Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie,

Ako sa zbaviť potničiek? Účinné spôsoby

17.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@doctors-circle). Potničky sa vyskytuje veľmi často, najmä keď vonku padajú vysoké teploty. V rozpore s tým, čo sa zdá, tieto zmeny postihujú nielen deti...

17.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@doctors-circle).

Potničky sa vyskytuje veľmi často, najmä keď vonku padajú vysoké teploty. V rozpore s tým, čo sa zdá, tieto zmeny postihujú nielen deti a bábätká, ale aj dospelých. Najčastejšie sa charakteristické pľuzgiere nachádzajú na miestach, ktoré sa obzvlášť ľahko prehrievajú: na chrbte, krku, zátylku, zadku a v záhyboch lakťov a v podpazuší. Sú úplne neškodné a možno im pomôcť, aby rýchlejšie zmizli.

Foto: youtube.com/@doctors-circle

Potničky súveľmi časté a nie sú pre nás nebezpečné, ale v každom prípade vysielajú jeden jasný signál: je príliš teplo!

Hoci sa nad tým málokto zamýšľa, potničky sa môže značne líšiť. Existujú tri typy:

Normálne potničky

Obyčajné potničky (latinsky miliaria crystallina) sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku upchatia kanálikov vedúcich z potných žliaz. Objavujú sa na vonkajšej vrstve kože. Pľuzgiere sú drobné, veľké asi 1 mm a trochu pripomínajú krúpy. Tieto biele alebo priehľadné pľuzgiere obsahujúce tekutinu sú veľmi početné a zvyčajne sa objavujú na krku, chrbte alebo na trupe. Tieto pľuzgieriky nie sú červené a niekedy praskajú. Keď sa prasknutý výpotok infikuje baktériami, môže sa objaviť hnisavý výtok.

Hlboké potničky

Hlboké potničky (latinsky miliaria profunda) je druhým typom týchto lézií. Vznikajú pri poškodení alebo zablokovaní potných kanálikov hlbšie, pod vrstvou epidermy. Tieto lézie sa najčastejšie vyskytujú v tropickom podnebí, a ak pokrývajú veľkú plochu tela, môžu nastať problémy s termoregulačnou funkciou organizmu. Lézie sú určite väčšie, stále belavej farby. Majú priemer do 3 mm. Vedú k čiastočnej alebo úplnej inhibícii vylučovania potu kožou.

Červené potničky

Červené potničky (latinsky miliaria rubra) vznikajú pri zablokovaní sekrécie potu v hlbších vrstvách epidermy. Najčastejšie sa vyskytujú u dospelých a sú charakteristické skôr červeným ako bielym sfarbením pľuzgierikov. U dospelých sa zvyčajne vyskytujú na trupe a u detí na tvári, krku v podpazuší a v slabinách. Môžu byť sprevádzané pocitom pálenia.

Normálne alebo červené potničky nie sú pre nás nebezpečné a sú varovaním pred príliš vysokými teplotami. V prípade detí je nevyhnutné poskytnúť im veľmi priedušné oblečenie a vyhnúť sa vysokým teplotám. Takéto zmeny môžu byť aj nepríjemným dôsledkom nosenia syntetických a neprievzdušných tkanín v lete.

Zaujímavé je, že potničky sa môžu objaviť v potetovaných oblastiach na pokožke. Dochádza k tomu v dôsledku poškodenia kanálikov potných žliaz pri vstrekovaní atramentu pod kožu.

Ako sa zbaviť potničiek

Liečba potničiek závisí od typu lézií. Iné odporúčania sa budú vzťahovať na deti a dojčatá a iné na dospelých. Vo väčšine prípadov však bude stačiť niekoľko jednoduchých opatrení, aby sa pokožka oveľa rýchlejšie zotavila a pľuzgieriky zmizli.

Liečba potenia u detí:

  1. Zabráňte prehriatiu dieťaťa – ideálna teplota okolia je približne 24 stupňov Celzia, nie viac.
  2. Oblečte dieťaťu ľahké a vzdušné oblečenie z prírodných materiálov.
  3. Vyhnite sa tesnému a priliehavému oblečeniu, ako sú legíny.
  4. Častejšie vymieňajte plienky a plánujte častejšie vetranie medzi jednotlivými výmenami.
  5. Nezabudnite na hygienu a umývanie tela dieťaťa kozmetickými prípravkami, ktoré sú preň vhodné.
  6. Nahraďte mastnú kozmetiku na báze oleja, ktorá zanecháva na pokožke film. Používajte len výrobky, ktoré neupchávajú potné žľazy.
  7. Na liečbu potničiek alebo ako preventívne opatrenie pod plienkou môžete použiť kozmetiku so zinkom, ktorá vysušuje pokožku.
  8. Kúpeľ, ktorý poskytne úľavu a urýchli hojenie potničiek, môže zahŕňať pridanie nálevu z harmančeka, nechtíka lekárskeho alebo manganistanu draselného.
  9. U malých detí a dojčiat umyte postihnuté miesta prevarenou vodou pomocou mäkkej gázy. Tieto miesta netrite uterákom; po kúpaní ich nechajte samé vyschnúť.
  10. Ak sa objavia hnisavé lézie, vždy sa poraďte so svojím lekárom.

