04.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/lp-studio).
Lopatkovec je jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín. Považuje sa za odolný druh, ktorý si nevyžaduje zložitú starostlivosť. Niekedy ho však napádajú škodcovia, v dôsledku čoho chradne a jeho listy nie sú také nádherné. Je preto užitočné vedieť, aké príznaky naznačujú prítomnosť škodcov a ako zabrániť ich útokom.

Foto: shutterstock/lp-studio
Lopatkovec môže byť v našej domácnosti skutočnou ozdobou. Má elegantné, tmavozelené listy a jemné biele kvety. Hoci ide o rastlinu s nízkymi nárokmi, niekedy ju napádajú škodcovia a rýchlo kvôli nim chradne. Poradíme vám, ako rozpoznať prvé príznaky týchto neželaných návštevníkov a ako im predchádzať.
Ktorí škodcovia najčastejšie napádajú lopatkovec? To naznačuje ich prítomnosť
Lopatkovec je odolná a húževnatá rastlina. Niekedy sa však proti škodcom nedokáže brániť. Preto sa oplatí vedieť, ktorí škodcovia najčastejšie napádajú túto rastlinu a o čom svedčí ich prítomnosť. Tu sú uvedení škodcovia, ktorí prispievajú k zlému stavu lopatkovca:
- Vlnatky – ide o škodcov, ktorí pripomínajú klbká vaty. Zvyčajne sa nachádzajú v zákutiach rastliny pri báze listov a pozdĺž stoniek. Ich prítomnosť spoznáte podľa bielych škvŕn a oslabenia lopatkovca. V tomto prípade sa odporúča použiť ošetrenie na báze parafínového oleja, aby ste sa škodcov zbavili.
- Roztočce – drobné pavúkovce, ktoré sa prejavujú ako jasne žlté škvrny na listoch a ako pavučiny na spodnej strane listovej čepele. V dôsledku toho začnú listy odumierať. Aby ste zabránili ich prítomnosti, odporúča sa pravidelne postrekovať listy a zabezpečiť dostatočnú vzdušnú vlhkosť, pretože roztočce nemajú radi vlhkosť.
- Štítničky – sú to malé hnedé „disky“, ktoré sú prichytené na listoch alebo stonkách. Títo škodcovia vysávajú z rastlín šťavu, čo vedie k oslabeniu, žltnutiu a opadávaniu listov. Mali by sa pravidelne mechanicky odstraňovať mäkkou kefou alebo tyčinkou. Okrem toho môžete použiť špecializované prípravky vo forme postrekov alebo tyčiniek.
- Smútivky – ich larvy sa živia koreňmi lopatkovca a spôsobujú hnilobu celého systému. To ovplyvňuje celkový vzhľad rastliny. Ak máte podozrenie na prítomnosť týchto škodcov, zmeňte spôsob zalievania rastliny a nechajte vrchnú vrstvu pôdy dobre vyschnúť. Obmedzíte tým vývoj lariev. Nezabudnite tiež na lepové pasce na dospelé smútivky, t. j. malé čierne mušky.
Čo urobiť, aby ste zabránili napadnutiu lopatkovca škodcami? Toto si musíte zapamätať
Samozrejme, že je jednoduchšie škodcom predchádzať, ako sa ich zbavovať. Aby ste to dokázali, musíte zabezpečiť vhodné podmienky pre lopatkovec, aby bol silnejší, a tým aj odolnejší voči ich útokom. Mal by byť umiestnený na vhodnom mieste, na mieste s priemerným slnečným žiarením, ale mimo zdrojov tepla, ako sú napríklad radiátory.
Okrem toho sa odporúča pravidelne postrekovať listy, hnojiť a zalievať rastlinu. Zalievať by sa však malo až vtedy, keď vrchná vrstva substrátu trochu vyschne.
Navyše môžete listy z času na čas utrieť vlhkou handričkou, aby sa na nich nehromadil prach, ktorý môže okrem iného spôsobiť rozvoj roztočcov. Nezabúdajte na pravidelnú kontrolu stavu rastliny, aby ste mohli skôr odhaliť prípadných škodcov a zakročiť proti nim.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čajovú lyžičku rozpustite v litri vody. Lopatkovec sa rozvinie na krémovo sfarbené kvety
Použite toto domáce hnojivo. Zabudnete na hnedé končeky listov lopatkovca
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.