Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zaujímavosti, Zdravie,

Zlepšuje pamäť, chráni pred Alzheimerovou chorobou. Koreniny a bylinky s priaznivými účinkami na mozog

25.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mi_viri). Zdravie nášho mozgu závisí nielen od genetiky a duševnej činnosti, ale aj od stravy, ktorá mu poskytuje základné živiny. Okrem štandardných potravín podporujúcich...

25.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mi_viri).

Zdravie nášho mozgu závisí nielen od genetiky a duševnej činnosti, ale aj od stravy, ktorá mu poskytuje základné živiny. Okrem štandardných potravín podporujúcich mozog, ako sú ryby, zelenina a orechy, sa oplatí obohatiť svoj každodenný jedálny lístok o koreniny a bylinky, ktoré majú priaznivý vplyv na činnosť mozgu. Tu je päť korenín, ktoré môžu zlepšiť stav nášho mozgu.

Ktoré koreniny môžu zlepšiť stav nášho mozgu?
Foto: shutterstock/mi_viri

Ženšen a ochrana proti starnutiu. Zlepšuje koncentráciu a pamäť

Ženšen je cenené korenie, ktoré zvyšuje energiu, zlepšuje pamäť a koncentráciu, uľahčuje učenie a spomaľuje starnutie mozgu. Za svoje cenné vlastnosti vďačí ginsenosidom, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky. Vďaka nim ženšen pôsobí proti poškodeniu mozgových buniek voľnými radikálmi a chráni pred mentálnym úpadkom.

Ženšen pôsobí aj na nervový, endokrinný, kardiovaskulárny a imunitný systém.
Foto: shutterstock/Luca love photo

Jeho pravidelná konzumácia, najmä vo forme čaju, môže mať významný vplyv na našu duševnú výkonnosť. Ženšen sa odporúča najmä pre preťažených a zaneprázdnených ľudí, ktorí potrebujú dodatočnú podporu pri každodennom fungovaní.

Ženšen pôsobí aj na nervový, endokrinný, kardiovaskulárny a imunitný systém. Jeho pravidelná konzumácia znižuje stres, zlepšuje imunitu a reguluje hladinu cholesterolu.

Zázvor známy ako koreň života. Zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie

Zázvor, známy svojimi protizápalovými, antibakteriálnymi a žlčopudnými vlastnosťami, je neoceniteľný v boji proti prechladnutiu alebo problémom s kĺbmi. Nie každý však vie, že je aj vynikajúcim spojencom výkonnej mysle. Pridaním zázvoru do každodenného jedálnička si nielen zlepšíme trávenie a posilníme imunitu, ale podporíme aj našu pamäť a kognitívne funkcie.

Koreň zázvoru obsahuje fytochemikálie, napríklad gingerol, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi.
Foto: shutterstock/Jr images

Koreň zázvoru obsahuje fytochemikálie, napríklad gingerol, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi. Vďaka tomu môže zázvor spomaliť starnutie mozgu a znížiť riziko Alzheimerovej choroby.

Šalvia – vitamíny a minerály pre lepšiu pamäť

Šalvia je rastlina s pozoruhodnými vlastnosťami, ktorá je bohatá na minerály, ako je zinok, vápnik, horčík, draslík, železo a sodík, ako aj na vitamíny C a D. Štúdie ukazujú, že výťažok zo šalvie dokáže inhibovať škodlivý enzým, ktorý blokuje neurotransmitery zodpovedné za kľúčové funkcie mozgu. Výsledkom je, že šalvia môže zlepšiť pamäť, podporiť procesy učenia a potlačiť rozvoj Alzheimerovej choroby.

Prehľad štúdií naznačuje, že látky v šalvii ovplyvňujú biologické mechanizmy súvisiace s kognitívnymi funkciami. Osobitný význam majú kyselina rozmarínová a kyselina kávová, druhy fenolových kyselín, ktoré zlepšujú bdelosť a kognitívne schopnosti. Tieto zlúčeniny pôsobia ako antioxidanty a podporujú obranné mechanizmy mozgových buniek.

Prehľad štúdií naznačuje, že látky v šalvii ovplyvňujú biologické mechanizmy súvisiace s kognitívnymi funkciami.
Foto: shutterstock/5PH

Štúdie ukazujú, že tieto látky môžu zlepšiť pamäť tým, že inhibujú rozklad acetylcholínu (ACh), chemického posla, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v pamäti. Hladina acetylcholínu sa pri Alzheimerovej chorobe znižuje, čo môže vysvetľovať priaznivé účinky šalvie.

V štúdii z roku 2003 uverejnenej v časopise Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics 39 účastníkov s miernou až stredne ťažkou Alzheimerovou chorobou konzumovalo 60 kvapiek (2 ml) šalviového extraktu alebo placebo denne počas štyroch mesiacov. Výsledky ukázali, že tí, ktorí užívali šalviový extrakt, dosiahli lepšie výsledky v testoch merajúcich pamäť, riešenie problémov, uvažovanie a iné kognitívne schopnosti.

Kurkuma – zlaté korenie. Dlhodobo podporuje zdravie mozgu

Ďalšou dôležitou zlúčeninou je thumerón, ktorého účinky na mozog skúmali nemeckí vedci z Inštitútu medicíny a neurofyziológie v Julichu. V štúdii boli použité potkany, ktorým bol podaný tumerón a následne im bol mozog naskenovaný pomocou magnetickej rezonancie. Výsledky ukázali, že tumerón stimuluje proliferáciu a diferenciáciu nervových buniek v mozgu.

