1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pegasene).
Aj keď zjedenie jednej sušienky, keď vás prepadne chuť na sladké, vás okamžite nepripraví o štíhlu postavu, zvyk uchyľovať sa k tomuto druhu občerstvenia sa môže zmeniť na veľký problém. Čím častejšie sa budeme oddávať výživovým hriechom, tým ťažšie bude odolávať ďalším pokušeniam. Ako obmedzíte svoju chuť na sladkosti? Tu je niekoľko nápojov, ktoré pomáhajú bojovať proti chuti na jedlo.

Foto: shutterstock/Pegasene
Častá chuť na sladké – odkiaľ pochádza?
Nadmerná chuť na sladké je komplexný jav, ktorý vyplýva tak z biologických potrieb tela, ako aj z psychologických aspektov a každodenných návykov. Pociťujete často neodolateľnú chuť na čokoládu, koláče alebo iné sladké dobroty?
- Táto chuť je spôsobená rýchlymi výkyvmi hladiny glukózy v krvi. Keď dôjde k náhlemu poklesu, telo si žiada rýchly prísun paliva. Vtedy vyhľadávame jednoduché sacharidy ako rýchlu pomoc, aby sme sa cítili lepšie.
- Chuť na sladké môže súvisieť aj s metabolickou nerovnováhou a nedostatkom chrómu, ktorý je potrebný na správne vylučovanie inzulínu.
- Chuť na sladené občerstvenie je často dôsledkom stravovacích návykov. Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú veľa sladkostí, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú pociťovať zvýšenú chuť na ne – ide o samopodporujúci mechanizmus. Okrem toho konzumácia takýchto pochúťok môže byť spojená s odmenou a pocitom pohodlia.
- Pre niektorých to môže byť spôsob, ako sa vyrovnať so stresom a negatívnymi emóciami.
Stojí za to pozrieť sa na svoje návyky, aby ste mohli pracovať s chuťou na sladké na základnej úrovni. Je tiež užitočné vedieť o prírodných produktoch, ktoré pomáhajú kontrolovať chuť na sladké. Aké nápoje pomôžu v boji proti chuti na sladké?
Aké sú výhody pitia jablčného octu? Klasika pri diéte

Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach
- Jablčný ocot odstraňuje z tela toxíny, čo sa premieta do zdravia vnútorných orgánov alebo vzhľadu pokožky.
- Má veľmi dobrý vplyv na metabolizmus, čo je pri chudnutí prospešné. Predovšetkým je zdrojom vlákniny, ktorá poskytuje pocit sýtosti a potláča hlad.
- Uvádza sa aj ako výrobok, ktorý zmierňuje výkyvy cukru v krvi, vďaka čomu je ľahšie nesiahnuť po sladkostiach.
Pridajte do vody a povedzte nie sladkostiam
Hlad si často pletieme so smädom. Preto je dobré najprv sa napiť čistej vody, než siahnete po občerstvení. Môže sa ukázať, že chuť na čokoládové tyčinky, koláče a sladkosti bola len zdanlivá.
Pre mnohých ľudí, najmä tých, ktorí boli roky zvyknutí na sladkosti vo svojom jedálničku, je chuť čistej vody v lepšom prípade nevýrazná, v horšom prípade odpudzujúca. V takejto situácii je dobré siahnuť po zdravých prísadách.
- Odporúča sa najmä pitie vody s mätou a citrónom alebo pomarančom. Citrusové plody spestria chuť a dodajú nápoju príjemnú, osviežujúcu sladkosť z prírodných zdrojov.
Hubový čaj krotí chuť do jedla
Kombucha pochádza z Ázie a bežne sa označuje ako čajová alebo japonská huba.
- Vzniká fermentáciou čaju (zvyčajne čierneho alebo zeleného) s prímesou baktérií kyseliny octovej a kvasiniek.
- Výsledkom je mierne perlivý nápoj s kyslo-sladkou chuťou, ktorý v priebehu rokov získava na popularite a stáva sa doplnkovým prvkom zdravej výživy.
Je cenené najmä pre svoju schopnosť:
- regulovania hladiny cukru v krvi
- vyrovnávania hladiny energie
- potláčania chuti na sladké
Navyše je kombucha zdrojom probiotík, ktoré priaznivo ovplyvňujú črevnú flóru. Tá uľahčuje reguláciu hladu a ovplyvňuje vylučovanie hormónov zodpovedných za chuť do jedla. Okrem toho jej prirodzená sladkosť uspokojuje potrebu siahnuť po obľúbených pochutinách, ktorých v obchodoch nie je málo. Je cenným doplnkom stravy pre ľudí, ktorí chcú znížiť príjem cukru.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Upokojuje črevá a uspokojuje chuť na sladké. Môžete ho jesť aj počas diéty
Zdravé črevá, lepšia postava: Spoznajte silu inulíny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.