17.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@doctors-circle).
Potničky sa vyskytuje veľmi často, najmä keď vonku padajú vysoké teploty. V rozpore s tým, čo sa zdá, tieto zmeny postihujú nielen deti a bábätká, ale aj dospelých. Najčastejšie sa charakteristické pľuzgiere nachádzajú na miestach, ktoré sa obzvlášť ľahko prehrievajú: na chrbte, krku, zátylku, zadku a v záhyboch lakťov a v podpazuší. Sú úplne neškodné a možno im pomôcť, aby rýchlejšie zmizli.
Potničky súveľmi časté a nie sú pre nás nebezpečné, ale v každom prípade vysielajú jeden jasný signál: je príliš teplo!
Hoci sa nad tým málokto zamýšľa, potničky sa môže značne líšiť. Existujú tri typy:
Normálne potničky
Obyčajné potničky (latinsky miliaria crystallina) sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku upchatia kanálikov vedúcich z potných žliaz. Objavujú sa na vonkajšej vrstve kože. Pľuzgiere sú drobné, veľké asi 1 mm a trochu pripomínajú krúpy. Tieto biele alebo priehľadné pľuzgiere obsahujúce tekutinu sú veľmi početné a zvyčajne sa objavujú na krku, chrbte alebo na trupe. Tieto pľuzgieriky nie sú červené a niekedy praskajú. Keď sa prasknutý výpotok infikuje baktériami, môže sa objaviť hnisavý výtok.
Hlboké potničky
Hlboké potničky (latinsky miliaria profunda) je druhým typom týchto lézií. Vznikajú pri poškodení alebo zablokovaní potných kanálikov hlbšie, pod vrstvou epidermy. Tieto lézie sa najčastejšie vyskytujú v tropickom podnebí, a ak pokrývajú veľkú plochu tela, môžu nastať problémy s termoregulačnou funkciou organizmu. Lézie sú určite väčšie, stále belavej farby. Majú priemer do 3 mm. Vedú k čiastočnej alebo úplnej inhibícii vylučovania potu kožou.
Červené potničky
Červené potničky (latinsky miliaria rubra) vznikajú pri zablokovaní sekrécie potu v hlbších vrstvách epidermy. Najčastejšie sa vyskytujú u dospelých a sú charakteristické skôr červeným ako bielym sfarbením pľuzgierikov. U dospelých sa zvyčajne vyskytujú na trupe a u detí na tvári, krku v podpazuší a v slabinách. Môžu byť sprevádzané pocitom pálenia.
Normálne alebo červené potničky nie sú pre nás nebezpečné a sú varovaním pred príliš vysokými teplotami. V prípade detí je nevyhnutné poskytnúť im veľmi priedušné oblečenie a vyhnúť sa vysokým teplotám. Takéto zmeny môžu byť aj nepríjemným dôsledkom nosenia syntetických a neprievzdušných tkanín v lete.
Zaujímavé je, že potničky sa môžu objaviť v potetovaných oblastiach na pokožke. Dochádza k tomu v dôsledku poškodenia kanálikov potných žliaz pri vstrekovaní atramentu pod kožu.
Ako sa zbaviť potničiek
Liečba potničiek závisí od typu lézií. Iné odporúčania sa budú vzťahovať na deti a dojčatá a iné na dospelých. Vo väčšine prípadov však bude stačiť niekoľko jednoduchých opatrení, aby sa pokožka oveľa rýchlejšie zotavila a pľuzgieriky zmizli.
Liečba potenia u detí:
- Zabráňte prehriatiu dieťaťa – ideálna teplota okolia je približne 24 stupňov Celzia, nie viac.
- Oblečte dieťaťu ľahké a vzdušné oblečenie z prírodných materiálov.
- Vyhnite sa tesnému a priliehavému oblečeniu, ako sú legíny.
- Častejšie vymieňajte plienky a plánujte častejšie vetranie medzi jednotlivými výmenami.
- Nezabudnite na hygienu a umývanie tela dieťaťa kozmetickými prípravkami, ktoré sú preň vhodné.
- Nahraďte mastnú kozmetiku na báze oleja, ktorá zanecháva na pokožke film. Používajte len výrobky, ktoré neupchávajú potné žľazy.
- Na liečbu potničiek alebo ako preventívne opatrenie pod plienkou môžete použiť kozmetiku so zinkom, ktorá vysušuje pokožku.
- Kúpeľ, ktorý poskytne úľavu a urýchli hojenie potničiek, môže zahŕňať pridanie nálevu z harmančeka, nechtíka lekárskeho alebo manganistanu draselného.
- U malých detí a dojčiat umyte postihnuté miesta prevarenou vodou pomocou mäkkej gázy. Tieto miesta netrite uterákom; po kúpaní ich nechajte samé vyschnúť.
- Ak sa objavia hnisavé lézie, vždy sa poraďte so svojím lekárom.
Liečba potničiek u dospelých
U dospelých je liečba veľmi podobná, hoci sa môže použiť o niečo viac opatrení. Predovšetkým je dôležité dbať na správnu hygienu a starostlivosť o prehriatu pokožku. Rovnako ako u detí sa v lete odporúča voliť vzdušné oblečenie z prírodných materiálov a vyhýbať sa tesnému a priliehajúcemu oblečeniu. Vyhnite sa látkam, ktoré zachytávajú vlhkosť a nie sú priedušné.
Antiperspiranty a častejšie návštevy sprchy, ktoré majú vysušujúci účinok na pokožku, samozrejme pomáhajú. Odporúča sa vyhýbať sa mastnej kozmetike, ktorá upcháva póry.
Dospelí môžu tiež používať lokálnu zinkovú masť na rýchlejšie odstránenie potu alebo si dať kúpeľ s harmančekom alebo manganistanom draselným. Na urýchlenie regenerácie pokožky a dezinfekčný účinok, ako aj na tonizáciu pokožky možno použiť aj prostriedky z aloe vera.
V prípade svrbenia a pálenia pomôže chladná sprcha a kozmetika s mentolom alebo kyselinou boritou, ktorá dokonale dezinfikuje pokožku a zabráni bakteriálnej infekcii potu.
Ak dôjde k bakteriálnej superinfekcii potu a vzniku hnisavých lézií treba navštíviť dermatológa. Možno bude potrebné aplikovať lokálnu masť s vhodným antibiotikom. Opakujúce sa potenie môže byť aj znakom rozvoja iných ochorení, napr. hypertyreózy alebo cukrovky. Potenie sa vyskytuje aj počas menopauzy a v priebehu ochorenia súvisiaceho s obezitou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je veľmi zdravý, ale nie každý ho môže piť. Prečo?
Čo vám dáva pitie žihľavy? Účinky vás možno prekvapia. Stačia 2 poháre denne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.