18.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Real_life_photo).
Pelargónie predstavujú nádherné kvitnúce rastliny, ktoré môžete pestovať v záhrade, na terase alebo na balkóne. Existuje mnoho rôznych odrôd, ktoré sa od seba líšia okrem iného aj farbou kvetenstiev. Výsadba pelargónií sa zvyčajne uskutočňuje v máji. Ako vysádzať muškáty krok za krokom a aké ošetrovacie opatrenia treba vykonať?

Foto: shutterstock/Real_life_photo
Zaujímavé odrody pelargónií
Pelargónie sú trváce rastliny patriace do čeľade pakostovité. V ich prirodzenom prostredí sa vyskytujú najmä v južnej Afrike. Vďaka svojim estetickým vlastnostiam sa používajú ako okrasné rastliny – nielen v záhrade, ale aj na terasách alebo balkónoch.
Existuje mnoho zaujímavých odrôd muškátov, ktoré sa od seba líšia farbou kvetov, listami alebo požiadavkami na starostlivosť. Spomedzi množstva uvedených odrôd môžeme rozlíšiť napr:
- Mexica Ruby – brečtanolistá odroda pelargónie s dlhými previsnutými stonkami, charakteristická oranžovo-ružovými kvetmi, najčastejšie sa pestuje na balkónoch alebo terasách;
- Aristo Orchid – anglická odroda pelargónie, veľkokvetá odroda pelargónie, charakteristická veľkými ružovo-fialovými kvetmi;
- Dark Orange – odroda záhonovej pelargónie, vyznačuje sa výborným rastom, má nádherné tmavooranžové kvety;
- Calliope Dark Red – odroda pelargónie s nádhernými červenými kvetmi, vyznačuje sa dobrou odolnosťou voči premenlivému počasiu;
- Calliope Red Splash – hybridná pelargónia, má intenzívne červené kvety, je vhodná na pestovanie v balkónových debničkách.
Rôzne odrody muškátov majú rozmanité využitie. Možno ich pestovať v kvetináčoch, debničkách alebo v zemi. V oboch prípadoch sa stanú vynikajúcou okrasnou drevinou.
Výsadba muškátov v máji – krok za krokom
Výsadba muškátov by sa mala uskutočniť približne v polovici mája. Postup nie je príliš zložitý, ale oplatí sa dodržiavať určité pravidlá. Je lepšie sadiť, keď sa nočné teploty ustália nad 10 stupňov Celzia. V opačnom prípade môžu teplomilné odrody rásť pomalšie.
Pelargónie je najlepšie umiestniť na slnečné stanovištia, ale rastliny znesú aj čiastočný tieň. Ak im zabezpečíte prístup k slnečnému svetlu, kvety sa budú krásne rozvíjať. Ak sa rozhodnete pre závesné muškáty, radšej zvoľte mierne chránené miesto zhora – môžete ich umiestniť do závesných košov alebo nádob.
Rastliny by sa mali vysádzať do veľkých nádob s dostatočnou drenážou – použite keramzit. V opačnom prípade hrozí zamokrenie, ktoré môže viesť k hnilobe koreňov. Pelargóniám sa najlepšie darí v dobre odvodnenej, neutrálnej pôde.
Ako sa starať o muškáty, aby hojne kvitli?
Vďaka správnej starostlivosti o muškáty budú rastliny bohato a zdravo kvitnúť. Veľmi dôležitá je správna zálievka. Pôda by mala byť rovnomerne vlhká. Najlepšie je denne kontrolovať vlhkosť a v prípade potreby rastliny zalievať – len keď je pôda suchá. Pelargónie sú pomerne citlivé na premokrenie, preto musíte dbať na opatrnosť.
Správne hnojenie pelargónií môže tiež pomôcť rastlinám kvitnúť. Viac zložkové hnojivá dostupné v záhradkárskych obchodoch poskytnú potrebné zlúčeniny pre rast. Za zváženie stoja aj domáce prípravky. Patrí medzi nich výživný roztok vyrobený z banánových šupiek alebo vaječných škrupín.
V prípade muškátov je dobré pravidelne odstraňovať odkvitnuté a zažltnuté listy. Pokiaľ ide o výhonky, nemusíte ich strihať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prezimujete muškáty? Len ich neskoro neprebuďte. Urobte to správne a v lete sa utopia v kvetoch
Muškáty sa budú ohýbať pod váhou svojich kvetov. Toto je hnojivo, ktoré milujú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.