11.05.2025 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin).
Je to nielen aromatické korenie, ktoré sa pridáva do pečiva a dezertov. Jeho protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti sú skvelé aj pre rastliny. Ako používať škoricu v záhrade?

Foto: shutterstock/FotoHelin
Určite ju má každý na poličke s korením. Vlastnosti škorice, ktorá pochádza zo Srí Lanky, využívajú ľudia vďaka jej zloženiu už po stáročia. Je to skutočná pokladnica cenných látok. Obsahuje antioxidačné polyfenoly, insekticídne diterpény, ako aj kumaríny a beta-karyofylén. Je tiež zdrojom mnohých vitamínov a minerálov, ako sú vápnik, draslík, fosfor a horčík.
Na čo pomáha škorica? Existuje potenciál, ktorý môžete využiť vo svojej záhrade
Vďaka svojim antimykotickým a antibakteriálnym vlastnostiam bude toto korenie pôsobiť ako ochranný štít pre vaše rastliny. Ochráni rastliny pred chorobami a vznikom plesní. Okrem toho bude odpudzovať hmyz a škodcov, podporí zakoreňovanie odrezkov a urýchli regeneráciu rastlín.
Je to lacná alternatíva k drahým špecializovaným prípravkom, pretože za balenie zaplatíte drobné. Pri výbere mletej škorice sa nezabudnite uistiť, že v jej zložení nie sú žiadne prísady, ako napríklad cukor.
Môžete posypať pôdu škoricou? Rastliny budú kvitnúť ako bláznivé
Ak chcete škoricu použiť vo svojej záhrade, máte veľa možností. Veď vďaka svojim vlastnostiam bude protagonistom nejednej problematickej situácie. Nezabudnite používať len malé množstvo korenia podľa uvedených pokynov, pretože príliš veľké množstvo môže rastliny vážne poškodiť.
- Na plesňové ochorenia. Pripravte nálev zo 4 polievkových lyžíc škorice a 1 litra vody (nechajte pôsobiť 24 hodín). Aplikujte ako postrek každých niekoľko dní. Zeminu v kvetináči môžete posypať aj mletou škoricou. Korenie pomôže v boji proti hubovým infekciám.
- Na mravce. Posypte mletou škoricou alebo položte tyčinky na miesto, kde žijú. Škoricový olej bude najúčinnejší – odrádza svojou silnou vôňou.
- Postrek proti škodcom. Zmiešajte 2 šálky vody s 20 kvapkami škoricového oleja. Postriekajte rastliny napadnuté mravcami, voškami alebo roztočcami.
- Pri poškodení rastlín. Čerstvé rany posypte mletou škoricou. Bude pôsobiť ako „náplasť“. Urýchli hojenie a ochráni pred infekciou.
- Zakoreňovač. Špičky odrezkov namočte do škorice a vložte do pôdy. Stimuluje to tvorbu koreňov, zabráni hnilobe koreňov a ochráni rastlinu pred infekciou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Fungicíd, posilňovač rastlín a pohlcovač zápachu. Neobvyklé a liečivé použitie škorice
Muškáty môžete mať zadarmo. Potrebujete len med a škoricu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.