Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Deti

Obývačku ovládol futbal v Katare. Ako s deťmi hovoriť o neúspechu, ak ich obľúbený tím prehrá?

12.12.2022 - Výhra je síce lákavá, no pochutnať sa predsa dá aj na samotnej torte, nielen na čerešničke na vrchole.

Športový svet žije Majstrovstvami sveta vo futbale, ktoré sa odohrávajú v Katare. A ako s každou hrou či športom, aj s futbalom sa spája úspech, ale aj neúspech.

Futbalové zápasy sú aktuálne súčasťou života mnohých domácnosti. Futbalistom fandia nielen dospelí, ale aj deti a mládež. Každý má svojho favorita. Každý chce, aby práve jeho obľúbený tím postúpil do finále. A tu prichádza nielen radosť, ale aj sklamanie.

neúspech, futbal, smútok
Poľský brankár Wojciech Szczęsny so synom Liamom.
Zdroj: Facebook/Sport.pl

Futbalu fandia aj deti. Čo ak príde neúspech obľúbeného tímu?

Po prehratom zápase medzi poľskou reprezentáciou a výberom Francúzska obletela médiá fotografia Wojciecha Szczęsného so synom Liamom.

Brankárov štvorročný syn je veľkým futbalovým fanúšikom a spolu so svojou mamou Marinou Szczęsnou-Łuczenko priletel do Kataru, aby podporil svojho otca naživo z tribúny. Informuje portál Edziecko.

Keď z výsledku vyplynulo, že poľský tím nepostúpil do štvrťfinále, chlapec sa rozplakal. Szczesny po stretnutí pribehol k Liamovi, objal chlapca a zdalo sa, že ho utešuje.

U nás doma nastala rovnaká situácia pri Portugalsku. Obdivovaný Ronaldo musel ísť po prehre Portugalska s Marokom 0:1 domov. Nastal smútok a nechýbali ani slzy.

Malí fanúšikovia po prehre ich obľúbeného tímu prežívajú sklamanie, smútok, ale aj hnev. Vzniká preto otázka, ako sa s deťmi o zlyhaniach v takýchto situáciách rozprávať. Odpovedala Magdaléna Wancerz pedagogička a terapeutka.

Najdôležitejšia je konverzácia

Neúspech je pre dieťa často veľmi ťažkým zážitkom. Nielen neúspech, ktorý sa týka jeho konania, ale aj neúspech iných, ktorým fandil.

Na neúspech môže dieťa reagovať rôznymi spôsobmi – frustráciou, hnevom, smútkom, až agresivitou. Aby ste ich podporili a naučili, ako sa vyrovnať s neúspechmi, musíte ich podporovať v ťažkých chvíľach už od malička, radí Magdaléna Wancerz.

A najdôležitejšie pri neúspechu je vyhnúť sa kritike správania alebo porovnávaniu s inou osobou.

Správne je akceptovať zlyhanie, oceniť vynaloženú námahu, teda pochváliť dosiahnuté. Potrebné je tiež pomenovať emócie, ako napríklad:

Rozumiem ti…

Vidím, že si smutný(á)/nahnevaný(á)…

Vidíš: dobre urobili toto, toto a toto…

Dôležité je nenechať dieťa s týmto problémom samé. Dieťa by si totiž malo uvedomiť, že neúspechy motivujú a ukazujú, čo dieťa urobilo dobre a správne, a čo je ešte potrebné zlepšiť a popracovať na tom.

Naučte dieťa vychutnať si cestu k úspechu

Portál Hravá škôlka tiež nabáda naučiť deti užiť si a vychutnávať si cestu k úspechu a výhre. Pri rozhovore s dieťaťom prirovnajte hru k torte a výhru k čerešničke na jej vrchole. Výhra je síce lákavá, no pochutnať sa predsa dá aj na samotnej torte.

„Aj takéto jednoduché vysvetlenie dokáže dostať emocionálne situácie pod kontrolu,“ vysvetľuje portál.

Český portál Linka bezpečí prirovnáva život k mozaike. „Neúspech ju nevypĺňa celú, je len niektorými dielikmi mozaiky. Okolo nich sú najrôznejšie pocity ako je hanba, ale aj sklamanie, zlosť, smútok a ďalšie. Aké iné dieliky môže dieťa vidieť? Ponúknite nádej, zápas, odolnosť, odvahu a tiež úspech. Neúspech nie je určujúci pre celú mozaiku, život, osobnosť. Môžu ale slúžiť ako zdroj zmeny, zlepšenia, kreativity a rastu.“

Zuzana Franková

Súvisiace články:

Hevier učiteľom: Rozprávajte sa so žiakmi a študentmi o Jurajovi Slafkovskom. Vysvetlil dôvod

Vedeli ste, že aj váš malý športovec môže prežívať syndróm vyhorenia?

Zdroj úvodnej koláže: Instagram/rl9, cristiano


Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.