Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Životný štýl

Smútia zvieratá za svojimi mŕtvymi príbuznými podobne ako ľudia?

22.1.2023 - Žirafy a ich príbehy.

Zvláštny prípad mŕtvej žirafy znova otvára otázku, či zvieratá dokážu smútiť za svojimi mŕtvymi príbuznými.

Ako informuje portál NationalGeographic vedci o tom zatiaľ veľa nevedia. Odborníci natočili mnohé zábery, ktoré zachytávajú rôzne vzorce „smútenia“. Najťažšie však je tieto zábery interpretovať a zistiť, či ide o žiaľ, alebo len o zvedavosť, či niečo iné.

Žirafy a ich príbehy

Jeden zo zachytených príbehov ukazuje, že žirafia matka po smrti svojho mláďaťa odmietala jeho telo opustiť a stále ho skúmala.

Žirafa tiež pokrčila končatiny a snažila sa zohýbať k svojmu novonarodenému, ale mŕtvemu mláďaťu. Niekoľko minút ho olizovala a potom sa postavila na nohy.

Potom sa podobné správanie opakovalo znova a znova. Trvalo to celé dve hodiny.

Prečo ide pre vedcov o mimoriadne cenné zábery?

Menovaný portál vysvetľuje, že žirafy netrávia svoj život osamote, sú to veľmi spoločenské zvieratá. Takže to, že matka trávila celé dve hodiny osamote iba so svojím mŕtvym potomkom, sa dá v tomto kontexte vnímať ako veľmi nezvyčajný a ojedinelý vzorec správania.

Po druhé, žirafy sa k zemi so skrčenými nohami ohýbajú len veľmi zriedkavo a vtedy, keď nie je iná možnosť – keď sa musia napiť alebo nažrať. Pretože v tom okamihu sú veľmi zraniteľné.

Po tretie, nikdy nebola u žiráf pozorovaná takáto intenzívna obhliadka mŕtveho príbuzného.

Ďalšie zábery smútiacich žiráf boli zachytené v Keni a Namíbii.

Žirafie správanie bezpochyby potvrdzuje, že puto medzi matkou a mláďaťom je silnejšie, než sa pôvodne predpokladalo.

Ale vedci si uvedomujú, že na tomto prípade je predovšetkým dôležité to, že rozširuje paletu zvierat, ktoré nejakým spôsobom reagujú na smrť príbuzného a človek mal možnosť ich pri smútení vidieť.

Jedine zber dát a záznamov o podobnom správaní u čo najväčšieho počtu zvierat, umožní štúdium tohto zaujímavého fenoménu.

slon, zvieratá, smútok
Ilustračná fotografia.
Zdroj: Pixabay/kikatani

Šimpanzy a slony

Podobné známky správania vykazujú ďalšie inteligentné zvieratá, napríklad slony alebo šimpanzy.

Žiaľ u šimpanzov prebieha v tichosti. Slávna primatologička Jane Goodallová sa dokonca stretla aj s prípadom smrti zo žiaľu.

Slony „trúchlia“ nahlas. Vykazujú nepokojné správanie a dlhú dobu strážia telo mŕtveho. Mladí jedinci, keď vidia umierať svojich príbuzných, vydávajú silné zvuky.

NationalGeographic informuje, že medzi ďalšie zvieratá, ktoré vydávajú zvuky pri strate mláďat, patria matky uškatcov. Podobne to vedci pozorovali aj u delfínov, tučniakov, ľadových medveďov, vlkov a mnohých ďalších živočíchov.

Odborníci však toho vedia zatiaľ veľmi málo a tento jav je potrebné podrobnejšie skúmať.

Anketa

Spozorovali ste u niektorého zvieraťa správanie, ktoré vám pripomínalo smútenie za svojím príbuzným?

Loading ... Loading ...

Redakcia Vášeň v Tebe

Súvisiace články

Prečo psy olizujú svojho pána? Čo sa snažia povedať? Kedy treba spozornieť?

Aj psy potrebujú ventilovať úzkosť rovnako ako ľudia. Viete rozpoznať, kedy váš psík trpí úzkosťou z odlúčenia?

Zdroj úvodnej foto:


Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.