02.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kolinchev Andrii).
Kúpili ste si orchideu, snívajúc o elegantných kvetoch, a namiesto toho máte na parapete nevzhľadnú stonku, ktorá vzbudzuje ľútosť? Aj keď je rastlina v zlom stave, nevyhadzujte ju. Skontrolujte, či nerobíte časté chyby pri pestovaní a použite domáci výživný prostriedok, ktorý často oživí aj zničené kvety.

Foto: shutterstock/Kolinchev Andrii
Orchidey sú veľmi populárne, ale aj rozmarné. Preto v niektorých domácnostiach kvitnú ako v exotickom raji, zatiaľ čo v iných sú v zlom stave a za žiadnu cenu nechcú bujne kvitnúť.
Sú to jedny z najviac „náladových“ izbových rastlín. Môžete im však pomôcť aklimatizovať sa v byte tým, že im zabezpečíte optimálne podmienky na rast. Ak použijete lacné domáce hnojivá pre orchidey, dodáte im vitamíny, vďaka ktorým ich rýchlo postavíte na nohy a motivujete ku kvitnutiu.
Najprv si overte, ako pestovať orchideu. Bez toho bude rastlina chradnúť
Pestovanie orchideí vyžaduje určité znalosti a skúsenosti, ale mnohí ľudia ich jednoducho kupujú v obchodoch a dúfajú, že stačí, keď ich postavia na parapet a budú sa tešiť z ich krásy. Bohužiaľ, tak to nefunguje.
Orchidea je náročná a rozmarná rastlina tropického pôvodu, preto jej musíte zabezpečiť svetlé miesto, nevyhnutne s rozptýleným svetlom. Najvhodnejšie je parapet s východnou alebo juhovýchodnou expozíciou.
Teplota, ktorá je vhodná na pestovanie orchideí, je približne 18 – 25 stupňov Celzia. Môže byť o niečo teplejšia alebo chladnejšia, najdôležitejšie je vyhnúť sa náhlemu otepleniu alebo ochladeniu. Preto je lepšie rastlinu neustále nepremiestňovať. Vlhkosť v miestnosti by sa mala udržiavať na úrovni 50 – 70 percent.
Bolo by dobré umiestniť vedľa orchidey zvlhčovač vzduchu, aby sa cítila dobre. Namiesto tradičného polievania orchidey je lepšie ju raz za 7 – 10 dní na štvrť hodiny ponoriť do misy s vodou. Táto rastlina totiž neznáša preliatie.
Čím hnojiť orchideu? Stačia 3 lyžice tohto hnojiva, aby ste ju postavili na nohy
Na internete je množstvo receptov na domáce hnojivá pre orchidey, ale to neznamená, že všetky skutočne prospievajú rastlinám. Najlepšie je staviť na osvedčené zmesi, ktoré sa používajú už celé generácie a je známe, že dodávajú orchideám potrebné živiny.
Ak orchidea chradne, dajte jej hnojivo z vaječných škrupín, aby posilnila korene a lepšie rástla. Obsahuje veľa cenného vápnika, ktorý chráni aj pred hubovými chorobami, takže ju postaví na nohy. Vysušte a rozdrvte škrupiny z 5 vajec, pomeľte ich v mlynčeku a raz za mesiac nasypte malé množstvo do kvetináča.
Na posilnenie orchideí môžete použiť aj cesnakový prášok, známy ako prírodné antibiotikum. Každé 3 – 4 týždne zmiešajte tri lyžice produktu s pôdou v kvetináči.
Ďalší domáci výživný prostriedok pre orchidey. Použite ho a orchidea rozkvitne novými kvetmi
Chcete stimulovať kvitnutie orchidey? Dajte jej výživu z banánovej šupky. Nakrájajte ju na kúsky, zalejte 1 litrom vody a nechajte v pohári dva dni pri izbovej teplote. Potom tekutinu preceďte a každé 3 týždne ňou polievajte rastlinu.
Banánové šupky motivujú orchideu k rozkvetu, pretože obsahujú: draslík, fosfor, horčík a vápnik, ktoré majú pozitívny vplyv na vývoj kvetných púčikov a posilňujú tkanivá rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ktorá orchidea je najlepšia? Tá, ktorá nezvädne. Starostlivosť o túto orchideu je nenáročná
Táto orchidea je ešte krajšia ako tradičná. Jej kvety pripomínajú motýle
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.