1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Filip).
Niektorí ľudia ani nečakajú na jeseň, aby začali hľadať huby v lese. Niektoré druhy rastú už v lete. Niekedy sa však stáva, že ani uprostred sezóny sa hríby alebo hríbovité huby ani nenapadne objaviť. Vtedy sa s rezignáciou vyberieme na trh kúpiť huby a minieme za ne desiatky či dokonca stovky €. A nie každý vie, že huby sa dajú pestovať aj doma.
Hubárčenie je slovenský národný šport. Mnoho ľudí s nádejou chodí do lesov s košíkmi a hľadá krásne exempláre. Stáva sa však, že sezóna na tieto dary lesa príliš neoplýva, čo zanecháva v srdciach Slovákov prázdnotu. Na druhej strane barikády sú ľudia, ktorí huby milujú, ale len preto, aby ich jedli, a nie nevyhnutne zbierali. Pre nich sa výlet do lesa spája s nudnou prechádzkou s pavučinami na tvári v pozadí. Pre neutíchajúcich hubárov a antifanúšikov zberu húb máme dokonalé riešenie.
Nielen huby a hliva ustricová
Nie každý vie, že huby sa dajú úspešne pestovať aj doma. Ak sme o tom počuli, zvyčajne si predstavíme hlivu ustricovú alebo šampiňóny. Áno, sú to najobľúbenejšie huby na domáce pestovanie, ale nie sú jediné. Ukázalo sa, že typické lesné huby, ako napríklad hríby a masliaky, tiež dobre rastú v kvetináči na okne.
Podobne ako v prípade rastlín, aj rôzne druhy húb potrebujú na to, aby sa im darilo, rôzne podmienky. Preto sa pred začatím pestovania oplatí zistiť si viac informácií o hubách, ktoré vás najviac zaujímajú. Aby ste si to trochu uľahčili, v internetových obchodoch si môžete kúpiť hotové súpravy na pestovanie húb alebo hlivy ustricovej – stačí postupovať podľa pokynov výrobcu a po niekoľkých týždňoch uvidíte prvé hríby. Pestovanie lesných exemplárov je trochu zdĺhavejšie. Na účinky si musíme počkať aj niekoľko mesiacov. Určite sa to však oplatí.
Ako pestovať hríby na parapete?
Budeme potrebovať jeden väčší exemplár hríba alebo dva menšie. Ideálne je, ak sú tieto huby veľmi zrelé, dokonca staré. Budete tiež potrebovať 50 gramov čerstvých kvasiniek a 4 litre vody. Klobúčik obsahuje spóry, ktoré potrebujeme „prebudiť„. Na tento účel hríby rozdrvíme a potom ich zmiešame s kvasnicami a vodou. Nádobu nie príliš tesne prikryjeme a odložíme na dva týždne na teplé, tienisté miesto. Po uplynutí tejto doby zmes zriedime 10 litrami vody a tekutinou zalejeme vopred pripravenú zeminu v kvetináčoch. Na vrch môžeme rozprestrieť kôru alebo smrekové ihličie, aby sme vytvorili podmienky podobné prírodným. Prvých niekoľko hríbov sa môže objaviť už po niekoľkých týždňoch, ale na väčšiu úrodu si pravdepodobne budete musieť počkať trochu dlhšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako rýchlo rastú huby po daždi? Poradíme vám, kedy ich nazbierate najviac
Majú viac vitamínov ako niektoré druhy zeleniny. Jedzte ich pre svoje srdce a imunitu