Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie

Studený nos? 5 príčin, ktoré určite prekvapia

8.1.2023 - Studený nos je vždy znakom zníženého prietoku krvi do tváre.

V zime je príčina studeného nosa zrejmá: vonku je jednoducho príliš chladno. Čo však môže byť za tým, ak sa nos ochladí bez ohľadu na vonkajšiu teplotu? Portál PraxisVita zverejnil  5 možných príčin.

Studený nos je vždy znakom zníženého prietoku krvi do tváre. Môžu to spôsobovať rôzne vnútorne faktory.

Studený nos môže byť dôsledkom nedostatočnej činnosti štítnej žľazy

Jednou z príčin studeného nosa je nedostatočná činnosť štítnej žľazy. Metabolické ochorenie charakterizuje nedostatok hormónov štítnej žľazy, v dôsledku čoho všetky procesy v tele prebiehajú pomalšie.

Medzi možné príznaky patrí studená pokožka, citlivosť na chlad a časté zimomriavky.

Nízky krvný tlak

Ďalšou príčinou studeného nosa môže byť u niektorých ľudí aj nízky krvný tlak.

Typickými príznakmi hypotenzie sú aj neustále studené nohy a ruky i studený nos. Od hodnoty nižšej ako 110 až 60 mmHg u mužov a 100 až 60 mmHg u žien sú najvzdialenejšie oblasti tela menej zásobené krvou. 

studený nos, zdravie
Ilustračná fotografia.
Zdroj: Pexels/Pixabay

Pečeň a studený nos

Jednou z pomerne zriedkavých, ale možných príčin chronického prechladnutia nosa, je dysfunkcia pečene, upozorňuje menovaný portál.

Pečeň zodpovedá za využitie, premenu a ukladanie živín. Odbúrava tiež toxické látky. Počas týchto procesov pečeňové bunky uvoľňujú teplo ako vedľajší produkt,  ktorý sa využíva pre orgány.

Ak už pečeň nepracuje správne, napríklad v dôsledku obezity, nadmernej konzumácie alkoholu alebo hepatitídy, dochádza k narušeniu energetického metabolizmu. Výsledkom je, že pečeň produkuje menej tepla. Preto musí telo nasmerovať krv do stredu tela, aby si regulovalo svoju teplotu – následne sa ochladzujú ruky, nohy a špička nosa.

Studený nos počas menopauzy

To, že ženy trpia studeným nosom častejšie ako muži, je spôsobené aj tým, že podkožné tukové tkanivo u žien je redšie a rýchlejšie dochádza k podchladeniu. Okrem toho majú ženy menej svalovej hmoty produkujúcej teplo.

Počas menopauzy sa nos môže ochladzovať ešte rýchlejšie. Dôvodom je nedostatok estrogénu, ktorý reguluje tepelné centrum v mozgu a udržuje telesnú teplotu.

Psychika

Studený nos môže spôsob aj psychika. Vedci z University of Nottingham v štúdii zistili, že teplota tváre sa pri strese znižuje.

Pomocou termovíznej kamery dokázali určiť, že teplota testovaných osôb klesla, keď sa museli sústrediť na náročnú úlohu – najchladnejšou oblasťou bola špička nosa. 

Studený nos môže byť teda aj znakom vysokej úrovne stresu, uvádza portál PraxisVita.

Redakcia Vášeň v Tebe

Súvisiace články:

4 dôvody, prečo piť každé ráno vodu s citrónom. Ktoré orgány sa vám poďakujú?

Minulý rok to bola samozrejmosť. A dnes, staráte sa o svoju imunitu? Ako ju posilniť?

Zdroj úvodnej foto: Unsplash/engin akyurt

Aktualizované 8.1.2023 9:24


Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.