Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy Životný štýl

Jedna osobnostná črta súvisi so šťastím v priebehu celého života

8.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe. Najlepšie osobnostné vlastnosti pre šťastie sa líšia v práci a v zábave. Výskum ukázal, že osobnostnou črtou, ktorá je najsilnejšie spojená so šťastím počas celého...

8.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe.

Najlepšie osobnostné vlastnosti pre šťastie sa líšia v práci a v zábave.

Výskum ukázal, že osobnostnou črtou, ktorá je najsilnejšie spojená so šťastím počas celého života, je emocionálna stabilita.

Ľudia s vysokou emocionálnou stabilitou, ktorá je opakom neurotickosti, bývajú pozitívni, majú vysokú sebakontrolu spolu so schopnosťou efektívne zvládať psychický stres.

Pri konkrétnom skúmaní pracovnej a sociálnej spokojnosti sa však ukázalo, že popri emocionálnej stabilite sú dôležité aj iné osobnostné vlastnosti.

Pokiaľ ide o pracovnú spokojnosť, najlepšou osobnostnou črtou bola svedomitosť, vlastnosť spojená so sebadisciplínou a snahou dosiahnuť úspech.

Pokiaľ ide o sociálnu spokojnosť, extraverzia a príjemnosť boli najsilnejšie spojené so šťastím.

Šťastie počas celého života

Závery vyplývajú zo štúdie, ktorá skúmala, ako sa môže meniť súvislosť medzi osobnosťou a šťastím s vekom.

Dr. Gabriel Olaru, prvý autor štúdie, povedal:

“Mnohé štúdie ukázali, že ľudia s určitými osobnostnými profilmi sú so svojím životom spokojnejší ako ostatní.

Nebolo však podrobne preskúmané, či to platí počas celého života.

Napríklad extravertní – teda spoločenskí, zhovorčiví – ľudia môžu byť obzvlášť šťastní v mladej dospelosti, keď si zvyčajne vytvárajú nové sociálne vzťahy.

Chceli sme teda zistiť, či sú niektoré osobnostné črty viac alebo menej dôležité pre životnú, sociálnu a pracovnú spokojnosť v konkrétnych životných fázach.”

Štúdia zahŕňala viac ako 9 000 dospelých Holanďanov všetkých vekových kategórií, ktorí boli sledovaní viac ako desať rokov.

Výsledky ukázali, že súvislosti medzi životnou spokojnosťou a osobnosťou sa počas celého života veľmi nemenili.

Doktorka Manon van Scheppingenová, spoluautorka štúdie, uviedla: “V tejto štúdii sa uvádza, že spokojnosť s vlastným životom je dôležitá:

“Naše zistenia ukazujú, že napriek rozdielom v životných výzvach a sociálnych rolách sú osobnostné črty dôležité pre našu spokojnosť so životom, prácou a sociálnymi kontaktmi v mladom, strednom a staršom veku.

Osobnostné črty zostali rovnako relevantné počas celého dospelého života, alebo sa v niektorých prípadoch stali ešte viac prepojenými pre pracovnú spokojnosť.”

Vzájomné pôsobenie osobnosti a prostredia

Dr. van Scheppingen vysvetlil, že osobnosť človeka je tiež v interakcii s prostredím:

“Dobrým príkladom interakcie osobnosti s prostredím je pracovný kontext.

Jedným z našich zistení bolo, že súvislosť medzi emocionálnou stabilitou a pracovnou spokojnosťou sa zvyšuje s vekom.

Možno to vysvetliť tým, že emocionálne stabilní ľudia sa menej boja odísť z neuspokojivej práce a častejšie sa uchádzajú o prácu, ktorá je náročnejšia a možno aj dlhodobo uspokojivejšia a príjemnejšia.”

Napriek tomu, čo si mnohí myslia, osobnosť je schopná zmeny, povedal doktor van Scheppingen:

“Hoci sme neskúmali, čo spôsobilo tieto zmeny, [výskum] ukazuje, že naša osobnosť a naše šťastie nie sú pevne dané.

Možno dokonca dokážeme ovplyvniť to, ako sa zmeníme: Ak sa budeme snažiť stať sa organizovanejšími, spoločenskejšími, priateľskejšími, môže to zvýšiť aj našu životnú, sociálnu alebo pracovnú spokojnosť.”

Redakcia Vášeň v tebe

Súvisiace články:

Ako ženy kolonizovali jogu

Dámy, zlé športové návyky vás do 50-ky úplne zničia!


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Zvieratko za vysvedčenie? Dobrý nápad alebo chyba?

3.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/Pexels). Blíži sa ten čas, keď sa školské triedy vyprázdnia, brána sa zatvorí a študáci si budú užívať (ne)zaslúžené dva mesiace…

Ako odhalíte manipulátora? Zistite jeho slabiny a začnite sa brániť

3.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/Yomare). Notorické klamstvá, vyvolávanie pocitu viny, selektívne prejavy náklonnosti, neustála kritika - to sú len niektoré príklady manipulácie, ktorú…

Zabudnite na chemický čistič skla. Zmiešajte jednu zložku s vodou. Vaše okná sa budú lesknúť a budú bez šmúh

3.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/Khaligo). Ak chcete, aby vaše okná žiarili čistotou, zabudnite na výrobky z drogérie. Na umývanie okien použite prísady, ktoré…

Mali to byť vysnívané medové týždne. Prerušila ju záhadná smrť ženy

3.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/ymon). Michaela Harteová zomrela na cestách len tri týždne po svadbe. Ženu pochovali v jej svadobných šatách. Páchatelia vraždy sú…

Ktoré znamenia zverokruhu sa k sebe hodia? Sú pre seba ako stvorené

3.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/3194556). Každé znamenie zverokruhu sa vyznačuje inými vlastnosťami. Niektoré z nich tvoria výnimočne dobre zladené dvojice. Plotek prináša prehľad…