Liečba potničiek u dospelých

U dospelých je liečba veľmi podobná, hoci sa môže použiť o niečo viac opatrení. Predovšetkým je dôležité dbať na správnu hygienu a starostlivosť o prehriatu pokožku. Rovnako ako u detí sa v lete odporúča voliť vzdušné oblečenie z prírodných materiálov a vyhýbať sa tesnému a priliehajúcemu oblečeniu. Vyhnite sa látkam, ktoré zachytávajú vlhkosť a nie sú priedušné.

Antiperspiranty a častejšie návštevy sprchy, ktoré majú vysušujúci účinok na pokožku, samozrejme pomáhajú. Odporúča sa vyhýbať sa mastnej kozmetike, ktorá upcháva póry.

Dospelí môžu tiež používať lokálnu zinkovú masť na rýchlejšie odstránenie potu alebo si dať kúpeľ s harmančekom alebo manganistanom draselným. Na urýchlenie regenerácie pokožky a dezinfekčný účinok, ako aj na tonizáciu pokožky možno použiť aj prostriedky z aloe vera.

V prípade svrbenia a pálenia pomôže chladná sprcha a kozmetika s mentolom alebo kyselinou boritou, ktorá dokonale dezinfikuje pokožku a zabráni bakteriálnej infekcii potu.

Ak dôjde k bakteriálnej superinfekcii potu a vzniku hnisavých lézií treba navštíviť dermatológa. Možno bude potrebné aplikovať lokálnu masť s vhodným antibiotikom. Opakujúce sa potenie môže byť aj znakom rozvoja iných ochorení, napr. hypertyreózy alebo cukrovky. Potenie sa vyskytuje aj počas menopauzy a v priebehu ochorenia súvisiaceho s obezitou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Je veľmi zdravý, ale nie každý ho môže piť. Prečo?

Čo vám dáva pitie žihľavy? Účinky vás možno prekvapia. Stačia 2 poháre denne


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Hodinu pred jedlom vypite tento nápoj. Vaša pečeň sa vám poďakuje

13.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Počas sviatočného obdobia si často doprajeme extra porciu koláča, šalátu alebo iných pochúťok. Bohužiaľ, negatívne účinky prejedania…

Zjete to a nezaspíte. Nikdy nesiahajte pred spaním po 3 veciach. „Spôsobujú nočné prebúdzanie“

12.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stock-Asso). Prečo nemôžete jesť pred spaním? Ak pociťujete hlad pred nočnou regeneráciou, siahnuť po občerstvení sa zdá prirodzené. Odborníčka…

Najhoršie produkty pre pečeň. Seniori sa im musia vyhýbať

12.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lucigerma). Pečeň je mimoriadne dôležitý orgán v ľudskom tele. Je citlivá na to, čo jeme, a nie všetko, čo…

Čo nejesť po 60. roku života? Tieto potraviny sú pre seniorov obzvlášť škodlivé

12.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lilu2005). S pribúdajúcim vekom si naše telo vyžaduje čoraz viac vybranej stravy, aby si udržalo zdravie a vitalitu. Niektoré…

Lepšie ako ovsené vločky a pomáha vám schudnúť. Stačí pridať lyžičku do jogurtu. Už žiadne návaly hladu

12.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alexey Borodin). Mnohí ľudia sa domnievajú, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Mali by byť výživné a mali by…

Auto Trendy

Rozjasnite reflektory za pár centov! Stačí to, čo máte doma.

13.12.2024 Redakcia Auto trendy - Matné a zažltnuté reflektory znižujú nielen estetiku vášho auta, ale aj bezpečnosť na ceste. Vidieť a byť videný – to je základ jazdy, no nemusíte…

Motoristi, pozor! Zima, sankcie a LPG – kombinácia, ktorá zamáva trhom!

13.12.2024 Redakcia Auto trendy - Motoristi, pripravte sa na zmenu! Embargo na dovoz LPG z Ruska, je na stole, spolu s chladnou zimou môže priniesť zdražovanie a obavy z nedostatku.…

Šokujúca správa: Golf už nebude "made in Germany"?

13.12.2024 Redakcia Auto trendy - Ikonická Volkswagen Golf, symbol nemeckej precíznosti, by mohla opustiť svoju historickú kolísku vo Wolfsburgu. Automobilka totiž zvažuje presun výroby do mexického závodu Puebla. Šokujúca správa,…

Vianočný kamión Coca-Coly už jazdí po Slovensku. Kde ho môžete vidieť?

13.12.2024 Redakcia Auto trendy - Áno, Vianočný kamión Coca-Coly už vyrazil na svoju trasu po Slovensku! Tento rok prináša okrem tradičnej vianočnej atmosféry aj špeciálny polárny zážitkový kamión.

Mýty o autách, ktorým stále veríme: Čo je pravda a čo nie?

13.12.2024 Redakcia Auto trendy - Vodiči často veria mýtom, ktoré im môžu skôr uškodiť než pomôcť. Ako je to s výmenou oleja, používaním prémiového paliva či klimatizáciou? Niektoré rady sú…

Nová Toyota: Legendárny názov, moderné technológie a dostupnosť pre každého!

12.12.2024 Redakcia Auto trendy - Toyota Urban Cruiser sa vracia na scénu v úplne novom šate. Tento mestský crossover, ktorý spája štýl, technológiu a praktickosť, je pripravený zaujať motoristov nielen…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov