a chutné a majú množstvo zdraviu prospešných látok. Ukázalo sa, že stačí týždeň pravidelnej konzumácie týchto…

Niekedy ho pridám do čaju, občas ním utriem varič. Spáleniny zmiznú dvakrát rýchlejšie bez drhnutia

11.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Imagentle). Ako vyčistiť veľmi znečistený sporák? Kulinárske experimenty často končia pripáleninami na jeho povrchu a obnoviť jeho pôvodný lesk…

Čo sa stane s vaším telom, ak cvičíte príliš veľa kardio cvičení?

11.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Alliance Images) Zdravé pre srdce, ideálne na zbavenie sa bruška a zefektívnenie tela. Kardio cvičenia sú čoraz populárnejšie. Cvičenie…

Auto Trendy

Vodiči, POZOR! Tento obľúbený nápoj vás môže pripraviť o kontrolu nad vozidlom

11.12.2024 Redakcia Auto trendy - Mnohí vodiči si neuvedomujú, že nielen lieky, ale aj každodenne konzumované nápoje môžu výrazne ovplyvniť ich schopnosť bezpečne riadiť auto. Prípad motocyklistu, ktorý po vypití…

Jedna značka odchádza, druhá zostáva: Poznáte ich rozdiel?

11.12.2024 Redakcia Auto trendy - Na cestách sa objavujú dve rôzne dopravné značky s rovnakým významom, no už čoskoro bude všetko inak. Od roku 2026 sa s tou starou definitívne…

Neviditeľní špióni na cestách: Už využívajú súkromné autá s radarom na udeľovanie pokút!

11.12.2024 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že na cestách už nečakáte len na klasické policajné hliadky alebo stacionárne radary. Vo Francúzsku sa do boja proti rýchlosti zapájajú bežní vodiči…

Nový MG RX9 2025: Vzniká veľkolepé 7-miestne lacné SUV

11.12.2024 Redakcia Auto trendy - Nový MG RX9 je najnovším vstupom čínskej značky do segmentu SUV. Stojí nad modelom MG HS a prekvapuje svojou technikou. Nový MG RX9 je najnovším…

Nová generácia obytnej dodávky Nugget – inteligentnejšia, všestrannejšia a teraz už aj elektrifikovaná

11.12.2024 Redakcia Auto trendy a Ford, Tlačová správa . Nová obytná dodávka Nugget bola vyvinutá v spolupráci s popredným výrobcom obytných automobilov Westfalia a vyznačuje sa obľúbeným viaczónovým jedinečným usporiadaním interiéru, ktorým sa…

Jazdíte stále na starých zimných pneumatikách? Skontrolujte ich, kým nie je neskoro!

11.12.2024 Redakcia Auto trendy - Zimné pneumatiky vám zabezpečia bezpečnú jazdu v chladnom období, no ich stav a vek môže výrazne ohroziť vašu bezpečnosť na ceste. Opotrebované a staré pneumatiky…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov