16.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/KwanWay).
Zamiokulkas je jednou z najobľúbenejších domácich rastlín. Nemá vysoké nároky, takže jeho pestovanie zvládne aj začiatočník. Mnoho ľudí ho nazýva zamia, pričom netušia, že ide o dve rôzne kvety. Ako ich od seba rozlíšiť?
Zamiokulkas je sukulentná rastlina a patrí do čeľade Araceae. Má vajcovité listy, na koncoch mierne zašpicatené. Vyrastajú z krátkych stopiek usporiadaných na stonkách. Vzhľadom na podobnosť listov sa rastlina niekedy zamieňa so zamiami, ktoré sú z čeľade Zamiaceae. Hoci na prvý pohľad vyzerajú ako rovnaké kvety, líšia sa vo viacerých detailoch.
Zamia furfuracea. Mnohí ľudia si ju mýlia so zamiokulkom
Zamiokulkas nemá stonku ani kmeň, ale podzemné odnože, z ktorých vyrastajú listy. Na druhej strane, v prípade zamie listy vyrastajú priamo zo stonky, ktorá sa s rastom rastliny predlžuje. Vďaka tomu kvetina pripomína malú palmu. Na Slovensku sa nazýva jamajské ságo alebo mexický cykas. Má rada svetlé, ale nie priamo slnečné polohy.
Potrebuje priepustný substrát a uprednostňuje vlhký vzduch. Dvakrát týždenne postriekajte jej listy vodou a raz mesačne použite palmové hnojivo. Zamia neznáša prievan a najlepšie sa cíti v miestnosti, kde je 18 stupňov Celzia.
Ako sa staráte o zamiu? Má iné požiadavky ako zamiokulkas
Zamiokulkas nevyžaduje časté zalievanie. Najlepšie je to robiť len vtedy, keď pôda mierne vyschne. V prípade zamije je situácia odlišná. Zle znáša sucho a potrebuje pravidelné zavlažovanie a kropenie. Je preto o niečo náročnejšia ako zamiokulky, ale ľudia ju oceňujú pre jej dekoratívnosť a skutočnosť, že rastie mimoriadne rýchlo. Nespornou výhodou zamie je, že môže zostať na balkóne alebo terase od jari do jesene.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hnije koreň zamiokulku? Zachrániť ho môže populárna kozmetika
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.