19.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/StockImageFactory.com).
Vzhľadovo sa podobá ľanovému semenu. Obsahom vlákniny však semienka Psyllium prekonávajú ľanové semienka a semienka chia. V sto gramoch semien Psyllium sa nachádza takmer sedemdesiat gramov vlákniny! Na čo pomáha a ako ho používať? Overujeme.
Semienka Psyllium – na čo sú dobré?
Semená Psyllium sa odporúčajú ľuďom, ktorí majú problémy so žalúdočnými vredmi. Sliz z tejto rastliny má upokojujúci účinok a podporuje hojenie slizníc.
Šupky semien Psyllium sa odporúčajú aj pre diabetikov. Jeho priaznivé účinky možno pozorovať najmä v prípade cukrovky typu 2. Nielenže dodáva pocit sýtosti a zlepšuje činnosť čriev, ale pomáha aj pri chudnutí.
Lupiny semien psyllia sa odporúčajú aj ľuďom s nadmerne vysokou hladinou zlého cholesterolu a všetkým, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Semienka Psyllia zaliate vriacou vodou sa môžu dočasne používať pri zápche a hnačke, ale je dobré zaviesť ich do každodenného zdravotného režimu a konzumovať ich pred raňajkami a večerou.
Semená Psyllium – ako ich najlepšie používať?
Ak chcete čo najlepšie využiť vlastnosti Pyllium, oplatí sa semená zaliať trochou vriacej vody. Po zvlhčení sa z nich vytvorí sliz a potom (ideálne po niekoľkých hodinách) sa môžu konzumovať. Začnime malými dávkami, malú čajovú lyžičku semienok zalejme vriacou vodou a pozorujme reakciu organizmu. Pri pravidelnom používaní pomôže regulovať frekvenciu vyprázdňovania. Jeho konzumácia má priaznivý vplyv na črevnú bakteriálnu flóru a následne zvyšuje imunitu organizmu.
Zápar zo semien Psyllium
Semienka Psyllium sa môžu konzumovať samostatne alebo pridávať do nápojov, do jedál – ovsenej kaše, dezertov, šalátov.
Môžu sa zaliať teplou vodou, nechať niekoľko minút odstáť a vypiť. Pri zaradení šupiek semien Psyllium do stravy je dôležité piť veľa vody. Nedostatok vody pri takom množstve vlákniny môže spôsobiť nepríjemné pocity, bolesti brucha a zápchu.
Súvisiace články:
Obľúbený tuk. Vedci potvrdzujú: môže chrániť pred demenciou
Zvyky, ktoré predlžujú život. Podľa vedcov až o 20 rokov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.