Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Ekológia, Záhrada,

Napáda vašu záhradu múčnatka? Zistite príznaky a spôsoby boja proti nej

12.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/S.O.E). Každý, kto má domácu záhradu, vie, aké škody môžu spôsobiť choroby a škodcovia. Čo možno použiť proti múčnatke, ktorá napáda plodiny a môže...

12.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/S.O.E).

Každý, kto má domácu záhradu, vie, aké škody môžu spôsobiť choroby a škodcovia. Čo možno použiť proti múčnatke, ktorá napáda plodiny a môže viesť k výraznému oslabeniu rastlín a zníženiu úrody a v extrémnych prípadoch až k úhynu? Poradíme vám, aké kroky by ste mali podniknúť preventívne a pri spozorovaní prvých príznakov.

Ako bojovať proti múčnatke prírodnými roztokmi?
Foto: shutterstock/S.O.E

Múčnatka je hubové ochorenie, ktoré napáda rôzne druhy rastlín. Okrem iného sa môže objaviť na ovocných a okrasných drevinách, zelenine a obilninách. Rozvoju ochorenia prospievajú charakteristické podmienky, ako je mierna teplota vzduchu (15 – 20 stupňov), vlhkosť a slabá cirkulácia vzduchu.

Typické symptómy spôsobuje múčnatka. Ako ju rozpoznáte?

Vývoj chorôb alebo prítomnosť škodcov na rastlinách možno rozpoznať podľa charakteristických príznakov. Múčnatka spôsobuje, že sa na rastline objaví biely múčnatý povlak, ktorý najprv napadne listy, ale systematicky sa šíri na ďalšie časti, t. j. stonku, kvety a plody. Ako inak môžete rozpoznať rozvoj choroby?

  • pod bielym povlakom začnú listy hnednúť a potom postupne odumierajú;
  • mladé výhonky a listy sa krútia a deformujú;
  • v prípade bieleho povlaku stonky odumierajú;
  • v dôsledku zníženej fotosyntetickej kapacity je rastlina veľmi slabá a jej rast je spomalený.

Čo na múčnatku? Prijmite preventívne opatrenia

Ako vidíte z vyššie uvedeného, choroba je pre plodiny veľmi nebezpečná, preto sa oplatí prijať správne preventívne opatrenia na zníženie rizika jej vzniku. Čo bude dobré na múčnatku ako preventívne opatrenie?

  • ak sa chcete vyhnúť napadnutiu mučnatkou, je dobré zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu, napr. dodržaním dostatočnej vzdialenosti medzi odrezkami;
  • rastlina by sa mala zalievať priamo ku koreňom, pričom sa treba vyhnúť nadmernému zalievaniu, najmä zmáčaniu listov;
  • medzi preventívne opatrenia môže patriť aj obmedzenie používania hnojív s obsahom dusíka;
  • pomôcť môže aj pravidelné odstraňovanie poškodených a uschnutých častí rastlín.

Ako bojujete proti múčnatke doma? Odporúčame

Na trhu nájdeme chemické fungicídy, ale ak problém nie je pokročilý alebo nám jednoducho ide o ochranu, stojí za to vedieť, ako bojovať proti múčnatke doma? Existuje niekoľko účinných metód a spôsobov prípravy organických ochranných zmesí. Jednou z nich je aj cesnakový extrakt. Ako si ho pripraviť?

  • rozdrvte 5 – 6 strúčikov cesnaku a zalejte ich 1 litrom vody;
  • odložte cez noc a potom roztok preceďte;
  • nalejte do postrekovača a postriekajte rastliny.

Tieto zmesi sa nepáčia ani múčnatke. Môžete ich pripraviť veľmi jednoduchým spôsobom

Ďalším domácim prípravkom, ktorý môže pomôcť potlačiť múčnatku, je roztok jablčného octu. Návod na prípravu je nasledovný:

  • zmiešajte 2 polievkové lyžice jablčného octu s 1 litrom vody;
  • raz za niekoľko dní postriekajte infikované časti rastliny.

Roztok z jedlej sódy funguje aj na múčnatku. Pripravíte ho nasledovne:

  • zmiešajte 1 čajovú lyžičku jedlej sódy s 3 kvapkami prostriedku na umývanie riadu a 1 litrom vody;
  • takto pripravený postrek naneste na listy a ostatné postihnuté časti rastliny.

