17.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/ ladayita).
Prítomnosť aksamietnice v parkoch alebo záhradách nie je ničím novým a určite sa medzi nami nájdu milovníci, ktorí ju zbožňujú natoľko, že ňou zdobia záhony a balkóny. Nemožno poprieť ich pôvab, ale zároveň sa s nimi spája aj jednoduchosť pestovania a nezvyčajné vlastnosti. Samozrejme, v sezóne si môžete kúpiť hotové sadenice, ale môžete si ich pripraviť aj sami. Potom sa budete môcť skôr tešiť z krásnych kvetov.

Foto: pixabay/ ladayita
Výsev aksamietnice krok za krokom
Výsev aksamietnice pre sadenice je triviálny a zvládne ho prakticky každý, pretože potrebujete len niekoľko pomôcok a ochotu. Na začiatok potrebujete semená, ktoré si môžete kúpiť v záhradkárskom obchode alebo si ich sami vziať z minuloročných rastlín. Okrem toho budete potrebovať kvetinový box, obyčajnú univerzálnu zeminu a trochu času. Skôr ako sa však pustíme do dobrodružstva s výsevom aksamietnice, stojí za to zistiť, kedy je ideálny čas. Aby sme to nerobili príliš skoro, odporúča sa začať koncom marca alebo začiatkom apríla.
POZRI TIEŽ: Šikovný spôsob, ako sa vysporiadať s machom. Použite ho a rýchlo sa zbavíte problému
Výsev aksamietnice: doplňte potrebné príslušenstvo
Ak už nastal čas na výsev aksamietnice, nezostáva vám nič iné, len semená vložiť do zeme a jemne ich posypať. Aksamietnici sa darí v teple a na slnku, preto musíte mať kvetináče na slnečnom parapete. Na to, aby sa sadeničky objavili, je potrebná vlhkosť, preto sa odporúča zeminu pokropiť a do niekoľkých dní sa objavia prvé sadenice aksamietnice. Až keď dosiahnu výšku niekoľkých centimetrov, je potrebné ich vytiahnuť a presadiť: buď každú zvlášť do malého kvetináča, alebo v skupine, ale tak, aby mali niekoľko centimetrov priestoru.

Foto: shutterstock/Yui Yuize
Naše vlastnoručne pripravené sadenice môžeme umiestniť do zeme alebo do kvetináčov na balkóne až vtedy, keď sme si istí, že už nebudú žiadne mrazy, t. j. v druhej polovici mája.
Samozrejme, nič vám nebráni zasiať semená priamo do zeme. V tomto prípade platí rovnaké pravidlo: výsev sa môže uskutočniť až v druhej polovici mája, pretože dovtedy môžu prísť mrazy a potom z našich aksamietníc nič nezostane.
Je dobré vedieť, že aksamietnice začínajú kvitnúť približne tri mesiace po nasadení semien, takže ak plánujete pestovať v záhrade alebo zdobiť balkón, treba na to myslieť.
POZRI TIEŽ: Takto ľahko zasejte uhorky. Jednoduchý trik a sadenice vyrastú ako bláznivé
Výhody aksamietnice? Ich zoznam je nekonečný!
Prečo by ste mali mať v záhrade aksamietnice? Pretože ich kvety oživia celú vašu záhradu vďaka okvetným lístkom, ktoré sa pohybujú od šťavnatej oranžovej cez bordovú až po hnedú. Okrem toho má táto rastlina veľmi silnú vôňu, hoci nie každému sa táto vôňa páči, preto sa jej neprávom hovorí smradľavá. Napriek tomu by vás aksamietnice nemali odradiť, pretože ich pestovanie je veľmi jednoduché: ak im poskytnete úrodnú pôdu a svetlé miesto, budú kvitnúť veľmi intenzívne a sucho im nehrozí.
Hoci vôňa aksamietnice nie je každému príjemná, stojí za to sa o ňu snažiť. Prečo? Pretože ich prítomnosť odradí mravce, vošky a krtkov od vašej záhrady.

Foto: shutterstock/kubais
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Krtko už nebude vytvárať kopčeky vo vašej záhrade. Vieme, ako sa ho humánne zbaviť
Pripravte aksamietnice na sadenice. Vaša záhrada poteší všetkých vašich susedov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.