V druhej časti experimentu vedci skúmali účinok roztokov tumerónu na nervové kmeňové bunky, ktoré sa môžu premeniť na akýkoľvek typ mozgovej bunky. Vedci predpokladajú, že tieto môžu zohrávať úlohu pri obnove mozgu po poranení alebo ochorení. Ako sa ukázalo, čím vyššia bola koncentrácia tumerónu, tým intenzívnejšie boli nervové kmeňové bunky stimulované k množeniu a diferenciácii.

Štúdie potvrdili pozitívne účinky pravidelnej konzumácie kurkumy na mozog.
Foto: shutterstock/Capturastock

Toto nie je jediná štúdia, ktorá potvrdila pozitívne účinky pravidelnej konzumácie kurkumy na mozog. Zaujímavé je, že na zvýšenie jej účinnosti sa oplatí kombinovať kurkumu s čiernym korením, ktoré obsahuje piperín – zlúčeninu, ktorá zvyšuje vstrebávanie kurkumínu. Pridaním kurkumy do každodenného jedla môžeme podporiť zdravie mozgu na dlhé roky.

Cesnak pre zdravý mozog. Ochrana pred poškodením a Parkinsonovou chorobou

Cesnak je nielen účinným prostriedkom proti infekciám, ale aj bohatým zdrojom antioxidantov a protizápalových zložiek. Obsiahnutá n-fruktóza arginín chráni mozog pred poškodením spôsobeným environmentálnym stresom a pomáha opravovať existujúce poškodenia. Pravidelná konzumácia cesnaku môže zabrániť vzniku Parkinsonovej choroby, čo z neho robí neoceniteľnú súčasť stravy podporujúcej zdravie mozgu.

Dialylsulfid v ňom obsiahnutý pomáha zlepšovať kognitívne schopnosti v starobe.
Foto: shutterstock/Africa Studio

Okrem toho vedci z Louisvillskej univerzity v USA tvrdia, že dialylsulfid v ňom obsiahnutý pomáha zlepšovať kognitívne schopnosti v starobe.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Stačí to urobiť raz za mesiac. Predĺžite si tak život až o 10 rokov

Vaše telo vám dá vedieť, ak pijete príliš veľa kávy. Neignorujte tieto príznaky. „Trvá až 24 hodín“


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Slabosť a neustála únava? Jedzte šalát 2-3-krát týždenne, rýchlo získate späť energiu.

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/voloshin311). Cítite sa ako zombie aj po ôsmich hodinách spánku? Denná káva vám už nepomáha a energie máte len…

Zázračný sirup na vlasy aj zdravie: Má však jednu chybu

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Esin Deniz). Melasa, prírodný sladidlový zázrak, ktorý nielenže osladí váš čaj, ale môže pomôcť aj s rastom vlasov či…

Sú to jedny z najzdravších orechov, ale musíte byť striedmi. Uplatňujte „pistáciové pravidlo“

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yevhen Prozhyrko). Pistáciové dezerty si v posledných rokoch získali veľkú popularitu. Pistáciový krém sa používa do rôznych pochúťok, ale…

Letiská budúcnosti: Pas a letenka už len v mobile?

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Jacob Lund). Predstavte si, že na letisku už nebudete potrebovať papierovú letenku ani pas. Stačí vám mobilný telefón a…

Pijete ľanové semienka pred alebo po raňajkách? Odborníci na výživu odhalili najlepší čas

30.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vitstyle). Ľanové semienko je pokladom zdravia a prirodzenej podpory pre telo. Viete ale, kedy je najlepší čas na jeho…

Auto Trendy

Jednoduchšie, rýchlejšie, ekologickejšie – budúcnosť leteckej dopravy!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si svet, kde vás pri letiskovej kontrole nesprevádza stres z hľadania palubného lístka či pasu. Technologická revolúcia v cestovaní klope na dvere a s…

Budúca generácia BMW i3 bude dostupná aj vo verzii Touring, čím poteší rodinných vodičov.

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Fanúšikovia rodinných modelov od BMW majú dôvod na radosť! Nemecký automobilový gigant potvrdil, že jeho nové elektrické vozidlo i3 sa predstaví aj vo verzii Touring.…

Novinka na štyroch kolesách: Stellantis štartuje novú éru batérií

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Automobily s prelomovou technológiou už na obzore! Prvá flotila vozidiel vybavených revolučnými batériami so stabilným elektrolytom vyrazí na cesty už v roku 2026. Čaká nás…

Zastavenie v núdzovom pruhu: Kedy je to povolené, aké sú riziká a pokuty, ktoré môžu dosiahnuť stovky eur!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Núdzový pruh na diaľnici môže pre mnohých vodičov pôsobiť ako neškodná odstavná zóna, no v skutočnosti má veľmi konkrétny účel. Ak sa rozhodnete zastaviť v…

Skrytá hrozba pre váš motor

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Starostlivosť o auto nie je len o výmene oleja a filtrov. Jednou z najprehliadanejších, no zároveň kľúčových súčastí je chladiaca kvapalina. Ak ju však pravidelne…

Polícia vytiahla špeciálne nástroje: Motorkári s ohnutými tabuľkami majú problém!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Naši severní susedia zaviedli odvážny pilotný projekt, ktorý cieli na motorkárov s podozrivo upravenými tabuľkami. Pomocou špeciálnych uhlomerov kontrolujú, či sú registračné značky umiestnené pod…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov