9.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/casanisa).
To, čo jeme, výrazne ovplyvňuje naše zdravie a pohodu. Pestrá a vyvážená strava zlepšuje fungovanie organizmu. Niektoré potraviny majú jedinečné zdravotné vlastnosti. Takým je aj kefír, fermentovaný mliečny nápoj známy už po stáročia. Prečo je taký zdravý a kto by ho mal piť? Vysvetľujeme.
Vďaka veľkému počtu mikroorganizmov a ich mikrobiálnym interakciám sa kefír považuje za prírodné probiotikum. Početné štúdie dokázali, že má antimikrobiálne a protirakovinové účinky.
Okrem toho kefír uľahčuje trávenie laktózy. Navyše sa v ňom nachádza aj mnoho prospešných živín. Stojí za to vedieť, že názov kefír pochádza z tureckého slova „keyif“, ktoré označuje dobrý pocit po jedle. Ako kefír pôsobí na pečeň a celý organizmus?
Ako vplýva konzumácia kefíru na zdravie pečene?
Konzumácia kefíru môže pomôcť znížiť množstvo tuku uloženého v okolí pečene. Pravidelná konzumácia výrobku znižuje aktivitu syntézy tukov a podporuje aj zníženie triglyceridov a cholesterolu v pečeni.
Uvedené vlastnosti môžu byť užitočné v boji proti zápalu pečene a pri spomaľovaní progresie nealkoholovej steatohepatitídy tohto orgánu, agresívnej formy NAFLD.
Keď sa dotkneme zdravých vlastností kefíru, nesmieme zabudnúť ani na to, že zaradenie nápoja do jedálnička pomôže zvýšiť obsah antioxidantov v pečeni.
Vďaka množstvu antioxidantov sú bunky lepšie chránené pred voľnými radikálmi. Okrem toho zvýšené pôsobenie antioxidantov v pečeni prispieva k prísnejšej ochrane pred škodlivými látkami.
Aké živiny sa nachádzajú v kefíre?
Kefír sa môže vyrábať z fermentovaného kozieho alebo kravského mlieka. Výrobný proces zahŕňa pridávanie kefírových zŕn (zrnité kolónie kvasiniek a baktérií mliečneho kvasenia) do mlieka. Približne po 24 hodinách sa mikroorganizmy zo zŕn rozmnožia, skvasia cukry v mlieku a zmenia ho na kefír.
Kefír sa často prirovnáva k jogurtu. Je to preto, že chutí podobne, ale má redšiu konzistenciu. Je to spôsobené procesom premeny laktózy z mlieka na kyselinu mliečnu, ktorá dáva kefíru jeho charakteristickú konzistenciu.
Je dobré vedieť, čo obsahuje pohár kefíru, ktorý konzumujete. Nápoj bude obsahovať zložky, ako sú:
- bielkoviny: 9 gramov
- sacharidy: 11,6 gramov
- tuk: 2-3 gramy
- vápnik: 24 % dennej potreby
- fosfor: 20 % dennej potreby
- vitamín B12: 29 % dennej potreby
- riboflavín: 25 % dennej potreby
- horčík: 7 % dennej dávky
- vitamín D: 12 % dennej potreby
Kto by nemal konzumovať kefír?
Kefír by nemali konzumovať ľudia, ktorí trpia alergiou na bielkoviny kravského mlieka alebo ťažkou intoleranciou laktózy. K dispozícii sú aj iné, bezmliečne verzie kefíru. Okrem iného sa vyrába aj z kokosovej vody. Je však dôležité mať na pamäti, že takéto výrobky nebudú mať rovnaké vlastnosti ako štandardný kefír.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pite každý deň a budete mať pevnejšiu pleť. Tento kokteil funguje lepšie ako botox
Čo znamená cukrová tvár? Vaša pleť okamžite prezradí, čoho ste zjedli priveľa