Čo použiť v boji proti múčnatke v pokročilom štádiu choroby?

Niekedy môžu byť preventívne opatrenia a domáce metódy boja proti ochoreniu neúčinné. Aké kroky treba podniknúť, keď je choroba v pokročilom štádiu, a čo treba použiť v boji proti múčnatke? V tejto situácii musíme použiť špecializované prípravky na ochranu rastlín. Medzi účinné látky patria okrem iného metrafenón, fenpropidín, cyflufenamid a pyriofenón. Obchodné prípravky by sa mali používať v súlade s pokynmi výrobcu a rastlina by sa mala postrekovať s mimoriadnou opatrnosťou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Napádajú vašu záhradu vošky a roztočce? Vyberte si túto rastlinu a zbavte sa problému

Ako sa zbaviť mravcov vo vašej záhrade? Použite šupky z obeda


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Postriekajte ním uhorky ešte tento víkend. Žiadna pleseň sa ich nedotkne

16.06.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/irkus). Pestovanie uhoriek v domácich záhradách je veľmi obľúbené. Niekedy sa však počas tohto procesu môžete stretnúť s problémom:…

Nemusíte vyhodiť pripálený hrniec. Takto ho dokonale vyčistíte!

16.6.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/SrideeStudio). Pripálený hrniec vyzerá ako kandidát na smetisko? Neponáhľajte sa s jeho vyhodením! Máme pre vás overené triky, ktoré…

Sused polieva dvakrát denne – a to je chyba. Odborník radí inak

16.06.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FamVeld). Zalievanie - pri pestovaní rastlín asi nie je jednoduchšia úloha, a predsa ju mnoho ľudí robí zle. Príliš…

Vaša záhrada je slimačí raj? Tieto rastliny ich priťahujú ako magnet!

16.6.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MakroBetz). Slimáky dokážu za jedinú noc zničiť celú úrodu. Tieto nenásytné škodce milujú vlhké prostredie a určité druhy rastlín.…

Konkurencia pre hortenzie. Nápadný ker kvitne bujne až do mrazov

16.06.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alex Manders). Vďaka svojej kráse a jednoduchosti pestovania sa osvedčuje ako veľká okrasná rastlina v každej záhrade. Ibištek sýrsky…

Auto Trendy

USS Nimitz mení kurz: Americká úderná skupina smeruje na Blízky východ

17.06.2025, Redakcia Auto trendy Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že lietadlová loď USS Nimitz mení kurz a smeruje na Blízky východ. Rozhodnutie padlo v dôsledku „operačnej núdze“, ktorá si vyžiadala okamžitý…

Nehoda s prekvapením: Súčiastky munície v jednom z havarovaných áut

12.06.2025, Redakcia Auto trendy Dramatická nehoda na ceste I/11 pri Mostoch u Jablunkova spôsobila popoludní nielen dopravný kolaps, ale aj nečakané bezpečnostné riziko. Po zrážke viacerých vozidiel sa ukázalo, že…

Vodopád z budovy: Blesky a povodne zabili najmenej 5 ľudí!

16.6.2025 Redakcia Auto trendy - Zo strechy budovy sa lial skutočný vodopád, voda odnášala autá. To je výsledok mohutných prívalových dažďov, ktoré prešli cez severovýchodnú časť Spojených štátov a priniesli…

Žltá kontrolka DPF sa rozsvietila? Nikdy nezastavuj motor!

16.6.2025 Redakcia Auto trendy . Keď sa v aute rozsvieti žltá kontrolka s ikonkou DPF, väčšina vodičov v prvom momente chce zastaviť vozidlo. To je však veľká chyba! Táto kontrolka…

Ničíš si batériu v mobile? Týchto 7 chýb robí každý druhý!

16.6.2025 Redakcia Auto trendy - Mnohí robia pri nabíjaní svojho smartfónu chyby – a tak si ničia batériu. Povieme ti, ako sa správne starať o tvoj mobil. Bohužiaľ, nie všetky…

Bezpečnostný pás pre tehotné: Ako sa správne pripútať a chrániť bábätko v aute

16.06.2025, Redakcia Auto trendy O tom, že tehotná žena by mala byť počas jazdy autom vždy pripútaná, netreba diskutovať. Štatistiky totiž hovoria jasne – až 70 % úrazov počas tehotenstva…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov