8.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/giansu).
Aksamietnice patria medzi rastliny, ktoré sa stali trvalou súčasťou slovenských záhrad a parkov. Je to spôsobené tým, že nielen krásne kvitnú alebo voňajú, ale aj tým, že ich pestovanie nie je náročné. Samozrejme, v sezóne si môžete kúpiť hotové odrezky, ale lacnejšie je pripraviť si ich sami a obohatiť svoju záhradu o krásne aksamietnice. Stojí to za námahu, pretože prítomnosť týchto kvetov v záhone sa len oplatí.

Foto: shutterstock/giansu
Aksamietnice: pozvite ich do svojej záhrady
Aksamietnicu netreba takmer vôbec predstavovať, pretože v lete predvádza svoje nádherné kvety. Jej okvetné lístky majú oranžovú, hnedú alebo intenzívnu žltú farbu, takže určite upúta pozornosť okoloidúcich a návštevníkov parku. Aksamietnice navyše nie sú náročné na pestovanie: znášajú sucho a pálivé slnečné svetlo.
Vôňa aksamietnice nemusí byť pre svoju intenzitu každému príjemná. Preto rastlina dostala hovorové pomenovanie smradľavá. Musíme však uznať, že vôňa kvetov je fajn, ak nie sme milovníkmi tejto rastliny. Prečo? Pretože vôňa odpudzuje krtkov, hraboše, komáre a vošky. To treba mať na pamäti, keď naše plodiny často poškodzujú škodcovia.
Výsev aksamietnice: tu je najlepší čas
Ak chcete mať lacno veľké množstvo aksamietnic, oplatí sa ich zasiať sami a marec je na to ideálny čas. Najskôr si samozrejme musíte zaobstarať semená a správnu pôdu. Najlepšou pôdou je špeciálna výsevná zemina, ktorú si môžete kúpiť v obchodoch. Obyčajnú záhradnú zeminu môžete vždy zmiešať s pieskom a rašelinou v rovnakom pomere.

Foto: shutterstock/matunka
Po príprave pôdy do debničiek rovnomerne rozmiestnite semená a zasypte ich zeminou. Substrát je však dobré vopred zvlhčiť zavlažovačom, aby klíčky lepšie rástli. Teraz už nezostáva nič iné, len postaviť debničku s aksamietnicami na slnečný parapet. Nezabúdame na pravidelné zvlhčovanie pôdy a sadeníc.
Toto nie je koniec akcie s aksamietnicou v hlavnej úlohe
Teraz zostáva počkať, kým sa aksamietnice dostanú na povrch. Sadenice je potrebné prešívať, t. j. premiestniť do iných, menších kvetináčov. Tento postup sa vykoná až vtedy, keď sa malým semenáčikom aksamietnice vyvinú aspoň tri listy. Až potom sa môžu vysadiť na konečné miesto, ale ani s tým sa netreba ponáhľať. Ideálny čas na to? Druhá polovica mája, keď máme istotu, že už nebudú žiadne mrazy.
Kde vysádzať aksamietnice? Praktický sprievodca
Mnohí ľudia sa pýtajú, kam vysadiť aksamietnice? V tomto smere neexistuje žiadne pravidlo, pretože statočne znášajú akýkoľvek typ pôdy a polohy. Treba však povedať, že najlepšie sa cítia na svetlých miestach, pretože v tieni kvitnú slabo. Na druhej strane, vlhká pôda môže prispieť k hnilobe koreňov, preto treba brať do úvahy aj tento aspekt.
Už máte v záhrade aksamietnice? Je čas naučiť sa zákutia ich pestovania! Hoci sa považujú za odolné voči suchu, je dobré ich pravidelne zalievať, najmä v lete. Solídna dávka vody ráno alebo večer zabezpečí, že kvety budú odolnejšie a vytvoria viac kvetov. Šikovný trik pre aksamietnice? Tu máte! Jednoducho pravidelne odstraňujte odumreté kvety: zlepšíte tým jeho stav a podporíte bohaté kvitnutie.

Foto: shutterstock/100Y Design
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Do každej jamky v zemi vložte 2 loptičky. Hraboše a krtkovia okamžite odídu
Bariéra proti voškám, mravcom a krtkom. Tu sú dôvody, prečo mať túto kvetinu vo svojej záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.